Legenda menom Michal Dočolomanský žije dodnes: Bol žiarivý a tajomný zároveň

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Michal Dočolomanský v muzikáli Na skle maľované

“Zbohom buď, lipová lyžka, žitia môjho verná družka, na zbojníckom poli...” Nemusíte ani patriť medzi pamätníkov a úryvok tejto piesne titulnej postavy Jánošíka sa vám spojí so zvonivým hlasom legendárneho Michala Dočolomanského. Za svoj život bol súčasťou mnohých pamätných filmov a inscenácií slovenskej aj českej kinematografie a čestné miesto mu patrí na doskách Slovenského národného divadla. O čo hlasnejší a viditeľnejší bol jeho profesionálny život, o to väčšie rúško tajomstva niesol ten súkromný.


Začiatky v ochotníckom divadle

Jeden z najznámejších slovenských hercov sa narodil 25. marca 1942 v obci Niedzica (Nedeca) v dnešnom Poľsku, kam sa jeho mnohopočetná rodina, na čele s učiteľom Rudolfom Dočolomanským a matkou Florianou rumunského pôvodu, presťahovala v roku 1942. Po otcovi zdedil vzťah k ochotníckemu divadlu a po tmavovlasej krásnej matke s uhrančivým pohľadom jej vzhľad a eleganciu. Keď hercov otec zomrel, matka Floriana sa s 10 deťmi presťahovala do Svätého Jura. Už trinásťročnému Michalovi učaroval svet javiska. V ochotníckom divadle si zahral prvú hlavnú úlohu - Kaia - v Andersenovej rozprávke Snehová kráľovná. Hoci, ako sám priznával, celé predstavenie odohral so sklopenou hlavou, čoraz viac sa mu páčil potlesk publika, ktorý bol pre neho ako balzam na dušu.

Z dielne do SND

Jeho ďalšie kroky pokračovali do Česka, kde sa vyučil za automechanika a rok sa tejto profesii aj venoval. Lenže túžba po herectve sa ozvala znovu po tom, ako mu jeho kamaráti povedali, že na divadelnú fakultu sa môžu prihlásiť aj ľudia bez maturity. „Šiel som samozrejme tajne, aby nebola hanba, keby ma neprijali... Náhodou ma prijali a nevedel som to povedať mame. Bolo nás desať detí a ja som bol jediný zárobkovo činný,“ spomínal herec. Mama ho však utvrdila v tom, aby na štúdium šiel. Vraj keď ho prijali, tak asi vedeli prečo. Vysokú školu múzických umení v Bratislave nakoniec v roku 1964 úspešne ukončil červeným diplomom.

Radšej malá postava v kvalitnej hre

Ďalších 44 rokov, až do svojej smrti, bol členom činohry Slovenského národného divadla. A hoci ako mladý mal vysnívané roly, neskôr si cenil najmä kvalitu. „Divadlo je tímová záležitosť. Uspokojí ma viac, keď budem hrať v dobre urobenej hre, ktorá má úspech a má čo povedať dnešnému človeku. Väčší pocit uspokojenia budem mať z tejto hry aj keby som mal malú postavu, ako keby som hral v nie dobre realizovanej hre postavu svetového repertoáru,“ prezradil v jednom z rozhovorov.


Mohlo by vás zaujímať: Zajtra oslavujú všetci Michalovia: Čo o nositeľoch tohto mena ešte neviete?


Bol súčasťou tých najlepších filmov

Za jeho aktívnu kariéru sa mu na konto pripísalo množstvo filmových klenotov. Spolupracoval s najväčšími hereckými esami jeho obdobia - s Chudíkom, Machatom, Dibarborom... V 70. a 80.rokoch patril k najžiadanejším slovenským hercom. Veľký úspech mu priniesol televízny film podľa románu Františka Hečka Červené víno, ale aj komediálny triptych Sváko Ragan a rola neporaziteľného súkromného detektíva Nicka Cartera v krimi komédii Adéla ještě nevečeřela. Zahral si aj v Jakubiskovej Tisícročnej včele a v šesťdielnom televíznom filme na motívy historického románu Hany Zelinovej Alžbetin dvor. Už v roku 1982 získal titul Zaslúžilý umelec. Macko Uško, pôvodne poľský večerníček, dostal s dabingom od Michala Dočolomanského, úplne nový, nezabudnuteľný rozmer.

Michal Dočolomanský vo filme Adéla ještě nevečeřela

Nejasný súkromný život

O súkromnom živote Michala Dočolomanského sa však predovšetkým veľa naklebetilo. “Dočko” si starostlivo strážil svoje súkromie a vyhýbal sa rozhovorom, ktoré sa dotýkali jeho rodiny a vzťahov. Známa však bola jeho láska k lietaniu - každú voľnú chvíľu trávil na letisku v Nitre, kde lietal na bezmotorovom lietadle. „To že viem lietať mi dáva taký relax, aký by som snáď nikde inde nenašiel,“ konštatoval.

Bol 20 rokov ženatý so svojou vysokoškolskou láskou Martou a mali spolu 2 deti, Michala a Martu. Koniec lásky ukončil po nezhodách zmierlivý rozvod, herec sa utiahol do ústrania a šokované fanúšičky neverili chýrom, ktoré mali súvisieť s jeho inou orientáciou. Žiadneho priznania sa nedočkali. Náznaky odpovedí sa objavili až po jeho smrti, kedy celý svoj majetok odkázal dlhoročnému priateľovi.

Michal Dočolomanský

Zahasil poslednú...

Už od svojich 12 rokov fajčil a cigarety ho sprevádzali celý život. I napriek tomu mal športovú postavu, výbornú kondíciu a venoval sa športom, bezmotorovému lietaniu a automobilovému pretekaniu. Prvýkrát sa do pozornosti zubatej dostal v roku 1997, keď prekonal vážny infarkt. V roku 2004 podstúpil náročnú operáciu srdca a pľúc. Keďže fajčenia sa odmietol vzdať, okolnosti posledných rokov jeho života nabrali rýchly spád, no Michal sa smrti nebál. Tvrdil, že treba žiť tak, aby sme si smrť zaslúžili. Nezabudnuteľný Jánošík z muzikálu Na skle maľované, večný elegán a zabávač publika, zomrel 26. augusta 2008. Prehral svoj boj s rakovinou pľúc, ktorú mu diagnostikovali len niekoľko mesiacov pred smrťou.


Ktorá postava vám v spojitosti s Michalom Dočolomanským utkvela v pamäti najviac? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

  • Nikdy Více Janíkovce 05.09.2019, 23:06

    Na ZDŠ nás učili, že síra je buď kryštalická, alebo amorfná. Neskôr - na exkurzii v VÚZ nám ukázali elektrónový mikroskop a vysvetlili, že bežná síra nie je ani taká, ani onaká - ale sa treba baviť o percente kryštalinity. Na strednej škole nás učili o hmote a energii - a na vysokej nám vysvetlili, že to je to isté lebo Einstein povedal, že E=mc^2 Život nám ukázal, že tak nejako je to aj s mužom a ženou, lebo muž má cecky. Na druhej strane muž nemá maternicu a tak je vlastne menejcenný. Zrejme preto sa muži strašne hanbia, keď u seba spozorujú, že nie sú 100%-nými mužmi - najmä keď pri sexuálnych experimentoch zistia, že ženský orgazmus je síce menej intenzívny, ale aj menej namáhavejší a podstatne dlhší. To ich uvádza do zmätku, lebo to koliduje so archaickou spoločenskou rolou muža a tak to radi chcú vymazať napríklad násilím voči tým, čo si to dovolili. Herci s tým majú menší problém, lebo za dokonalých sú považovaní, keď sú niekto iný a tak nemajú problém sa prevteľovať do cudzích rolí (napríklad Kňažko do revolucionára, či reagan do prezidenta :) Sú to len dokonale plastické a priehľadné nádoby, ktorých výnimočnosť spočíva v unikátnej schopnosti prispôsobiť ľuboľnému obsahu. Teda - hoci aj - žene. Alebo dinosaurovi :))) Tak či onak, pohlavie je len prídavná funkcia - či skôr poškodenie - človeka a okrem zameniteľnosti by mali byť možné aj iné pohlavia než muž a žena. Každopádne ne výrobu detí už zrejme čoskoro nielenže nebude potrebný muž (lebo to už vieme aj dnes), ale ani žena (mimomaternicové tehotenstvá ukazujú, že maternica zase nie je až tak dôležitá) - takže klasické rozmnožovanie bude zrejme časom považované za nehygienické, neekologické, zdraviu škodlivé a zotročujúce (#MeToo) - čo je aj pravda. Tou dobou už za nás budú robiť stroje, takže je vlastne vceku zaujímavou otázkou, čo vlastne budeme robiť ? Turistov už totiž majú všade plné zuby a VR to čoskoro nahradí dokonalejšie, než je realita. Nuž ale keď sa sem stále nedokáže trafiť žiaden asteroid, tak nejko vymrieť musíme inak najvyššiemu hrozí, že odhalíme aj jeho posledné tajomstvá ;)

  • L.P 31.08.2019, 09:06

    Len trochu presnejsie.To letisko nieje v NR ale Janikovce….)

1

Pridať komentár