Angína, nevoľnosť, spálenie: Zistite, ako si poradiť s letnými nástrahami

Prechladnutie

gettyimages

Hoci čakárne ambulancií v tomto ročnom období nepraskajú vo švíkoch, lekári sa určite nenudia. Zamestnávajú ich najmä ochorenia typické pre leto. Pri troche snahy sa im dá predísť.

Počas horúcich dní by sme mali oddychovať, užívať si slnko, vodu a posedenie na terase. Aj tu ale platí – všetko s mierou. Ak to preženieme, namiesto užívania si radovánok môžeme skončiť doma v posteli. V horšom prípade dokonca aj v nemocnici. Zoznámte sa s typickými letnými ochoreniami a naučte sa ich odstrániť skôr, než prepuknú.

Letná angína

Vedeli ste, že ideálny nápoj by mal mať v lete iba o päť stupňov Celzia menej, ako je naša prirodzená teplota? Práve pitie studených nápojov, konzumácia zmrzliny, ale aj prechody do klimatizovaných priestorov nám môžu spôsobiť bolesti. Kým v zime angínu najčastejšie spúšťajú baktérie, v lete ju majú na svedomí vo zvýšenej miere vírusy, preto liečba antibiotikami nebýva vždy nutnosťou.

Pri neliečenej angíne sa v mieste zápalu môže vytvoriť hnisavé ložisko, ktoré je v najhorších prípadoch potrebné odstrániť chirurgicky. Infekcia sa navyše môže šíriť na ďalšie orgány, napríklad do mozgu či na srdce. Výsledkom potom býva zápal mozgových blán, srdcové ochorenia a dokonca aj otrava krvi.

Prvá pomoc: Ak zatiaľ pociťujete len nepríjemné škriabanie v hrdle, pomôcť si môžete kloktaním šalviového čaju alebo slanej vody. Dôležitý je aj dostatočný príjem tekutín. Vhodné je spomaliť, viac oddychovať, a rozhodne treba vynechať kúpanie.

Mohlo by vás zaujať: Teplé dni sú tu – pijete dosť? Ohrození sú najmä seniori, deti aj obézni ľudia

Otrava jedlom

V horúcom počasí sa darí baktériám, ktoré majú ideálne podmienky na rýchle rozmnožovanie. Dojmy z grilovania vám môže pokaziť napríklad E.coli či salmonela. Rizikom nie sú len nedostatočne tepelne spracované potraviny (najmä mäso a vajcia ), ale aj zlé uskladňovanie a nedostatočná hygiena. K najťažším formám patrí botulizmus, ktorý môžu spôsobiť pokazené konzervy a paštéty. Vo všeobecnosti sa otrava prejavuje najmä bolesťami brucha, zvracaním a hnačkami. Pred nepríjemnosťami je najlepšie sa chrániť prevenciou:

  • vyhýbať sa konzumácii surového mäsa (sushi, biftek)
  • vyhýbať sa konzumácii surových vajec (zákusky, majonézové šaláty)
  • dbať na dostatočnú tepelnú úpravu potravín a vhodné skladovanie pri nízkych teplotách
  • vykonávať dôkladnú hygienu rúk i náradia (doska na krájanie, nože)

Prvá pomoc: Základom je hydratácia, preto treba piť čo najviac vody. Ak máte problémy udržať v sebe tekutinu, pite po malých množstvách a častejšie. Vhodné sú aj rehydratačné nápoje, ktoré kúpite v lekárni. V prípade hnačky a zvracania pomôže jednodňová diéta, pamätajte aj na prrobiotiká. Následne možno začať s ľahšími potravinami – ryža, mrkva či zemiaky. Vyhýbajte sa mliečnym produktom, kofeínu, alkoholu, korenistým a mastným jedlám.

Mohlo by vás zaujať: Nástraha leta v podobe alergie na slnko: Ako sa zbaviť nevábnych pupencov?

Spálenie

Vystavovanie nechránenej pokožky slnku rapídne zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Samozrejmosťou by mal byť opaľovací krém minimálne s faktorom 30, a to počas celého leta, aj keď sa na slnku pohybujete len krátko. Priamemu žiareniu sa vyhýbajte medzi 11. a 15. hodinou a nezabudnite sa natrieť po každom kúpaní. To platí aj vtedy, ak používate krém s označením „vodeodolný“.

Prvá pomoc: Spálenie je sprevádzané prehriatím, preto nezabudnite dopĺňať tekutiny. Uľaviť od bolesti a upokojiť pokožku pomôže studená, resp. vlažná sprcha, po ktorej by ste mali použiť panthenolovú alebo kalciovú masť, dobre funguje aj mandľový rastlinný olej či aloe vera. Pomôcť si môžete aj kokosovým olejom, jablčným octom, studeným bielym jogurtom či aplikáciou nastrúhaných studených uhoriek. Slnku sa treba vyhýbať dovtedy, kým sa vaša pokožka dostatočne nezregeneruje.

Ktoré letné nástrahy najviac potrápili vás? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame