Týchto 6 zlozvykov škodí vášmu tráveniu: Keď s nimi skoncujete, aj schudnete!

zakusok

gettyimages

Mnohým z nás sa podarilo osvojiť si niekoľko zlých návykov a nevhodných spôsobov, ako pristupujeme k jedlu.

Sú príčinou toho, že postupne naberáme na váhe, máme problémy s nafukovaním, pálením záhy či ťažkosti s vyprázdňovaním. Nejde len o zjavné prehrešky voči zdravému stravovaniu. Spoznajte hlavných aktérov a zmeňte svoje doterajšie návyky vo svoj prospech.

Málo času na jedlo

Zakladateľ Inštitútu psychológie jedenia Marc David vo svojej knihe Pomalá diéta hovorí o tom, aké je dôležité nájsť si v uponáhľanej dobe čas vyhradený iba pre jedlo. Bez toho, aby sme si pokrm na tanieri plne vychutnali viacerými zmyslami – zrakom, čuchom aj chuťou – prichádzate o celkovú spokojnosť z jedenia. Nesprávny a ľahostajný vzťah následne vplýva aj na metabolizmus. Práve hltavá konzumácia môže stáť za priberaním na hmotnosti.

Príliš veľká porcia

Už od detstva sme boli vedení k tomu, že kým nezjeme, čo je pred nami, nemali by sme odísť od stola. Problém je v tom, že tanier sa postupne zväčšoval. Ak jedlu nevenujete dostatok pozornosti a v rýchlosti zjete nadmernú porciu, pocit nasýtenia sa dostaví až neskôr. Objavia sa problémy, ako ťažoba, pálenie záhy či pocity nevoľnosti. Trávenie veľkého množstva potravy vyžaduje aj dostatok vašej energie, preto sa môžete často cítiť unavení.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Tomáš Klus 2019 – Klusymfonie

Nepravidelný režim

Položili ste si už niekedy otázku, prečo majú všetky povinnosti prednosť pred pravidelným stravovaním? Počas pracovného dňa dojedáme zameškané jedlá v poobedných a večerných hodinách, cez víkend zase hodujeme od rána. Organizmus nedostáva energiu zo stravy v pravidelných časových intervaloch a hospodárenie s ňou je dlhodobo narušené. Preto v momente, akonáhle zjete dosť, vytvára nové tukové zásoby. A hoci celkovo možno nejete veľa, vaša hmotnosť aj tak rastie.

Krátky spánok

Pri dlhodobom nedostatku spánku stúpa hladina hormónu hladu a hormón nasýtenia zase klesá. Na intenzite naberá aj kortizol, stresový hormón, ktorý zvyšuje ukladanie tukových buniek do oblasti brucha. Vytvorte si pravidelnú večernú rutinu, pri ktorej navodíte pokojnú atmosféru bez rušivých prvkov – žiadna televízia ani surfovanie na internete. Zaspávajte v rovnakom čase a doprajte si spánok minimálne 7 hodín.

Mohlo by vás zaujať: Máte problémy s trávením? Objavte možné príčiny a riešenia

Ignorovanie potreby „ísť na veľkú“

Akonáhle cítite potrebu navštíviť toaletu, nemali by ste nutkanie na stolicu potláčať. Pozostatky stravy a odpadové látky by nemali v čreve zostávať po dobu dlhšiu ako je nevyhnutné. Škodliviny spätne prenikajú cez stenu čreva do organizmu a sťažujú jeho chod. Riskujete postupný rozvoj zápchy, syndróm lenivého čreva a vyprázdňovanie za pomoci preháňadiel.

Živenie prehreškov

Reč nie je len o zákuskoch alebo rezňoch. Aj na prvý pohľad nenápadné zvyky dokážu napáchať nemalé
škody.

  • Doprajete si pohárik alkoholu pred spaním: Hoci vás upokojí a zníži celodenný stres, môže podráždiť žalúdok a poškodiť jeho sliznicu.
  • Jednotlivé sústa počas jedla zapíjate vodou: Do žalúdka sa dostáva vzduch navyše. Tekutiny riedia žalúdočné šťavy a ich schopnosť tráviť potravu klesá. Výsledkom sú tráviace ťažkosti aj zhoršené využívanie prijatých živín.
  • Pochutnávate si na rýchlom občerstvení: Vedecký tím z Univerzity v Michigane zistil, že strava, ako pizza, hranolčeky alebo zemiakové lupienky, spôsobuje pocit šťastia a pri úplnom vysadení môžete mať pocity podobné drogovej závislosti. Ovládne vás hnev, úzkosť, výkyvy nálad a túžba po extra veľkej porcii „fast foodu“.

Ktoré zo spomínaných zlozvykov trápia vás? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame