Takmer každý starý rodič robí jednu chybu: Viete, ktorá to je?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Radi kupujete vnúčatám sladkosti?

Svoje vnúčatá milujeme a vždy im chceme ulahodiť.

Svoje vnúčatá milujeme a chceme im ulahodiť. Dieťa však nie vždy vie, čo je preň najlepšie. Vy ako „dospelák“ by ste však na tom mali byť lepšie. S každým rokom percento ľudí trpiacich nadváhou až obezitou narastá – a to aj v kategórii najmenších detí. Niektoré sú podľa tabuliek obézne už vo veku 4-5 rokov.


V detskom veku je to však veľmi náročné zvrátiť a až 3 zo 4 detí trápi tento stav aj v dospelosti. Kvôli hroziacim zdravotným rizikám čoraz viac mladých rodičov obmedzuje prístup svojich ratolestí k sladkostiam. Vy ste však dobrý starý rodič, ktorý rád svoje vnúčatá poteší sladkosťou alebo odmení návštevou v cukrárni. Ak sa kvôli tomu dostávate do konfliktu s vlastnými deťmi, nevestou alebo zaťom, čítajte ďalej. Pozrieme sa na to spoločne z viacerých uhlov a nájdeme zaujímavé riešenia, vhodné pre všetky zúčastnené strany.

Túžba po obľúbenosti

Je veľa príkladov a reálnych skúsenosti, kedy sa mladí rodičia cítia nepochopení vo svojej snahe. Starí rodičia majú zase pocit krivdy, že im bolo vyčítané, ako vlastným vnúčatám škodia. Okrem toho do hry vstupuje aj zaujímavý prvok súťaživosti a konkurencie. Čo myslíte, budú mať dnešné deti radšej starých rodičov, ktorí sa s nimi vyberú do nákupného centra a cukrárne, alebo tých, s ktorými strávia čas v lese či pri záhradných prácach?


Mohlo by vás zaujímať: Ako byť ideálnym starým rodičom? Čas s vnúčencami predlžuje život


Na sladké sa ľahko zvyká

Zbytočne som mame vysvetľovala, že Hanke nedávame sladkosti ani sladenú vodu. Vždy, keď prídeme na návštevu, má napečené koláče aj zákusky a pripravený balík sladkostí pre malú. Hnevá sa na mňa keď jej poviem, že radšej mohla nakúpiť ovocie.” Je vám tento scenár povedomý? Rozdávanie sladkostí je u starých rodičov vnímané ako prejav lásky k vlastným vnúčatám. Dieťa si vytvorí návyk, že vždy keď uvidí babičku alebo dedka dostane niečo, čo mu rodičia nedovolia. Sú dokonca známe aj také situácie, kedy si deti sladkosti od starých rodičov schovávali v zásuvke, boxe na hračky alebo pod posteľou a vyjedali ich tajne.

Pre deti to nie je vhodné

Už od útleho veku je dôležité formovať v najmenších vzťah k zdravej strave, pohybu a času aktívne strávenému v prírode. Nástupom do školy sa slabo vybudované návyky rýchlo rozsypú pod tlakom občerstvenia z bufetu a vreckového, ktoré budú míňať na sladké a mastné jedlá. Z vášho milého vnúčika sa ľahko môže stať školák zhrbený nad svojim mobilom, bez fyzickej kondície a frfľajúci na všetko ovocie a zeleninu na tanieri.

Aj staršia generácia môže mať zásadný vplyv pri výchove. Ukážte, že spolu viete vychádzať a všetci ťahajte jedným smerom. Prispejete zároveň k tomu, že deti budú vyrastať v jednotnom systéme, v rovnakých hodnotách a v spokojnej rodinnej atmosfére. Nemusia v malej hlavičke riešiť, prečo im rodičia sladkosti odopierajú, keď babka s dedkom kúpia, na čo si prstom ukážu. Dokážete dbať na prísun dôležitých živín potrebných pre ich rast, nepodporujete tvorbu zubného kazu ani riziko obezity.


Mohlo by vás zaujímať: Aby na prázdniny u vás len tak nezabudli: Pripravte vnúčatám skvelý program


Skúste to radšej takto:

 • Neodmeňujte dieťa sladkým, ak zje obed alebo večeru. Hlavné jedlo bolo predsa dostatočne sýte a výživné.
 • Stavte na zdravšie ovocné alternatívy. Napríklad pestrofarebný ovocný šalát, dreň či pyré. Alebo si spoločne pripravte domáce müsli tyčinky, tvarohové krémy s ovocím a orieškami, na raňajky vyskúšajte ovsené kaše s ovocím.
 • Doprajte vnúčatám radosť z objavovania a trávte s nimi hodnotný čas. Jednoduché aktivity ako bicyklovanie po parku, púšťanie šarkana, majstrovanie v dielni alebo pomoc v záhradke z vás jednoznačne urobia obľúbeného starého rodiča. Ukážte mu svoje tajomstvá a podeľte sa o zážitky zo svojho detstva.

Ako sa snažíte byť ideálnym starým rodičom vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Lucia
 • Foto: gettyimages

Diskusia (16)

 • Mato 07.10.2019, 00:51

  Deťom treba ovocie a pestré. A prejde ich aj chuť na čokoládu. Čistá voda tiež nie je žiadna výhra. Nemá žiadnu chuť a ani výživovú hodnotu, je bez energie...

 • Julo 09.08.2019, 13:54

  Starí rodičia už nemajú deti rozmaznávať, tie sú dnes už z domu rozmaznané až-až. Babky a dedovia zvyčajne žili v domoch, chalupách, na vidieku. Ale to už asi skôr píšem o prababke a pradedovi. Tí mali aspoň malý sad, záhradku a i priestor na nejaké to šantenie či domáce zvieratko. A nebojte, babičky pestujú aj maliny, ríbezle, jabĺčka, i nejaký ten zemiak, mrkvu či tekvicu. A určite je na dedine a na chalupe zdravšie, hoc aj s buchtami ako s hambáčom a umelými zákuskami niekde v meste!

 • Xxx 07.08.2019, 19:10

  Chorá doba,internet nech matky deti menej sledujú a mudruju o bio strave , radšej choďte s deťmi von, u babky sme ako deti maly vždy koláč a sladké, neboli sme ani obezni, pretože sme chodili sa hrať von a necumeli do počítačov . Mozog potrebuje aj sladké. Buďte radí,že ešte existujú babky so zdravým rozumom.lutujem deti čo im dnes servíruje mamy, všetko okukane z internetu, hlavne keď vidím plienky na kociari, aby, ich slnko nespalilo. Jeden blbec debilinu vymysli a kazda opakuje.lahnite si do kociara vy a zakryté plienkou kociar, dýchať budete perfektne že? Vyskúšajte čo robíte svojim deťom!

 • Leanka 01.08.2019, 11:14

  Buďte radi pokiaľ máte nejakú babku, dedka. A že kupujú sladkosti vnúčatám? Je to problém hlavne pra rodičov, treba svojim deťom vysvetliť čo majú jesť, ak je nejaký zdravotný problém. Určite by som deťom nezakazovala návštevu u starkých, preboha veď kôli jedlu?? To snáď nikto nemôže myslieť vážne!!!?!!! Treba s deťmi hovoriť o zdraví a ako im čo to škodí a nie trestať babku s dedkom za to, že im niečo z lásky kupujú. Ľudia, rodičia, preberte sa!! Je to len a len na nás ako sa k tomu postavíme a deťom vysvetlíme. Všetko sa dá, sme len ľudia. Čo by som ja dala aspoň za jednu babku, ktorá by moje deti takto nehorázne ;) rozmaznávala..

 • whyte 30.07.2019, 11:31

  kontaktujte nás ešte dnes prostredníctvom e-mailu doctorelviswhyte@gmail.com alebo Whatsapp +2347083629144, ak chcete predať svoju obličku za obrovskú sumu peňazí.

 • JežibabaKazíMojeDeti 29.07.2019, 08:45

  Nezabúdajte, že svokry sú aj vaše mamy. To čo svokre nedovolíte, to vašej mame dovolíte. Svokry sú jed. Vždy po prázdninách u babky bol s deťmi problém, stále manželku ťahala k sebe a nech tam u nej sedí aj mesiac - dva. Nenormálne drbn*tá svokra. Keď vidím ako svoju poslednú dcéru výchovou úplne dodrbala, nepoužiteľná do normálneho života a teraz kazí moje deti. Nech ju konečne zoberie čert.

 • Evelyn 29.07.2019, 07:15

  Staré mamy sú na to, aby vnúčatá rozmaznávali. Rodičia na to, aby ich vychovávali... Načo budú vnúčatá spomínať ? Na drezúru u babky ? Alebo na dobré koláče, ktoré im napiekla ?

 • Ewiku 28.07.2019, 21:05

  Aj ja som na babka sladkosť vnuk dostane len občas mám záhradu všetko čo má rád si natrha čerstvé a v zime kupujeme citrusi to má najradšej keď sme v obchode kúpime časopis a radšej si spolu kreslime tvorime

 • Mamca 28.07.2019, 12:47

  Jasne, babky, uz sa ozyvate. Prave minuly tyzden som - opat zasa - musela dohovarat svokre, aj tak ma nepocuva :( Mam dvoch chlapcov v puberte a napriklad zeraz cez prazdniny chodia k babke casto, aj kazdy den. A babka uz ma nakupene: cele baliky 2 l kofoly, ktore ona sama nepije a nakupuje ich len a len pre svoje vnucata. Takze maly pride k nej a uz sa aj vytahuje jedna 2 l kofola, ktoru ten maly pocas navstevy celu stiahne. Takze to ma jednu 2 l kofolu DENNE !!!! Ja to neznasam, stale jej to hovorime spolu s druhou svagrinou, ale ona si neda povedat :( Dve jej vnucata uz maju zakazane od lekarov colove napoje ( jedno nadvaha, druhe stitna zlaza), ale ona aj tak stale len to svoje! Pritom u nad doma to mali nemaju, lebo ja to vobec nekupujem a davam im len cistu vodu alebo sirupove domace vody. A o sladkostiach ani radsej nepisem! Takisto ich nekupujem, ale u babky vzdy dostanu plnu igelitku sladkosti, ktore kupuje len pre ne, pretoze ona sama sladkosti neje. Som nahnevana a co mam robit? Povedat im, aby tam nechodili? Alebo nie kazdy den? :( :( :(

 • Silviy 27.07.2019, 13:20

  bože, len sa nepoondite z toho sladkého, a čo je na tom, že decko dostane raz za čas u babky niečo sladké, deti potrebujú aj sladké...

1 2 >

Pridať komentár