5 mýtov o bolesti chrbta, ktorým možno veríte aj vy: Spoznajte pravdu!

Chrbát

gettyimages

“Bolí ma chrbát” túto vetu vyslovil už takmer každý dospelý človek. Bolesť najčastejšie postihuje ľudí vo veku 35-60 rokov a v mnohých prípadoch nie je možné nájsť konkrétneho vinníka.

Ide o jednu z chorôb modernej doby. Určite ste už aj vy čítali zaručené rady, ktoré na bolesti platia, či vyskúšali lieky proti bolesti, náplasti, cviky alebo masáže. Okrem dobre mienených tipov je však medzi nimi aj niekoľko takých, ktoré vášmu chrbtu žiadnym spôsobom neprospejú. Aké mýty sa s obľubou šíria, no rozhodne nezaberajú?

1. Na boľavý chrbát je najlepší iba pokoj

Úplný pokoj by ste si mali dopriať iba počas dní akútnej bolesti. Neodporúča sa preležať viac ako dva dni. Nečinnosť vedie k svalovej stuhnutosti a postupnej atrofii dôležitých svalov okolo jadra vášho tela. Riskujete, že sa rýchlo dostanete do začarovaného kruhu, kde akékoľvek rozhýbanie bude spôsobovať silnú bolesť. Vítaným pohybom sú pravidelné prechádzky alebo plávanie znaku. Ak sa obávate, že pohybom stav zhoršíte, poraďte sa s lekárom alebo fyzioterapeutom.

Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás bolesti chrbta? Možno robíte niektorú z týchto chýb!

2. Sedíte na zlej stoličke

Polohovateľná a dobre tvarovaná stolička dokáže pomôcť, no vo väčšine prípadov je na vine zlé držanie tela. Z človeka vzpriameného sa postupne stáva „človek zhrbený“. Pri nesprávnom sedení sú svaly a šľachy v okolí chrbta nesprávne zaťažované a prestávajú plniť svoju podpornú funkciu. Stlačeným platničkám sa navyše nedostáva dostatočná výživa. Ako sedieť správne?

  • Vystrite sa, ramená mierne spustite dozadu.
  • Ideálna poloha je taká, ak sú kolená zohnuté v pravom uhle a predmet vašej pozornosti máte vo výške očí.
  • Pri práci s počítačom nevytáčajte hlavu do strán za monitorom. Seďte priamo pred ním.
  • Každú polhodinu si urobte 5-minútovú pauzu, počas ktorej sa budete hýbať.

3. Pomôžu vám tabletky proti bolesti

Tabletky proti bolesti patria k najviac predávaným, a pritom si iba málo z nás uvedomuje, že neriešia skutočnú príčinu. Ich úlohou je totiž iba na pár hodín potlačiť vnímanie bolesti. Tá však má v našom tele svoje opodstatnenie. Telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Dlhodobé „klamanie“ tohto centra v mozgu môže viesť k tomu, že problémy prerastú do väčších rozmerov. Informujte sa u svojho lekára o liekoch, ktoré uvoľňujú spastické svaly a zvýšte príjem vitamínov skupiny B, ktoré pomáhajú regenerovať poškodené nervy.

Mohlo by vás zaujímať: Bolesti chrbta sú často spôsobené preťažením. Ako ich obmedziť?

4. Bolesti chrbta trápia iba ľudí s nadváhou

Zdá sa logické, že človek s nadváhou sa málo pohybuje a má sedavý spôsob života. No bolesť chrbta neobchádza ani štíhlych ľudí, ktorí zanedbali správne držanie tela. Prispieva k tomu celý rad zlých návykov a dokonca aj niektoré druhy športu, ktoré telo jednostranne zaťažujú. Stačí, že si osvojíte nesprávnu techniku dvíhania činiek.

5. Príčina je iba fyzická

Opak je však častokrát pravdou. Dlhodobo pretrvávajúce bolesti chrbta môžu poukazovať aj na zvýšenú mieru stresu pod vplyvom rôznych životných udalostí. Ľudia v strese majú tendenciu dýchať plytko a uzatvárať tak svoj hrudný kôš, ich ramená smerujú dopredu a hrbia sa. Oplatí sa vyskúšať hlboké dýchanie do bránice:

  • Ľahnite si na chrbát a sústredene sa niekoľko sekúnd nadychujte tak, aby sa namiesto pľúc dvíhalo brucho.
  • Pomaly vydychujte.
  • Zopakujte aspoň 7 krát

Telu dodáte extra dávku kyslíka, vaša myseľ bude koncentrovanejšia, uvoľnená a miera stresu nižšia. Takéto dýchanie môžete praktizovať kdekoľvek, aj v stoji. Pamätajte na správne držanie tela.

Čo pri bolestiach chrbta najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame