Účinný liek na psoriázu? Aj vaša koža potrebuje dovolenku, doprajte si more

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte vlastné skúsenosti s psoriázou?

Jedným z najväčších dôvodov prímorskej dovolenky je aj pre pokožku psoriatikov morská voda

Ochorenie kože, ktoré dokáže svojich vlastníkov poriadne potrápiť. Suché šupinky nielenže svrbia, ale nepridávajú ani na kráse. Napadlo vám, že liečiť sa môžete aj počas dovolenkovania? Mimoriadne účinná je práve morská voda. Využite jesenné cestovateľské ponuky a doprajte pokožke oddych.


A nie len tá. Rovnako čas bez stresu a pobyt na slniečku, ktoré letná dovolenka prináša, pomáhajú psoriatikom pri liečbe. Vplývajú pozitívne na ložiská na koži a zmierňuje prejavy psoriázy. Zistite, na čo počas pobytu klásť najväčší dôraz.

Chráňte sa pred slnkom

Prednostka Dermatovenerologickej kliniky v Bratislave Mária Šimaljaková tvrdí, že aj slnečné lúče zlepšujú zdravotný stav u väčšiny pacientov, treba si ich však užívať s mierou, aby sa pokožka nespálila. Pri pobyte na slnku sa psoriatici musia natierať opaľovacími krémami. Tie nepôsobia na ložiská nepriaznivo, práve naopak, je nevyhnutné ich používať, a to podľa typu pokožky - čím bledšia pokožka, tým je potrebnejší silnejší faktor ochrany kože.


Náš tip na zaujímavé podujatie: Hudba v kruhu: Marc Ribot (USA)


Stavte na Mŕtve more

Jedným z najväčších dôvodov prímorskej dovolenky je aj pre pokožku psoriatikov morská voda. Najpriaznivejším je Mŕtve more, ktoré má až 33 percentnú slanosť vody. Prevažujú v ňom horečnaté soli a má vysoký výskyt selénu. Práve síran horečnatý má liečebný efekt na kožu psoriatika.

Pacienti, ktorí si takéto účinky vyskúšali doslova na vlastnej koži, na morskú vodu nedajú dopustiť. „Zlú skúsenosť s kúpaním sa v mori nemám, práve naopak, pôsobí na moju kožu veľmi príjemne,“ hovorí psoriatik Pavol. „Skôr sa stretávam s tým, že sa ma ľudia pýtajú, že čo to mám na nohách, či ma to nebolí a či, keď idem do bazéna, sa to náhodou neprenáša,“ dodal Peter. Psoriáza však nie je prenosná.

Obuv a čiapku vyberajte dôsledne

Samostatnou kapitolou u tých, ktorí majú psoriázu dlaní a chodidiel, je obuv. Odporúčajú sa pre nich topánky z prírodných materiálov, pretože sú šetrnejšie k pokožke. Syntetické látky môžu dráždiť kožu a spôsobiť tak vznik ložiska psoriázy. Dôležitá je aj pokrývka na hlavu, ktorá ju chráni pre úpalom.

Pani doktorka Šimaljaková tvrdí, že špeciálny dôraz na výber čiapky si musia dať pacienti, ktorí majú psoriázu vo vlasatej časti hlavy. Pokrývka by mala tieniť hlavu pred slnečnými lúčmi, zároveň však aby im nedráždila ložiská. Dovolenku pri mori treba vždy prediskutovať so svojím ošetrujúcim dermatológom, pretože niektoré formy ochorenia môžu podľa lekárky reagovať zhoršením stavu pokožky.


Mohlo by vás zaujať: Proti psoriáze a iným kožným ochoreniam rybičkami: Ako táto terapia vyzerá?


Ako si uľaviť po dovolenke?

Pri ľahších formách ochorenia pomôžu zmesi na báze byliniek:

 • pupalkový olej
 • olej boráku lekárskeho
 • krémy s aloe vera
 • masti a krémy s nechtíkom lekárskym
 • odvar v primeranej dávke z nasledujúcich rastlín: lopúch, pestrec mariánsky, štiavec kučeravý, červená ďatelina, hrozno a smilax lekársky - denne však pre istotu nevypite viac než dve šálky tohto prírodného zázraku

Čo v boji s psoriázou najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (4)

 • Vladimir Jašek 16.09.2019, 20:02

  Přátelé jste úplně mimo . Vše dělají přetížená játra od SRAČEK kterým říkáte jídlo .Prosím , ale tady se tomu všemu nedá věnovat .Je to na celodenní přednášku aby jste věděli jak na to , ale vlastní technologie jak vyčistit játra a posílit slezinu uklidnit žaludek a také se pustit do očisty střev je pracný způsob jak na to . Prostě současné jídlo ze supermarketů je prostě nejedlé a co se týče stresu , tak ten zakyseluje rovněž a proto se ta psoriáza zhoršuje . Za prvé totální změna stravy od bůčku k syrové zelenině a ovoci a pak přejít na kvalitního odborníka z dlouholetou praxi v TČM . Přeji vám všem noho úspěchů v léčbě . Vyléčíte se když se nebudete snažit pomocí lékařů se doživotně léčit .

 • vito 25.08.2019, 13:58

  Tak striebro. no hej to čo ničí striebro sú druhotné účinky kožných ochorení... Dermazin napr. 1% a sme o5 pri chémií... Vaša rada je stará ako striebro samé. Veď kvôli baktériám niektorí výrobcovia striebria aj dotykové plochy mobilných telefónov. Neviem ako je to šťastné riešenie, ale treba biť veľmi opatrný aj s koloidným striebrom. A ešte niečo. Koža má veľmi dlhú pamäť, na to nezabúdajte!

 • zorjana 25.08.2019, 13:30

  Viete, čo mne naozaj pomohlo? Na všetko sa vykašľať / čo mi nepriamo potvrdili aj lekárske kapacity/, hlavne žiadne tabletky, to je svinstvo najväčšie. Premasťujúce krémy, krémy so striebrom proti svrbeniu a predovšetkým - ak vylúčite stres, všetko sa zlepší; nedobabrať si organizmus kompletne svinstvami, čo Vám odporúčajú; na túto sviňu aj tak nič neúčinkuje.

 • Vito 25.08.2019, 11:16

  Hmm.. A tento článok niekomu s kožnými ochoreniami aj v niečom napovedal? Aj toto trápenie hodne zhoršuje psychika, lieky a najmä všakovaké antibiotiká. Slnko radšej nie, alebo len veľmi veľmi opatrne. Lupiny si nevyškrabujte. Zájdite naozaj k serióznemu kožnému lekárovi. O jeho serióznosti sa presvedčíte, či vás dôkladne prezrie, popýta sa na vaše skúsenosti, trable, doterajšiu liečbu a podobne. A preštuduje si zdravotnú kartu, poradí vám. Vyvarujte sa hormonálnych prípravkov, najmä na tvári. Nedávajte si tvrdý alkohol, nič domáce a už vôbec nie ráno nalačno - to je celé zle. Problém robia korenisté a pikantné jedlá, surová cibuľa, niekomu priťažujú napríklad aj horké vlašské orechy. Nejedzte veľa sladkého! Vyhýbajte sa cigaretám a silnému kávičkovaniu. Kúpele ako Smr.áky sú často pre mnohých len fraška. Keď chcete amatérčiť, tak pomáhajú ichtyolové masti(biely ichtyol), nedávajte si wobenzym, lebo si rozbijete aj to málo čo ešte funguje. Na vlasy - lupiny v hlave predpisujú kožní lekári rôzne percento síry v saponáte. Takže šampón Selsun, ten obsahuje približne 1 % síry a študujte aj niečo na webe, odborné články, skúsenosti zo sveta. www.prekladacviet.sk vám v tom celkom pomôže. Ale týmto ste mnohí už určite prešli...

1

Pridať komentár