Liečivé rastliny si ľahko vypestujete sami doma: Pomôžu proti kašľu aj zápalom

Liečivé rastliny

gettyimages

Vo vlastnej záhrade ich môžete skombinovať s inými okrasnými záhonmi. Veľké množstvo liečiviek je totiž nie len užitočných, ale aj krásnych. Obľúbené sú bylinky, ktoré sú pestované skôr do kuchyne, než pre svoje liečivé účinky. Patrí sem bazalka, tymian, rozmarín, alebo aj levanduľa. Ak sa rozhodnete pestovať aj naše pôvodné druhy liečivých bylín, balkón vám …

Vo vlastnej záhrade ich môžete skombinovať s inými okrasnými záhonmi. Veľké množstvo liečiviek je totiž nie len užitočných, ale aj krásnych. Obľúbené sú bylinky, ktoré sú pestované skôr do kuchyne, než pre svoje liečivé účinky. Patrí sem bazalka, tymian, rozmarín, alebo aj levanduľa. Ak sa rozhodnete pestovať aj naše pôvodné druhy liečivých bylín, balkón vám poslúži rovnako dobre, ako veľká záhrada. Keďže ide o rastliny, ktoré sa vyskytujú bežne v prírode, semiačka môžete vyzbierať sami a zadarmo. Potom stačí už len trocha trpezlivosti a vyčarujete si prírodnú lekárničku. Zistite, ktoré sa oplatí mať doma najviac.

Rumanček kamilkový

Táto jednoročná bylina, známa aj ako harmanček, vás očarí svojou jednoduchosťou. Drobné biele kvietky so žltým stredom krásne doplnia každý záhon či parapet. Dorastá do výšky 45 centimetrov. Jeho liečivá sila sa ukrýva práve v kvetoch, ktoré sa sušia a zalievajú ako čaj. Má protizápalové účinky, pomáha od žalúdočných ťažkostí a posilňuje organizmus. Zároveň upokojuje, preto je výborné piť ho pred spaním.

Divozeľ veľkokvetý

Až 3 metre vysoká bylina s pevnou vzpriamenou byľou a drobnými žltými kvietkami funguje ako takzvané „pozadie“ pre nižšie rastliny bez toho, aby im kradla priveľa slnka. Zbierajú sa kvety bez kalicha, sušia sa opäť na čaj, výrobu tinktúr, macerátov alebo olejov. Tíši suchý, dráždivý kašeľ a pomôže od prechladnutia. Keďže má aj protizápalový účinok, kašovitý obklad z kvetov je možné priložiť na rany alebo vriedky.

Mohlo by vás zaujímať: Šalvia lekárska či „babské ucho“: Pomôže s trávením aj pri problémoch v prechode

Šalvia lekárska

Krásna nie len vďaka svojim kvetom, ale aj listom, je ďalšou rastlinou, ktorá v záhrade nesmie chýbať. Nízka rastlina so svetlými lístkami pomáha pri zápaloch ďasien a hrtanu, bolestivosti zubov, pri bolestiach v krku a mandliach. Je preto vynikajúcim pomocníkom pri chrípke, kedy je čaj z nej vhodné kloktať. Okrem toho zmierňuje nadúvanie a prečisťuje krv. Čaj je možné pripraviť z čerstvej aj sušenej byliny. Ak ho nevypijete všetok, môžete výborne poslúži ako pleťové alebo vlasové tonikum.

Púpalka dvojročná

Ďalšia rastlinka so žltými kvetmi, ktorej sa najlepšie darí vo vlhkých oblastiach. Do Európy bola privezená ako zelenina, pre svoj chutný koreň. Z diaľky si ju môžete pomýliť s divozeľom, no púpalka dorastá iba do výšky jedného metra a kvety otvára na večer. V medicíne sa využívajú jej listy a semená. Vývar z listov pomôže pri hnačke, teplý sparený list lieči ekzém a iné kožné ochorenia. Olej lisovaný z jej semien bojuje proti vysokému tlaku, cholesterolu a má pozitívny účinok na nervovú sústavu aj krvný obeh.

Mohlo by vás zaujímať: Pre chuť, zdravie, aj na okrasu: Spravte si bylinkový kopec vo vašej záhrade

Yzop lekársky

Pol metra vysoká krovinová rastlina je výborná do kuchyne aj pri chorobe. Rastie v suchých pôdach, vytvára modro-fialové kvietky, ktoré potrebujú dostatok slnka. Rastline sa v záhradách darí, preto z nej môžeme vybudovať živý plot, ktorý je naozaj efektný. Čaj z yzopu je vhodné piť pri prechladnutí, nádche aj proti kašľu. Zvlášť chutný je do polievok alebo šalátov.

Nechtík lekársky

Bohaté a plné kvety tejto liečivej rastliny vyniknú rovnako v záhone ako v kvetináči. 30-50 cm vysoká letnička je nenáročná na pestovanie. Odvar alebo tinktúra sa používa na vyplachovanie zápalu v hltane, mastičky pomôžu pri poraneniach pokožky. Lieči popáleniny, kŕčové žily, aj hnisavé rany. Vďaka svojej farbe je zároveň krásnou okrasnou rastlinou a nádherne oživý každý priestor.

Ktoré bylinky si doma pestujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Stanka, gettyimages
Odporúčame