6 najčastejších chýb v starostlivosti o zuby: Robíte ich aj vy?

Zuby

gettyimages

Bolesť zubov nás neraz prekvapí v ten najnevhodnejší okamih. Často býva taká intenzívna a neznesiteľná, že sme nútení prekonať strach zo zubára a musíme ho navštíviť.

Ak nás však do doktorského kresla dokope len intenzívna bolesť, mali by sme sa zamyslieť nad našim konaním. Chrup si vyžaduje každodennú starostlivosť, nielen tú urgentnú, keď už je zle. Prezradíme vám najčastejšie chyby, ktorých sa na svojich zuboch dopúšťa väčšina z nás.

1. Pomoc hľadáme, až keď nás niečo bolí

Mnoho ľudí odkladá návštevu zubára až dovtedy, kým cítia neznesiteľnú bolesť. Podľa zubárov však bolesť nie je najväčší problém. Tá svedčí len o pohotovostnom stave. Pri zanedbávaní pravidelných lekárskych prehliadok nás stomatologické ošetrenie vyjde zbytočne draho. Navyše neraz prídeme aj o zub, ktorý by sa dal pri zodpovednej starostlivosti zachrániť. Preto určite stojí za to prekonať svoj strach a navštíviť zubársku ambulanciu aspoň raz za rok.

2. Zuby si čistíme ihneď po jedle

Zuby by sme si mali čistiť minimálne dvakrát za deň. Je dôležité, aby ste si ich nečistili ihneď po jedle, pretože by ste mohli poškodiť ich sklovinu. Môže za to kyselina, ktorá sa nachádza v rôznych jedlách. Nájdeme ju napríklad v zelenine či rôznych ovocných džúsoch. Ústa si radšej vypláchnite vodou a s kefkou počkajte aspoň 30 minút. Ak sa totiž stenčí sklovina, zuby budú oveľa náchylnejšie na vznik kazu.

Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie chyby pri umývaní zubov: Robíte ich aj vy?

3. Hygiene venujeme málo času

Čas, ktorý investujeme do pravidelného čistenia chrupu určite stojí za námahu. Ráno aj večer by ste si mali na túto činnosť vyhradiť minimálne 10 minút. Pri poriadnom čistení určite neostaňte len pri zubnej kefke. Naučte sa správne používať medzizubnú niť, ktorá odstrániť nečistoty tam, kde kefka nedosiahne. Ak si neviete dať rady, vyskúšajte dentálnu hygienu. Odborník vám prezradí, ako používať jednotlivé nástroje.

4. Používame len klasickú kefku

Zvažujete kúpu elektrickej zubnej kefky? Len smelo do toho. Nie je to reklamný trik, ale skvelý pomocník, ktorý vám pomôže vyčistiť zuby čo najlepšie. Má prístup tam, kde obyčajná nedosiahne a vďaka pulzovaniu dokáže čistiť šetrnejšie. Poradí si najmä so stoličkami a vnútornou oblasťou chrupu. Ak máte problém dostať sa s medzizubnou kefkou či niťou tam, kam treba, vyskúšajte takzvanú zubnú sprchu. Často býva súčasťou práve elektrickej kefky.

Mohlo by vás zaujať: Žiarivo biely úsmev môžete mať aj vy: Vyskúšajte tieto jednoduché tipy!

5. Túžime po perfektne bielom chrupe

Posledné roky zažíva bielenie hotový boom. Každý dá rád na obdiv dokonalý úsmev, ktorý vyzerá ako vystrihnutý z reklamy. Môžete sa spoľahnúť na odborníkov alebo vyskúšať prípravky na domáce použitie. Stomatológovia však varujú pred príliš častým používaním bieliacich zmesí. Dokážu ľahko sklovinu, ktorá je nevyhnutná pre zdravé a pevné zuby.

6. Máme obavu zmeniť zubára

Dobrý stomatológ by si mal vždy nájsť čas, aby vám vysvetlil spôsob liečby. Nestačí, že vás posadí do kresla a pustí sa do úkonov, ktorých opodstatnenie vám ani poriadne neobjasnil. Pokojne mu povedzte o svojich ťažkostiach a spýtajte sa na alternatívne spôsoby liečby. Ak sa vám jeho postup napriek tomu nepozdáva, objednajte sa na konzultáciu k inému stomatológovi. Poskytne vám na problém iný pohľad, ktorý vám bude možno vyhovovať viac. Niekedy sa oplatí riadiť intuíciou.

Ako sa o svoje zuby staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Miška, gettyimages
Odporúčame