Máte otlaky na nohe? Neuveríte, čo všetko ich dokáže odstrániť, pomôžu aj veci z kuchyne

Aj tá najkvalitnejšia obuv môže po celom dni nosenia chodidlám ublížiť

Aj tá najkvalitnejšia obuv môže po celom dni nosenia chodidlám ublížiť (Zdroj: GettyImages)

Aj tá najkvalitnejšia obuv môže po celom dni nosenia chodidlám ublížiť. Otlaky trápia najmä športovcov, turistov ale aj ženy, čo rady nosia módnu obuv.

Nespôsobujú vážne ťažkosti, no sú bolestivé a môžu sa dlho hojiť. Náchylnejší sme na ne v lete. Vplyvom tepla nohy opúchajú, viac sa potia a trenie je intenzívnejšie. Prevencia je základ. Ak sa už objaví otlak, oplatí sa vyskúšať nasledovné tipy na rýchlejšie hojenie.

Ako vznikajú?

Sústavným trením pokožky nohy o topánku či ponožku dochádza k jej podráždeniu a zápalu. Skôr než sa objaví otlak, poškodené miesto spravidla sčervenie a bolí. Ak dráždenie neprestáva, oddelí sa vrchná vrstva kože od spodnej a vzniká pľuzgier. Tkanivový mok, ktorým sa naplní, chráni postihnuté miesto pred ďalším poškodením. Najčastejšie vznikajú v nových topánkach. Rizikové sú aj tie, v ktorých je noha príliš natlačená alebo sú z tvrdého materiálu.

Prvá pomoc

Pre každý prípad noste so sebou náplasť. Ak ju nemáte, chráňte pľuzgier pred ďalším trením – napríklad bavlnenou vreckovkou. Zabránite tak vzniku infekcie pri jeho prasknutí. Hoci ich zvykneme prepichovať, nemali by sme. Ide o prirodzenú ochranu pred vniknutím mikroorganizmov. Ak pľuzgier praskne sám a tekutina vytečie, môžeme ho jemne opláchnuť studenou vodou. Pokiaľ nie je rana znečistená, netreba ju dezinfikovať alkoholom. Spomalil by hojenie. Miesto prekrývajte čistou gázou či voľnejším leukoplastom, kým sa nezahojí.

Domáce triky na ubolené chodidlá

Cibuľa a cesnak – zeleninu očistite a pokrájajte na kolieska. Priložte na otlaky či pľuzgiere a upevnite gázou. Nechajte pôsobiť cez noc. Rovnako dezinfekčne pôsobí aj koliesko citróna.

Octový a soľný kúpeľ – 2 PL octu nalejte do kúpeľa a namočte nohy aspoň na 15 minút. Môžete pridať soľ do kúpeľa alebo si z nej pripravte samostatný kúpeľ. Rozmiešajte 3 ČL v teplom kúpeli a opäť namáčajte 15 minút. Oba kúpele pomôžu uľaviť od bolesti a pôsobia protizápalovo.

Esenciálne oleje – Mätový, eukalyptový či levanduľový olej, všetky dokážu upokojiť boľavé miesta. Aplikujte priamo na chodidlá alebo ich nakvapkajte do kúpeľa na nohy. Nechajte pôsobiť 15 – 20 minút a opakujte 2- až 3-krát denne.

Aloe vera a kokosový olej – gél z aloe nechajte účinkovať cez noc a boľavé miesto prelepte náplasťou. Kokosový olej nanášajte na otlaky opakovane a nechajte pôsobiť. Uľahčí hojenie a vyživí pokožku. Veľmi bolestivé pľuzgiere potrebujú rýchlejšiu regeneráciu. Zmiešajte prísady dohromady: 2 PL gélu s 1 PL oleja. Nanášajte 2- až 3-krát denne, až kým otlaky nezmiznú. Obe prísady majú antimikrobiálne účinky a pomáhajú tkanivu rýchlo sa zahojiť.

Prevencia je základ, alebo čo robiť, aby otlak nevznikol

1. Pred kúpou topánky dobre vyskúšajte – mali by byť akurát. Menšie budú nohu odierať rovnako ako väčšie. Poslúžiť môžu aj vložky do topánok. V obchode sa pri skúšaní riadne poprechádzajte. Mierny tlak je pri novej obuvi prirodzený. Nesmie však príliš tlačiť.

2. Dbajte na materiál – mäkké tenisky sú väčšinou neškodné, horšie je to s pevnejším materiálom. Napríklad lodičky bývajú na zadnom leme mierne vytvrdené a pri chôdzi spôsobujú bolestivé odreniny. Rizikové miesta ešte pred nosením prelepte leukoplastom.

3. Nové noste s mierou – nová obuv potrebuje čas, aby sa nohám prispôsobila. Na začiatku si ju obúvajte len na kratšie trasy. Prípadné mierne otlaky sa skoro zahoja a topánky sa po niekoľkých vychádzkach prispôsobia.

4. Zvážte vzdušnú obuv a náhradné ponožky – ocenia ich hlavne ľudia, ktorým sa nohy nadmerne potia a tak sú náchylnejšie na pľuzgiere. Dôležité je, aby nohy zostali v suchu.

Zdroj: plnielanu.sk, Vlaďa
Odporúčame