Seniori zabúdajú na ochranu: Poučiť ich má toto netradičné video

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Robte to ako chcete, ale s kondómom

Počet seniorov infikovaných sexuálne prenosnými chorobami závratne stúpa. Je síce skvelé, že si ľudia užívajú aj vo vyššom veku, nepríjemné však je, že pri tom zabúdajú na ochranu. A práve preto hnutie angažujúce sa za bezpečný sex seniorov natočilo vtipné a pre niekoho možno trochu prekvapujúce video.


Podľa štúdie, ktorú zverejnila Kings College a Saint Thomas’s Hospital v Londýne sa za posledné desaťročie zdvojnásobil počet päťdesiatnikov, šesťdesiatnikov aj sedemdesiatnikov trpiacich pohlavnými chorobami ako je napríklad syfilis. Podľa centier pre kontrolu a prevenciu chorôb v Spojených štátoch je podobná situácia aj za morom.


Mohlo by vás zaujať: Zázrak menom Viagra: Čo všetko ukrýva modrá tabletka?


Neposlušní seniori

Na stúpajúcom počte nakazených a ignorancii ochrany staršími ročníkmi sa podieľa viacero faktorov. Jedným z nich je napríklad uvedenie Viagry, vďaka ktorej môžu mať muži pohlavný styk do vyššieho veku (a teda možno aj s viacerými partnerkami) ako kedysi. U žien zas nehrá úlohu strach z otehotnenia, tak ako v mladších rokoch a ďalším faktorom sú fyziologické zmeny vagíny. Menšia vlhkosť či stenšovanie jej stien zvyšuje jej citlivosť a zraniteľnosť. Keď sa pustíme do rátania zistíme, že mnoho dnešných seniorov prežívalo mladosť v (aj čo sa týka sexu) uvoľnených 60. a 70. rokoch. Nuž a nie nadarmo sa hovorí, že zvyk je železná košeľa.

S informovanosťou je to vraj slabšie

,,Sex nemusíte zanechať v nijakom veku," vysvetľuje psychologička Judy Kuriansky. ,,Ale mali by ste sa správať rovnako ako dvadsiatnici/tridsiatnici. Treba si na to dávať pozor." Príčinu riskantného správania vidí aj v neinformovanosti starších ľudí. ,,Jednoducho si myslia, že sa im to nemôže stať. Sexuálne prenosné infekcie sa do správ dostali najmä v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch. Obavy a varovania ich generáciu ich nezasiahli."


Mohlo by vás zaujať: Sex vo vyššom veku: Nemusí byť pre vás stresom!


Robte to ako chcete, ale s kondómom

Na zlepšenie jej zlepšenie má slúžiť video, prostredníctvom ktorého sa safersex4seniors snaží upozorniť na nevyhnutnosť používať kondómy. Zobrazuje viacero seniorských párov v rôznych sexuálnych pozíciách - tak pri klasickom aj pri orálnom sexe. Nahote sa však tvorcovia vyhli a všetci aktéri sú oblečení. Jeho diváci si môžu prečítať heslo: ,,Je mnoho spôsobov, ako to robiť, ale len jeden, ako to robiť bezpečne. Používajte kondóm."

Zdielať na Facebooku
  • Autor: Dora
  • Foto: safersex4seniors.org

Diskusia (2)

  • rimbaba 25.10.2012, 23:57

    A na to podstatne ste zabudli a to je správna partnerka s kopou sadla nepomožu žiadne pillulky a o tom je to vážení.

  • Taňa 23.04.2012, 08:48

    Základ je si byť verný, potom väčšinou nemáte problém.

1

Pridať komentár