Nový druh kempovania: Spája v sebe pohodlie ako z hotela a krásu divokej prírody

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Vyskúšali by ste namiesto klasickej dovolenky glamping?

Možno ste aj vy patrili medzi priaznivcov stanovačiek a kempovania v prírode

Možno ste aj vy patrili medzi priaznivcov stanovačiek. Veď komu by sa nepáčili romantické večery pri táboráku a gitare, varenie v kotlíku či zobúdzanie sa za spevu vtákov?


Čím viac však starneme, tým väčšie nároky máme. Túžba po pohodlí znamená, že noci pod hviezdami zostávajú už len v našich spomienkach. Pritom to tak ale vôbec nemusí byť. Na scénu totiž prichádza jedinečný spôsob kempovania - glamping. Zistite o tomto type dovolenky viac.

O čo vlastne ide?

Že ste o niečom takom ešte nepočuli? Slovo glamping vzniklo z anglických výrazov „glamour“ a „camping“, ide teda o spojenie luxusu a kempovania. Predstavuje trávenie voľných chvíľ v prírode, pričom sa však nevzdávate komfortu. Trend vznikol v USA a Kanade, kde má kempovanie veľkú tradíciu a stále sa teší obrovskej popularite. V posledných rokoch je však čoraz populárnejší aj v Európe, napríklad v južných štátoch či vo Veľkej Británii. 


Mohlo by vás zaujímať: Zažite dobrodružstvá v lone prírody: Nezabudnite však vybrať ten správny stan


V stane ako v hoteli

Ak chcete byť v obklopení lesa a pritom si užívať pohodlie a výdobytky modernej doby, potom bude pre vás táto novinka určite to pravé orechové. Glamping je o nocovaní v stanoch, ibaže tieto sú priestranné, majú pohodlné postele, koberce, kuchyňu, jedálenský kút, toaletu so sprchou či vaňou a terasu. No a keďže fantázii (a požiadavkám hostí) sa medze nekladú, nájsť v nich môžete pokojne aj kozub. Bývajú postavené v atraktívnej prírodnej lokalite, na svoje si prídu aj milovníci dizajnu. Glampingové stany sú totiž konštruované s dôrazom na štýlovosť a funkčnosť s citlivou kombináciou prírodných a moderných materiálov.

Nebude to lacný špás

Spomenuli sme zatiaľ len samé pozitíva, luxusné stanovanie má však aj jeden háčik. Ak ste boli pri kempovaní zvyknutí na nižšie náklady, asi vás sklameme. Ceny sa pohybujú na úrovni bývania v hoteli a za noc pre dvoch tak podľa vybavenia a lokality zaplatíte od niekoľko desiatok až po tisícky eur za noc. Tento unikátny spôsob nocovania oslovil aj luxusné hotelové značky, ako je Four Seasons či Kempinski. Jeden z nich má luxusný kemp v pralesoch severného Thajska a druhý v národnom parku Masai Mara v Keni. Glampingové rezorty totiž vznikajú najčastejšie v exotických destináciách, nájdete ich napríklad aj v Tanzánii, Namíbii, Malajzii či na Bali.


Mohlo by vás zaujímať: Dajte svojim prechádzkam zmysel: Vyskúšajte modernú honbu za pokladom


Kam za glampingom v Európe?

Podľa portálu www.glamping.com nájdeme viacero „glampov“ (glampingových kempov) v Španielsku, Taliansku, Portugalsku či Francúzsku.V obľúbenom Chorvátsku sú priekopníkmi napríklad:

 • kemp Lanterna pri Poreči
 • Zaton pri Zadare
 • Čikat na ostrove Lošinj.

Samozrejme, nemusí ísť výlučne len o ubytovanie v stane. Používajú sa aj jurty, típí, obytné prívesy či dokonca obydlia v stromoch. Vždy však platí, že sú kompletne vybavené a hosťom poskytujú maximálny komfort.

Zážitok pre celú rodinu

Glamping sa v posledných 10 rokoch stal naozaj trendom. Ak ste zmierení s tým, že vás takáto dovolenka vyjde drahšie ako klasické kempovanie, potom sklamaní určite nebudete. Poskytne voľnosť aj komfort, navyše budete ubytovaní v krásnom prostredí, možno dokonca s výhľadom na lesnú zver, vodopády či iné krásy. Takýmto výletom určite ozvláštnite aj prázdniny svojim vnúčatám. Tie totiž dobrodružstvo milujú a kempovanie si s nadšením vychutnajú. Nahovoriť môžete aj svoje deti a vychutnať si tak zábavnú rodinnú dovolenku na ktorú nezabudnete.


Máte skúsenosti s glampingom? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (5)

 • Laci 12.08.2019, 22:31

  Paštekári už roky zaserkávajú celé slovensko! Ich správanie a arogancia poriadne lezú domácim na nervy. Prosím zostante si v tej vašej vysnívanej BA!

 • elvis 30.07.2019, 11:44

  Chcete predať svoju obličku? alebo hľadáte príležitosť predať svoju obličku za peniaze kvôli finančnej kríze a neviete, čo máte robiť, kontaktujte nás ešte dnes a my vám ponúkneme dobrú sumu za obličku. Moje meno je (doktor Elvis Whyte) som fenológ v našej nemocnici, špecializujem sa na chirurgiu obličiek a zaoberáme sa aj nákupom a transplantáciou obličiek so žijúcim zodpovedajúcim darcom. Kontaktný e-mail: doctorelviswhyte@gmail.com alebo Whatsapp nám 2347083629144 pre viac informácií

 • Tomáš 17.07.2019, 17:05

  Ľudia sa vracajú k prírode, trendom sa stávajú pobyty v prírodnom prostredí - kemping. Vyhĺadávajú skôr ubytovanie v luxusných stanoch ,mobilných domoch či prívesoch. V mojom okolí rodiny predávajú chalupy a kupujú karavany. Flexibilnosť, komfort, vždy iné prostredie v lete aj v zime. To len, že v tomto článku nie je teda nič nové..akurát ten nový názov, že Glamping :-))

 • Mirka 15.07.2019, 10:16

  Má to niečo do seba, ak sa človek nechce vzdať pohodlia a zároveň chce zažiť trochu toho dobrodružstva, aké ponúkajú klasické stanovačky. Ale stále je to niečo "medzi" - v podstate ani dovolenka v hoteli, ani v bežnom stane...

 • fero 15.07.2019, 08:25

  Glamping je o nocovaní v stanoch, ibaže tieto sú priestranné, majú pohodlné postele, koberce, kuchyňu, jedálenský kút, toaletu so sprchou či vaňou a terasu. To je na prd. A čo telka, domáce kino, internet, obrazy nejaké sochy, fontána iné ,,vymoženosti" ?

1

Pridať komentár