Ako sa rýchlejšie zbaviť sadry po zlomenine? Potrebujete na to tieto vitamíny

Ako rýchlejšie liečiť zlomeninu?

Ako rýchlejšie liečiť zlomeninu? (Zdroj: GettyImages)

Už jeden zlý krok na schodoch vás môže z bežného fungovania vyradiť na dlhé obdobie. Ako hojenie urýchliť a dostať sa späť do formy a k aktívnemu spôsobu života?

Nemotorná sadra prenasleduje nielen športovcov, ale napríklad aj tých, ktorí pri túre podcenia náročnosť terénu alebo pri bazéne protišmykovú obuv. Riziko zlomeniny navyše významne zvyšuje nenápadné, postupné odbúravanie kostného tkaniva – osteoporóza. Odhaduje sa, že postihuje približne 30 % žien po menopauze a 15 % mužov po päťdesiatke. Skúste naše rady.

Proces hojenia zlomeniny

Kostra, hoci je pevná, patrí medzi aktívne štruktúry. Sústavne dochádza k výmene starých buniek za nové, a aj preto sa fixovaná zlomenina dokáže zaceliť, zahojiť a kosť opätovne nadobudne plnú funkčnosť. Najdôležitejším faktorom je zabezpečenie správnej pozície pod lekárskym dohľadom a nehybnosť po celú dobu hojenia. Pre kvalitnú regeneráciu by sme sa mali zamerať aj na doplnenie vhodného „stavebného materiálu“.

Majte na pamäti, že hojenie kostí znamená pre vaše telo vyššiu záťaž na spotrebované živiny. Bežný príjem vitamínov a minerálov nemusí v tomto kritickom období postačovať. Vyžaduje sa predovšetkým zvýšiť príjem vápnika, vitamínu D a vitamínu K. Aké je ich hlavné poslanie?

Mohlo by vás zaujímať: Liečba zlomenín po novom: Namiesto klasickej sadry plast

Vápnik

Jeden zo základných stavebných prvkov ľudského tela je zároveň hlavným minerálom v zuboch a kostiach. Kým denná odporúčaná dávka by mala byť približne 800 mg, pri hojení kostí je možné ju dočasne zvýšiť na 1 300-1 500 mg. Výbornými zdrojmi sú mliečne výrobky (najmä kefír a jogurt), mletý mak, mäkké syry, tmavozelená listová zelenina, pažítka, mandle, ľanové semienka, sušené bylinky (majoránka, bazalka, kôpor).

Horčík

Horčík prispieva k optimálnej mineralizácii kostry. Je antagonistom vápnika – jeho „protipólom“ a navzájom ovplyvňujú svoje hodnoty. Ak ho máme málo, telo sa regulačnými mechanizmami zbavuje aj vápnika (vylučovaním cez obličky), ktorý začne odčerpávať aj z kostí. Pre optimálne fungovanie je potrebné prijímať oba minerály, a to v pomere približne 1:2,5 v prospech vápnika. Najbohatšími zdrojmi horčíka sú potraviny s vysokým obsahom zeleného chlorofylu. Naopak, strava bohatá na sacharidy a tuky urýchľuje jeho vyplavovanie z tela.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Richard Müller a hostia – Šansóny a iné piesne

Vitamín D

Hovoríme o ňom ako o slnečnom vitamíne, pretože prirodzene vzniká v koži pôsobením žiarenia. Nedostatok vitamínu D v útlom detstve bol často spojený s rizikom krivice – rachitídy, kedy kosti zostali krehké, neuniesli hmotnosť tela a krivili sa. Jeho úloha pre zdravé kosti:

  • podporuje vstrebávanie vápnika do kostí a jeho využitie
  • znižuje mieru ukladania vápnika do ciev a iných mäkkých tkanív

Ľudia so zlomeninou trávia zvyčajne celé týždne zatvorení medzi múrmi stien. Ak vám to zdravotný stav dovolí, vyjdite aspoň na 20 minút denne na čerstvý vzduch. Sadnite si na lavičku, na priedomie alebo balkón a dovoľte slnku prehriať vašu pokožku. Do stravy zaraďte vajíčka, pečeň, červené mäso a mlieko.

Vitamín K

Ešte donedávna sa o ňom nehovorilo vo veľkom, momentálne však patrí do overenej trojky vápnik + vitamín D3 + vitamín K2. Vápnik kosti vytvára a obnovuje, vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika a vitamín K je tým prvkom, ktorý vedie vápnik do najviac oslabených častí – čiže sa dostane presne tam, kde je najviac potrebný. Pre kosti a tkanivo je najúčinnejší vo forme K2 a nájdete ho najmä vo fermentovaných potravinách (jogurty a kefíry so živými kultúrami). Nachádza sa aj v masle a mlieku, ktoré pochádzajú od kráv voľne sa pasúcich na zelenej pastve.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame