Úspešní vďaka skorému vstávaniu? Zistili sme pravdu, ktorá vás prekvapí

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Mnoho podnikateľov a známych osobností nedá dopustiť na skoré ranné vstávanie

Mnoho podnikateľov a známych osobností nedá dopustiť na skoré ranné vstávanie. Zobúdzajú sa, keď sa väčšina z nás ešte len prevaľuje na druhý bok. Je to však naozaj cesta k úspechu?


Tim Cook, generálny riaditeľ firmy Apple, vstáva každý deň chvíľu pred štvrtou. Prezident Donald Trump napísal vo svojej knihe z roku 2004, že potrebuje len štyri hodiny spánku. Herečka Jennifer Anistonová vstáva okolo pol piatej, aby meditovala. A bývalá americká prvá dáma Michelle Obamová v rovnakom čase mieri do posilňovne.

Skoro vstával už Edison

Priemerní ľudia spia menej ako sedem hodín denne, čo znamená, že mnohí z nich majú menej spánku, než odporúča Americká akadémia spánkovej medicíny (AASM) - teda 8 hodín. Tento trend pritom siaha podstatne ďalej, než k vyššie spomenutým osobnostiam, povedal Douglas B. Kirsch, a neurológ a predseda AASM. Tvrdí, že Thomas Edison hovorieval rovnakú vec: Štyri hodiny spánku sú pre mňa dosť dobré. Vynechával ale to, že si cez deň dáva rád a často šlofíka. Podľa jeho slov je skoré vstávanie propagované podnikateľmi a umelcami značne problematické. A aj keď existujú ľudia, ktorým zrejme stačí menej spánku ako iným, nemôžeme prekabátiť naše biologické hodiny.


 Náš tip na zaujímavé podujatie: HABERA & TEAM 2019 TOUR


Krátky spánok zvyšuje stres

V roku 1999 vedci z Chicagskej univerzity sledovali skupinu ľudí, ktorí šesť nocí po sebe spali v noci len štyri hodiny - čo je bežný počet pre tých, ktorí zvyknutí vstávať veľmi skoro. Pri tejto skupine sa veľmi rýchlo vyvinula vyššia hladina stresového hormónu kortizolu a vyšší krvný tlak. V štúdii z roku 2003 zistili vedci z Pensylvánskej univerzity a Harvardovej lekárskej fakulty, že reakčné časy a výkony pri kognitívnych úlohách výrazne nižšie u ľudí, ktorí mohli spať len štyri hodiny, než u tých, čo spali šesť hodín.

Dopad aj na psychiku

Doktor Charles A. Czeisler, profesor spánkovej medicíny na Harvardovej lekárskej fakulte, nazýva skoré vstávanie "zabijakom výkonu". Pravidelné štyri hodiny spánku sa podľa neho rovnajú duševnému stavu potom, čo je človek 24 hodín hore. Podľa Roberta Stickgolda, ktorý je tiež profesorom na Harvarde a navyše riaditeľom Strediska pre spánok a poznávanie, zmeškanie jedného nočného spánku narúša pamäť. A čo je horšie - ovplyvňuje aj naše správanie. Podľa nedávnej štúdie sa skupina 65 zdravých ľudí vo veku 18 30 rokov po prebdenej noci pri rozhodovaní viac sústreďovala na negatívne než na pozitívne informácie.


Mohlo by vás zaujať: Ranné vtáča alebo nočná sova: Ako vplýva spánkový režim na vašu osobnosť?


Rozhoduje už pár minút

Ale budete mať tieto problémy, ak spíte osem hodín a budíte sa o štvrtej ráno? Možno. Bez ohľadu na to, ako dlho spíte, potom ak nie ste naprogramovaní na vstávanie so sliepkami - a to podľa spánkových špecialistov väčšina ľudí nie je - rozhodenie prirodzeného rytmu bude mať stále škodlivé následky. A ak si myslíte, že prísť o pár minút spánku - povedzme napríklad vstať o pol hodiny skôr - nie je dôležité, potom by ste mali zmeniť názor.

V marci vedci z Univerzity Južnej Floridy a Pensylvánskej štátnej univerzity oznámili, že prísť o 16 minút spánku za noc môže mať vážny negatívny dopad na výkon v zamestnaní. Keď spomaľujeme alebo zrýchľujeme biologické hodiny, má to rovnaké následky ako nedostatok spánku. Dôvodom je, že náš denný rytmus mozgu hovorí, kedy má produkovať spánkový hormón melatonín. Takže keď sa snažíme prebudiť v čase, keď ho mozog stále produkuje, môžeme cítiť nadmernú dennú ospalosť, nedostatok energie, skľúčenosť a zhoršené kognitívne schopnosti.

Vedci Chicagskej univerzity taktiez našli spojenie medzi nedostatkom spánku a zvýšeným rizikom obezity a cukrovky. A tiež posilňuje imunitu. Doprajte si ho teda toľko, koľko sa vám žiada.


Ako skoro sa ráno darí vstávať vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (3)

  • ľuboš 02.09.2019, 18:03

    Potvrdzujem. Málo spánku znamená veľa stresu, priberanie a nervozitu.

  • adamko 01.09.2019, 13:46

    Ja tiež som ranné vtáča, ale to len preto, aby som si manželku, ktorá ešte chodí do práce poriadne vy tr tkal. Potom jej urobím dobré raňajky a venujem sa svojim záľubám. Som už na zaslúženej penzií a keďže poberám dva dôchodky celkovo vo výške 1248, 53 € nemusím sa už moc síliť.

  • Nerobot 01.09.2019, 10:56

    Podnikateľ a známa osobnosť je biologická porucha. Tim Cook bude musieť čoskoro začať vstávať o druhej, keď úspešne vedie firmu na psí tridsiatok. Čo je to Jennifer Anistonová ? Story o Edisonovi je však aspoň reálna: "Vynechával, že si cez deň dáva rád a často šlofíka" A to je kvintesencia tohto príbehu - podobne, ako s jedením je lepšie spať kratšie, ale častejšie. Či že v noci je fakt 6 hodín dosť (napríkladod 01:00 do 7:00) ale organizmus potešía zo dve krátke zdriemnutia počas dňa. Ak nie, tak mozog si aj tak urobí po svojom a vypne pozornosť - čiže len klamete sami seba a občas narazíte do stromu, hoci si myslíte, že ste hore. Posudzovať kvalitu bytia podľa negatívneho dopad na výkon v zamestnaní je ovšem vhodné akurát tak pre automatické práčky a priemyselné manipulátory ("roboty") - poťažne pre otrokov na bavlníkových plantážach niekde v Alabame :(

1

Pridať komentár