Máte vysoký krvný tlak? Tu sú veci, na ktoré sa v lete neoplatí zabúdať!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte vysoký tlak?

Aj v lete si treba dávať pozor na vysoký tlak

Máte pocit, že hoci vás normálne trápi vysoký tlak, v lete sa cítite lepšie? Tento pocit je opodstatnený, napriek tomu by ste však nemali lieky sami vysadzovať či upravovať dávky. Zistite, aké ďalšie zásady sa oplatí dodržiavať!


Vysoký tlak trápi aj mladých ľudí

Mať svoj krvný tlak pod kontrolou je naozaj dôležité, pretože neliečený vysoký krvný môže mať za následok vážne zdravotné problémy, nezriedka aj s tragickým koncom. Hypertenzia je zodpovedná za 54 percent prípadov cievnej mozgovej príhody a 47 percent srdcových infarktov. Napriek všetkým informáciám si ľudia stále myslia, že vysoký krvný tlak sa ich netýka a je to problém ľudí vo vyššom veku. Pritom artériovou hypertenziou trpí na Slovensku až 35 percent dospelých medzi 25. až 64. rokom.


Mohlo by vás zaujímať: Pristrihnite vysokému tlaku krídelká – a bez liekov!


Lieky nevysadzujte

„Pre ľudí s vysokým krvným tlakom môže byť leto s vysokými teplotami naozaj nebezpečné. Rýchle zmeny teplôt, ľadovo klimatizované miestnosti a nadmerne vyhriate autá im môžu spôsobiť kolaps. Preto, ak chcete leto prežiť bez problémov, mali by ste dodržiavať niekoľko zásad hypertonika. Platí to najmä pre pacientov nad 65 rokov a ľudí, ktorí majú aj iné pridružené ochorenia. Všetkých pacientov dôrazne upozorňujem na to, aby užívali lieky podľa odporúčaní lekára. Môže sa však stať, že predtým dlhodobo stabilizovaný alebo aj mierne zvýšený krvný tlak v letných mesiacoch poklesne a môže viesť aj k pocitom neistoty, respektíve k závratom. Takéto prípady bývajú častejšie u starších osôb, ktoré nemajú pocit smädu a väčšinou nedodržiavajú adekvátny pitný režim. Pokiaľ dôjde k opakovanému nameraniu nízkych hodnôt tlaku krvi, treba konzultovať s lekárom, či netreba znížiť pôvodnú dávku antihypertenzív najmä ranných dávok. Určite by ste nemali prerušiť liečbu, pretože liečba vysokého krvného tlaku je dlhodobá, väčšinou celoživotná,“ upozornil kardiológ Gabriel Kamenský.

Vplyv na tlak majú rôzne zmeny

Vplyv na ľudské zdravie má podľa neho každá náhla zmena počasia, či už teploty, vlhkosti alebo atmosférického tlaku, pričom ľudia, ktorí majú problémy s tlakom, môžu tieto zmeny pociťovať ešte intenzívnejšie. „Náš tlak je výsledkom rozdielu medzi tlakom v našich tepnách a v atmosfére. Ak poklesne atmosférický tlak, klesne aj váš tlak krvi. Naopak, prudké ochladenie cievy zúži a tlak budete mať vyšší,“ doplnil Kamenský.


Mohlo by vás zaujímať: Vysoký tlak je tichý zabijak: Vyskúšajte prírodné prostriedky, ktoré ho znížia


Dodržiavajte tieto zásady

Ak vás trápi vysoký krvný tlak, mali by ste dodržiavať niekoľko zásad:

 • pravidelne si merajte krvný tlak a to aj vtedy, ak sa cítite dobre,
 • tlakomer si so sebou berte aj na dovolenku
 • nenastavujte klimatizáciu na príliš nízku teplotu
 • ak vchádzate do priestoru, kde je veľký teplotný rozdiel, doprajte si čas na aklimatizáciu
 • pravidelne užívajte lieky a nemeňte ich dávkovanie bez konzultácie s lekárom
 • nikdy neskáčte do akejkoľvek vody, pretože skokom do studenej a náhlou zmenou teploty si môžete privodiť infarkt
 • opatrne pristupujte k alkoholu, pretože jeho nadmerné pitie zvyšuje krvný tlak a môže zvýšiť riziko srdcovo-cievnych príhod.
 • nezabúdajte na pravidelnú hydratáciu a pitie dostatku tekutín

Čo v boji s vysokým tlakom najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (5)

 • tlak 23.08.2019, 19:28

  meranie tlaku každý deň je ttotálna blbosť, pretože každú sekundu má tlak iné hodnoty! a ešte mám podozrenie, že všetky tlakomery sú zámerne nastavené tak, aby ukazovali vyššie hodnoty a nútili ľudí bežať k doktorovi po lieky. lebo cholesterol, zvýšený tlak či cukrovka sú pre farma priemysel najlepší biznis. lieky síce chorobu nikdy nevyliečia, ale urobia z pacienta doživotného užívateľa - vlastne závisláka na liekoch!

 • Vincoo 22.08.2019, 14:16

  Zuzánka, čo je to v tvojom prevedení "zdravo sa stravujem"? Lebo aj "nezdravé" jedlá potrebujeme jesť.

 • adamko 14.08.2019, 20:15

  Šťavnatá súlož najprv zvýši tlak roztiahne cievy a nohy a potom všetko odoznie a problém vysokého tlaku je to tam.

 • Zuzana 14.08.2019, 11:16

  Zasa si Peťko objavil Ameriku! Ak športujem každý deň, zdravo sa stravujem, nestresujem a napriek tomu mám vysoký tlak? Žeby genetika..., ktorú vyriešim ako, narodím sa znovu niekomu po kom nezdedím vysoký tlak?

 • Peto166 14.08.2019, 01:59

  Ideálne žiadne lieky neberte... I tak vám neliečia ani hovno, len umelo znižujú tlak... Odznie účinok tabletky a ste natom rovnako... Preto tento podvod volať liekom je riadne zavádzajúce!!! Radšej sa zamerajte nato, prečo máte vysoký krvný tlak a snažte sa ten problém vyriešiť... Menej papať, viac sa hýbať... To je asi základ... A potom individuálne...

1

Pridať komentár