Pravdivý príbeh: Stres mi spôsobil intímny problém, už nikdy sa ho nezbavím

Žena

gettyimages

Moja diagnóza totiž znela: hyperaktívny močový mechúr. A začalo to celkom nevinne. Pociťovala som pálenie pri močení a bolo mi jasné, že ide o nejakú infekciu. K tomu sa pridružilo aj nadmerné chodenie na záchod, a tak som vyhľadala urológa. Dostala som antibiotiká, bolesť bola po pár dňoch preč, no časté močenie neodišlo. Toaletu som navštevovala aj každú pol hodinu. Kým som dostala zápal, veľa som pila. Bola som si istá, že som ho mala práve z toho. Lenže keď infekcia pominula a ja som tekutiny obmedzila, nič sa nezmenilo.

Problémom sa pre mňa stala už len obyčajná cesta do práce, ktorá trvá pešo 15 minút. Hoci som pred odchodom išla na WC, v polovici cesty sa mi chcelo zase. Neodbytnú myšlienku navštíviť toaletu som potláčala vôľou, ale neraz to bolo vyslovene „na doraz“. Dobehla som na poslednú chvíľu. Prekvapená som bola hlavne z toho, že hoci som dokopy nič nevypila, nutkanie som pociťovala takmer stále.

Mohlo by vás zaujímať: 55 pravdivých príbehov – Osudy ľudí okolo nás

Bola som zo svojej situácie vydesená. Vybavila som si návštevu u známeho urológa v nemocnici a začal sa kolotoč vyšetrení a liečba. Dostala som tabletky, niekoľko odporúčaní, čo robiť a čo nerobiť, a snažila som sa fungovať normálne. Lenže to akosi nešlo. Kamkoľvek som išla, moja pozornosť patrila toaletám: Kde presne sú? Ako sa k nim dostanem najrýchlejšie? Kde sa nachádza ďalšie WC? Bude otvorené? Čo ak nebude?

Mám prácu, pri ktorej nesedím stále v kancelárii a každé opustenie môjho dôverne známeho priestoru sa pre mňa spájalo s obrovským stresom. Kým som niekam vyšla, na toaletu som odbiehala opakovane niekoľkokrát. V taške som si nosila náhradnú bielizeň a nohavice. Veď čo ak by jednoducho po ruke nebola a stane sa mi nehoda… Bez tašky s náhradným oblečením som von ani nešla. A postupne som obmedzila všetky svoje aktivity okrem práce, takže som úplne prestala chodiť von.

Zo spoločensky žijúcej 37-ročnej ženy sa stalo klbko nervov, ktoré sa najbezpečnejšie cítilo zatvorené doma. Odmietala som posedenia pri káve s kamarátkami, veď to bude strašný trapas, keď budem utekať na záchod hneď, ako tam prídem! Návšteva kina či divadla sa pre mňa stala absolútnym tabu. Zrušila som aj cestovanie autobusom a vlakom (Kto už by si trúfol ísť na vlakové WC?) a pri ceste autom manžel musel rátať s tým, že budeme stáť každých 30 minút.

Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky

Na začiatku som si myslela, že za tým všetkým stála infekcia. No úprimne si musím priznať, že spúšťačom mojich problémov bolo niečo iné. Bol to stres. Prežívala som veľmi hektické obdobie a môj organizmus bol poriadne oslabený. Celú zimu som bojovala s infekciami dýchacích ciest. Vyvrcholením všetkého bola nakoniec infekcia močového mechúra a následná diagnóza. Napriek liekom a chápavému urológovi som bola psychicky na dne. Musela som začať navštevovať psychologičku.

Výrazne mi nakoniec pomohol jeden zákrok, ktorému sa laicky hovorí „vypálenie sliznice močového mechúra“. Robili mi ho v narkóze a o dva dni som išla domov. V podstate mi odstránili zápalmi poškodené tkanivo a mne sa naozaj uľavilo. V stopercentnom poriadku ale nie som a s hyperaktívnym mechúrom žijem už šesť rokov. Horšie obdobia sa striedajú s lepšími.

Niekedy na toaletu nepotrebujem ísť aj dve – tri hodiny, inokedy ma to pochytí a idem doslova každých päť minút. Veľa závisí od toho, či mi nie je zima od nôh a či som v psychickej pohode. Snažím sa žiť zdravo, vo všetkom dodržiavam rady lekára, ale už to vo mne zostalo. Vždy, keď mám ísť do neznámeho prostredia, v hlave si preberiem všetky scenáre a moje prvé myšlienky patria vždy toaletám. Doma dnes síce už nesedím, no ceste autobusom sa vyhýbam ako čert krížu a kino som veru zatiaľ stále nedala…

Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.


Vybrané príbehy si prečítajte aj v novej knižke 55 pravdivých príbehov – Osudy ľudí okolo nás. Kúpiť si ju môžete aj na Martinus.sk prípadne v ďalších kníhkupectvách.

Zdroj: gettyimages
Odporúčame