Vitamín D zlepšuje náladu aj tlak: Opaľujte sa takto a budete ho mať dostatok

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Využívate leto na dlhší pobyt na slnku?

Vitamín D získavame predovšetkým zo slnka

Hovorí sa mu vitamín dlhovekosti a fungovanie nášho organizmu sa bez neho nezaobíde. Získavame ho predovšetkým zo slnka, preto by sme ho práve teraz mali prijímať v maximálnej miere.


Trpíte bolesťami svalov a kĺbov, častými infekciami, rednutím kostí, vypadávaním vlasov či depresívnymi náladami? Potom je veľmi pravdepodobné, že vášmu telu chýba práve vitamín D. S jeho nedostatkom bojuje väčšina z nás. Poradíme, ako zvýšite jeho hladinu.

Zdraviu prospešné „déčko“

Vitamín D sa nachádza v niektorých potravinách, ako je pečeň, tučné ryby či mliečne výrobky. Nie je to však v takých množstvách, v akých by sme potrebovali. Najväčším a najcennejším zdrojom stále zostáva slnko. Podporuje:

 • vývoj kostí
 • zvýšenie vitality a energie
 • správne delenie buniek
 • vylučovanie inzulínu
 • reguláciu krvného tlaku
 • fungovanie imunitného systému a ďalšie životne dôležité procesy

Vzniká z derivátu cholesterolu v koži, ktorá je vystavená slnečnému žiareniu. Aby došlo k syntéze vitamínu v tele, musia do pokožky preniknúť UVB lúče. Vystavovanie sa slnečným lúčom však v sebe nesie aj riziká. Ak to preženieme, hrozí nám spálenie a z dlhodobého hľadiska aj rakovina kože. Ako teda docieliť, aby sme z letného obdobia vyťažili čo najviac, a zároveň nepodcenili riziká?


Mohlo by vás zaujímať: Depresie, únava či zlá pleť? Naučte sa správne prijímať vitamín D!


1. Prechádzka v čase obeda

Keď svieti slnko, bol by hriech sedieť celý deň vnútri. Lúče sú najsilnejšie medzi 12-tou a 15-tou hodinou. Vybehnite si v tomto čase na krátku prechádzku alebo si vychutnajte kávu. Dôležité je obliecť sa do krátkych rukávov a krátkych nohavíc, aby malo slnko ľahký prístup k pokožke. Akýkoľvek ochranný faktor vyšší ako 30 blokuje tvorbu vitamínu D. S krémom to teda nepreháňajte. Lepšie je byť na slnku kratšie a nenatretí ako celý deň s ochranou 50.

2. Dĺžka pobytu je rôzna

Váš pohyb vonku by sa mal pohybovať od 10 do 30 minút a mali by ste si ho dopriať aspoň 3-krát do týždňa. Dĺžka pobytu na slnku závisí aj od fototypu vašej pokožky. Tmavšia pokožka obsahuje viac melanínu - ide o zlúčeninu, ktorá chráni kožu pred poškodením tým, že znižuje množstvo vstrebaného UVB žiarenia.

Ľudia s tmavšou pleťou tak pre získanie rovnakého množstva vitamínu D potrebujú na slnku stráviť viac času než tí, ktorí majú svetlejší odtieň. Rozdiel sa pohybuje od 30 minút až do troch hodín. Byť vystavení žiareniu v čase jeho najvyššej aktivity bez ochrany po tak dlhý čas by znamenalo hazardovanie so zdravím. Je preto vhodnejšie chodievať von častejšie po kratšiu dobu.


Mohlo by vás zaujímať: Čím sme starší, tým je vitamín D dôležitejší: Ako dokáže zachrániť život?


3. Dôležité je nespáliť sa

Ak ste doteraz slnko príliš nevyhľadávali, začnite postupne. V prvý deň postačí 5-6 minút, druhý deň môžete pár minút pridať. Vždy a za každých okolností by pre vás malo byť prioritou, aby ste sa nespálili Spálenie pokožky vitamínu D rozhodne neprospieva. Preto na slnku strávte spočiatku radšej kratší čas a postupne, keď bude aj vaša koža tmavšia, si doprajte dlhší pobyt.

4. Byť za oknom nestačí

Ak si myslíte, že sa stačí na slnko pozerať spoza okna, vyvedieme vás z omylu. UVB lúče totiž cez sklo neprenikajú. Takže aj v prípade, že máte slnečný byt a celý deň v ňom na vás praží slnko, môžete trpieť nedostatkom vitamínu D. Ten vám pravdepodobne bude chýbať aj v zimných mesiacoch, kedy je slnečných lúčov málo. V tomto období je preto vhodné dopĺňať si ho vhodnou stravou a výživovými doplnkami.


Koľko času denne strávite na slnku vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

 • Jumbo 11.08.2019, 11:49

  Treba sa hýbať a zároveň chodiť aj na svetlo. Nemusí to byť len na Slnku.

 • Nika 02.08.2019, 07:57

  Milujem slnko a nabíja ma energiou. Keby sa ho tak dalo nazbierať do zásoby a čerpať z neho potom v zime... Snažím sa byť vonku čo najviac, len je pravda, že po pár minútach sa už natieram, lebo zasa podceniť riziká sa neoplatí.

1

Pridať komentár