Do domácnosti aj pre zdravie: Využite silu včelieho vosku

Med

gettyimages

Ak je reč o včelárskych produktoch, pravdepodobne si predstavíme rôzne druhy medu, propolis alebo materskú kašičku. Z úľov ale môžeme využiť aj vosk, ktorý je vďaka svojim vlastnostiam obľúbený po celom svete.

Túto prírodnú látku produkujú včely na vybudovanie plástov. Z vosku vytvoria množstvo šesťuholníkov, ktoré sú známe najmä svojou matematickou presnosťou. Pri zbere včelári odstránia viečko každej bunky plástu, aby získali prístup k samotnému medu. Tieto viečka sú následne rozpustené a prefiltrované, čím sa odstránia všetky nečistoty. Procesom sa vytvorí včelí vosk, ktorý dnes používame v kozmetike alebo na výrobu sviečok. Poznáte jeho účinky?

Benefity včelieho vosku

Hrá dôležitú úlohu predovšetkým v krémoch a rôznych mastičkách. Na rozdiel od vazelíny, ktorú tiež nájdeme v kozmetických produktoch, včelí vosk pokožke nebráni „dýchať“. Je bohatý na vitamín A, ktorý dodatočne pomáha hydratovať pokožku a podporuje regeneráciu pleti. Používanie takejto kozmetiky je najprospešnejšie počas zimy, kedy zároveň ochráni pred mrazom. Jeho silu však môžete využiť aj doma. Čo všetko sa z neho dá vyrobiť?

1. Domáce sviečky

Doma vyrobené sviečky sú jednoduchou, no krásnou dekoráciou do každej miestnosti. Spríjemnia bývanie a poslúžia aj ako milý darček pre vašich blízkych. Ak sa chcete vyhnúť sviečkam s umelými vôňami, rozpustite včelí vosk vo vodnom kúpeli. Na dno skleneného pohára prilepte pomocou silikónového lepidla prírodnú šnúrku, alebo hotový knôt. Rozpustený vosk opatrne nalejte do pohára s knôtom a nechajte vytuhnúť. Alternatívou sú špeciálne formy na sviečky, ktoré dostanete kúpiť v rôznych zaujímavých tvaroch.

Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Hydratuje a zjemňuje: Balzam na pery pripravíte len z dvoch ingrediencií

2. Balzam na ruky a pery

Prírodný včelí vosk môžete roztopiť a zmiešať s kokosovým olejom, kakaovým maslom alebo inou hydratačnou prísadou. Hotový produkt nalejte do nádoby s uzáverom. Použite podľa potreby na starostlivosť o popraskané pery, alebo suchú pokožku rúk. Výborne hydratuje a dlhodobo chráni pokožku.

3. Obaly na potraviny

Náhrada potravinovej fólie, ktorú môžete použiť znovu a znovu, nesmie chýbať v žiadnej kuchyni. Zídu sa na prekrytie potravín v miskách, ktoré nemajú vzduchotesné viečko. Vyrobíte ich jednoducho tak, že na plech pokrytý papierom na pečenie uložíte kus čistej bavlnenej látky. Veľkosť látky je len na vás, vždy sa však oplatí mať k dispozícii viaceré veľkosti pre rôzne nádoby. Na vrch látky nastrúhajte včelí vosk a vložte do predhriatej rúry (180 stupňov celzia). Vosk sa roztopí v priebehu 5-10 minút, následne plech vyberte a nechajte vychladnúť. Látka nasiaknutá voskom sa dobre modeluje v rukách, ale pri izbovej teplote alebo v chladničke drží svoj tvar.

Mohlo by vás zaujímať: Včelia materská kašička: Dodá vám vitalitu a pomôže pri menopauze

4. Pomoc pri nachladnutí

Pri prvých príznakoch nachladnutia siahajú mnohí z nás po overených domácich receptoch. Jedným z nich je aj prírodný mentolový náter, ktorý dokáže uľaviť od nočného kašľa. Rozpustite 20 gramov včelieho vosku, pridajte doňho 1 lyžicu kokosového oleja a 10 kvapiek prírodnej silice z eukalyptu. Hotový náter naneste do oblasti krku a hrude v prípade, že vám kašeľ nedá spávať.

5. Úprava dreva

Ak chcete starému drevenému stolu alebo poličkám vrátiť zašlí lesk, ošetrite ho pomocou včelieho vosku. Je to prírodná a bezpečná forma ošetrenia dreva, ktorá navyše veľa nestojí. ¼ hrnčeka včelieho vosku rozpustite spolu s ¾ minerálneho oleja, ktorý dostať v drogériách alebo domácich potrebách. Zmes aplikujte na utierku a votrite do dreva, ktoré chcete ošetriť. Následne drevo prejdite čistou utierkou, ktorá odstráni prebytky vosku.

Vosk môžete kúpiť v internetových obchodoch alebo priamo u včelára. Cena za 1 kilogram sa pohybuje okolo 10 eur, ale v závislosti od dodávateľa alebo kvality môže stúpať.

Využívate včelí vosk? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Stanka, gettyimages
Odporúčame