Vypnite telku! Najlepšie aktivity, ktorými si môžete vyplniť čas na dôchodku

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Nudí vás život na dôchodku?

Aj bicyklovanie patrí medzi obľúbené aktivity ľudí na dôchodku

Dôchodkové obdobie prináša so sebou množstvo voľného času. Teda niečoho, čoho má väčšina z nás žalostne málo. No nejeden dôchodca zrazu nevie, čo si s ním počať. Možno to je aj váš prípad. Ráno nemusíte vstávať do práce, dospelé deti si už dávno žijú vlastným životom a vy možno ani len netušíte, čím vyplniť deň. Nemusíte celé hodiny sedieť pred televízorom. Voľný čas môžete využiť oveľa plodnejšie.


Premeňte svoju vášeň na vedľajší príjem

Ak sa cítite vitálne a nemáte závažné zdravotné problémy, skúste svoju celoživotnú vášeň premeniť na zdroj doplnkového príjmu. Môžete sa pustiť do výroby a predávania handmade výrobkov, pečenia zákuskov či odovzdávania svojich znalostí mladšej generácii. Možno v sebe nosíte sen, na ktorý ste nikdy nemali dostatok času či odvahy. Teraz to môžete zmeniť.

Obnovte staré priateľstvá

Väčšina z nás je počas produktívneho obdobia zahltená takým množstvom povinností, až zabúdame na našich priateľov. Oprášte staré kontakty, zavolajte na kávu bývalú spolužiačku zo strednej školy. Navštívte starých známych, ktorí sa presťahovali na opačný koniec republiky. Ak ste podobného veku, môžete spolu tráviť voľný čas. Ktovie, možno ani oni netušia, čo si počať s voľným časom.


Mohlo by vás zaujímať: Speňažte svoje schopnosti: 6 tipov, ako si privyrobiť aj vo vyššom veku


Dbajte na fyzickú aktivitu

Udržiavať telo fit je nevyhnutné aj vo vyššom veku. Adoptujte si psa, ktorý vás bude ťahať von z bytu. Alebo vyskúšajte chôdzu s palicami.

Skvelou alternatívou k aktívnemu pohybu môže byť aj elektrický bicykel. Predstavuje síce vyššiu finančnú investíciu, no pri šliapaní do strmého kopca sa stane z neho neoceniteľný pomocník. Možností na pohyb je dostatok. Ak budete hľadať, určite nájdete niečo, čo vás bude baviť a vytiahne vás z kresla.

Napíšte knihu

Práve na dôchodku máte dostatok času aj na takéto nezvyčajné hobby. Písanie je výborný spôsob, ktorým si nielen rozšírite slovnú zásobu, ale zachováte si aj mentálne zdravie. Pri písaní je vaša myseľ zaneprázdnená hľadaním vhodných výrazov, tém a spolu s uvažovaním nad dejom môže byť neoceniteľným pomocníkom v boji proti výpadkom pamäti a iných neurodegeneratívnych ochoreniach. Nemusíte sa uspokojiť len s lúštením sudoku. Ak si myslíte, že nemáte o čom písať, začnite s krátkymi poviedkami.

Venujte sa rodine

Starostlivosť o vnúčatká nejednému dôchodcovi zaberie enormné množstvo času. Pomáhať deťom je síce fajn, ale určite by ste nemali nahrádzať vnúčatám ich rodičov. Vy už máte výchovu svojich detí za sebou. Nemusíte mať vnúčatá u seba každú voľnú chvíľu. Ak cítite, že vám to lezie cez hlavu, ozvite sa. Máte právo aj na vlastné aktivity. Vaše deti vás tak prestanú vnímať ako samozrejmosť a určite budú radi, že aj vy máte svoje záujmy.


Mohlo by vás zaujímať: Rozptýlenie na dôchodku: Skúste niektorú z týchto aktivít


Zmeňte svoj interiér

Na dôchodku budete vo svojej domácnosti tráviť oveľa viac času, než doposiaľ. Popozerajte sa kriticky na veci, ktoré máte všade navôkol. Dnes je v kurze minimalistický štýl, ktorým sa inšpirujú ľudia bez ohľadu na vekovú generáciu. Čo vám nerobí radosť, to vyhoďte.

Zbavte sa starých kobercov, ozdobných dečiek, tanierov a kusov nábytku, ktoré vám zavadzajú a neprinášajú vám už potešenie. Je dôležité, aby ste sa u seba cítili čo najpríjemnejšie.

Dôchodkový čas vonkoncom nemusí byť synonymum choroby, depresie či osamelosti. Nezabúdajte na to, že človek je tak starý, na koľko sa cíti. V skutočnosti môžete mať pred sebou roky, ktoré si môžete naplno vychutnať.


Akým aktivitám sa na dôchodku venujete vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (4)

 • elvis 30.07.2019, 11:37

  Chcete predať svoju obličku? alebo hľadáte príležitosť predať svoju obličku za peniaze kvôli finančnej kríze a neviete, čo máte robiť, kontaktujte nás ešte dnes a my vám ponúkneme dobrú sumu za obličku. Moje meno je (doktor Elvis Whyte) som fenológ v našej nemocnici, špecializujem sa na chirurgiu obličiek a zaoberáme sa aj nákupom a transplantáciou obličiek so žijúcim zodpovedajúcim darcom. Kontaktný e-mail: doctorelviswhyte@gmail.com alebo Whatsapp nám 2347083629144 pre viac informácií

 • Katka 27.07.2019, 07:28

  Ja mám 66 rokov, stále pracujem, mám 2 psíkov, 5 mačičiek, veľkú 20 árovú záhradu, baví ma surfovanie na internete. Mám veľkú rodinu, takže nemám čas na nudenie sa na dôchodku.....

 • adamko 22.07.2019, 21:08

  TV nesledujem. To si radšej poriadne za tr t kám!

 • mima 22.07.2019, 15:03

  oddychovať

1

Pridať komentár