Prírodné hnojivá oživia každú záhradu: Takto jednoducho si ich pripravíte aj doma

Záhrada

gettyimages

Nebolo to tak dávno, čo pestovanie zeleniny a ovocia vo vlastnej záhrade stálo menej peňazí, než nákup v supermarkete. Pravdou je, že toto porovnanie s trochou tvorivosti stále platí.

Starostlivosť o záhradu a rôzne druhy rastlín môže byť drahým koníčkom. Najmä ak zvážime cenu rašelín, prostriedkov na ošetrenie sadeníc alebo špecifických hnojív. Dobrou správou je, že ich viac nemusíte kupovať v obchode. My vám prezradíme, ako si kvalitné hnojivo plné výživných látok zvládnete pripraviť sami.

Zdravá pôda je základom peknej záhrady

Používanie umelých hnojív v posledných rokoch súvisí s kvalitou pôdy, ktorá tvorí základ väčšiny záhrad. Tá sa síce nezmenila, no spôsob, akým sa o ňu staráme, áno. Chemické ošetrovanie rastlín zanecháva stopy zemi, mení jej vlastnosti a ovplyvňuje kvalitu úrody. A bohužiaľ, nie vždy k lepšiemu. Postreky proti škodcom alebo na ošetrenie buriny môžu v jednej sezóne vaše rastliny zachrániť, no v tej nasledovnej im ublížia. Na vyrovnanie horšej kvality pôdy sú nutné hnojivá, ktoré podporia prirodzený rast.

Mohlo by vás zaujať: Zabudnite na chémiu: Doprajte svojim rastlinám lacné a účinné prírodné hnojivá

Umelé verzus prírodné

Aby mali všetky rastliny dobré podmienky, musíme pochopiť ich potreby. Z pôdy získavajú nielen vodu, ale aj vitamíny a minerály, ktoré ich vyživujú. Medzi tie najdôležitejšie patrí dusík, fosfor, draslík a v menšom množstve aj vápnik, horčík a síra. Najčastejšie sú dodávané v umelých hnojivách, ktoré sú vytvorené zo syntetických látok a tak obsahujú vysokú koncentráciu živín. Ich výhodou je rýchly účinok, výživa ide priamo do rastliny, avšak neobohacuje samotnú pôdu. Dlhodobé používanie môže naopak uškodiť organizmom, ktoré v nej žijú. Prírodné hnojivá neposkytujú výživu priamo pre rastlinu, ale naopak, obohacujú zem. Účinkujú postupne a výsledok nie je možné vidieť okamžite. Ich dlhodobé používanie je bezpečné a mimoriadne žiadúce pre celkovú kvalitu pôdy.

Keď kompostovanie nestačí

Mnohí z vás už zrejme zaradili kompostovanie do celoročného spracúvania rastlinného odpadu, čo je skvelým začiatkom. Zvyšky zeleniny, vytrhaná burina, šupy a vňate úžitkových rastlín obsahujú látky, ktoré obohatia pôdu a fungujú ako potrava pre nové rastliny. Niekedy sa však stane, že ani kompost nestačí. Niektoré rastliny, zvlášť kvety a zelenina náročnejšie na pestovanie, vyžadujú pre svoje zdravie osobitú starostlivosť. Vtedy prichádza na rad domáce hnojivo, ktorého výroba nie je vôbec náročná.

Mohlo by vás zaujať: Využite bio odpad na maximum: Kvalitné hnojivo vám dodá kompostovisko!

Využiť sa dá všetko

Pamätajte na to, že v prípade hnojív je menej niekedy viac. Náhla dávka rastlinám viac ublíži, ako pomôže. Čo všetko môžete použiť na prírodnú výživu záhrady?

  • Voda z akvária – zalejte rastliny vodou z akvária alebo jazierka. Organický odpad vašich rybičiek dodá pôde potrebné živiny.
  • Banány – zakopte starší banán alebo šupky ku koreňom ruží. Poskytnú im dostatok draslíka počas doby kvitnutia.
  • Káva – nabudí vás aj vaše rastliny. Zvyšok zŕn zo zalievanej kávy nevyhadzujte. Nechajte ho vysušiť a posypte ním okolie rastlín, ktoré majú rady kyslejšiu pôdu. Sú nimi napríklad azalky, čučoriedky, ihličnaté stromy a kry, ruže a množstvo ovocných stromov.
  • Vývar – rastliny môžete zalievať aj vodou, v ktorej ste varili zemiaky, koreňovú zeleninu a dokonca aj cestoviny.
  • Vaječné škrupiny – polámte ich na menšie kúsky alebo rozdrvte na prášok, ktorým môžete posypať pôdu v okolí všetkých rastlín. Dodajú im vápnik a dusík.
  • Popol – z krbu alebo po opekaní, drevený popol rozsypte po záhrade v miestach, kde rastliny potrebujú zásaditú pôdu.
  • Zelený čaj – šálku slabo vylúhovanú zeleného čaju zmiešajte s litrom čistej vody a použite na zaliatie rastlín raz mesačne.
  • Sušené mlieko – zmiešajte ho s rašelinou pri presádzaní izbových rastlín, alebo ho zapracujte do pôdy v záhrade pred výsadbou. Vápnik v tejto forme rýchlo prejde do koreňov.

Používate prírodné hnojivá? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Stanka, gettyimages
Odporúčame