Sedíte každý deň pri počítači? Takto vplývajú obrazovky na váš zrak!

Muž

sxc.hu

Každodenné používanie počítača, elektronických čítačiek a tabletov alebo sledovanie plazmových televíznych obrazoviek podľa očného lekára Petra Nováka zrak nezhorší. Človek kvôli tomu nezačne nosiť dioptrické okuliare, keď ich doteraz nepotreboval. Problémy napriek tomu môže mať – unavené oči ho režú a pália, videnie je rozmazané a do diaľky zhoršené. Môže ho tiež bolieť hlava.

„Keď vám poviem, že celý deň máte hľadieť do rozsvietenej žiarovky, tak si o mne pomyslíte, že som blázon. Lenže ak sa pozeráte celý deň do žiariaceho monitoru, je to asi približne rovnako nezdravé,“ povedal ČTK Novák. Pri dlhodobom sledovaní obrazovky, ktorá je zdrojom svetla, sa totiž zužuje zornička a je presvetlená sietnica.


Mohlo by vás zaujímať: Počuli ste už o myšitíde? S hodinami pri počítači hrozí aj vám!


Pre zníženie zrakovej námahy radia lekári niekoľko opatrení, napríklad pracovať pri vhodnom osvetlení, dbať na správne umiestnenie stola a monitora, zamedziť oslneniu a odleskom monitora. Dôležité je tiež dopriať očiam odpočinok, občas ich osviežiť pohľadom z okna alebo striedavým zaostrovaním na vzdialenejšie a bližšie predmety v miestnosti.

Používanie moderných technológií môže byť podľa Nováka pre zrak aj výhodné. Programy umožňujú zvoliť pozitív alebo negatív, teda čierne na bielom alebo biele na čiernom či inom odtieni. Pre oko je oveľa prirodzenejšie, keď je podklad písmen tmavý a písmená sú svetlejšie.

Moderné technológie podľa Nováka oceňujú aj ľudia slabozrakí a zrakovo postihnutí. Či už sú to mobilné telefóny so špeciálnym programom, čítacie zariadenia, rôzne touch pady alebo zariadenia computerového typu, obsahujú programy, ktoré dokážu zväčšiť bežný text do požadovanej veľkosti.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás unavené oči? Tieto triky vylepšia nielen výzor, ale aj zdravie!


Novák zároveň upozornil na riziko 3D projekcií, ktoré divák sleduje za pomoci špeciálnych polarizačných okuliarov.

„Nie každý divák si z ich sledovania odnesie príjemný zážitok. Trojrozmerný obraz pomocou polarizačných skiel v okuliaroch plnohodnotne vidí len ten, kto má obe oči v poriadku, alebo očnú vadu náležite koriguje dioptrickými okuliarmi alebo šošovkami,“ povedal lekár. Návšteva 3D projekcie tak môže odhaliť skrytú očnú vadu, na ktorú by sa inak neprišlo.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, ČTK
Odporúčame