Studená sprcha zvýši vašu imunitu aj elán: Uľahčite si to a začnite ešte v lete

Sprcha

gettyimages

Keď si chceli ľudia v dávnych časoch užiť horúcu sprchu, museli žiť blízko termálnych prameňov. Väčšina si ju preto nemohla dovoliť. Sparťania ju, dokonca, považovali za prejav slabosti.

Sprchovali sa len studenou vodou, lebo verili, že ich robí silnejšími do ďalších bojov. Hoci studená sprcha nie je spočiatku nič príjemné, ponúka viac výhod než tá teplá. Vystúpiť zo svojej komfortnej zóny sa tak rozhodne oplatí. My vám poradíme, ako na to.

1. Podporuje imunitný systém

Veľa štúdií dokazuje zlepšovanie imunity práve chladom. Štúdia uskutočnená v Academic Medical Center v Amsterdame uvádza, že každodenná studená sprcha znižuje chorobnosť takmer o 30 percent. Podľa vedcov na to stačí každé ráno iba 90 sekúnd. Ochladenie pôsobí ako stimulátor imunitného systému – zrýchli sa srdcový tep, stúpne krvný tlak a telo sa po nej správa podobne, akoby ste práve zabehli šprint.

2. Zlepšuje cirkuláciu krvi

Studená voda spôsobí, že telo sa snaží rýchlo dodať krv do všetkých orgánov, aby ich udržalo v teple. Táto funkcia je veľmi dôležitá pre zdravie celého kardiovaskulárneho systému. Pravidelná studená sprcha zlepšuje krvný obeh a pomáha regulovať celkovú telesnú teplotu. Lepšia termoregulácia znamená lepšie zvládanie výkyvov teplôt – v lete i v zime.

Mohlo by vás zaujať: Sprcha ako celoročné osvieženie: Používajte ju správne a užívajte si jej výhody

3. Udržuje zdravú pokožku aj vlasy

Horúca voda pokožku tela vysúša, zatiaľ čo studená sťahuje póry. Je tak pružnejšia a odolnejšia voči vonkajším vplyvom a nečistotám. Prospieva aj našim vlasom. Po umytí sú lesklejšie, pevnejšie a zdravšie. Navyše sa menej mastia, pretože chladná voda znižuje činnosť mazových žliaz. Stačí, ak si vlasy umyjete najskôr vlažnou vodou a na konci ich opláchnete chladnejšou.

4. Dodáva energiu

Ak sa ráno nezaobídete bez šálky silnej kávy, studená sprcha vás zaručene preberie. Pri strete s chladnou vodou sa srdce rozbúši, krv rozprúdi a dych sa zrýchli. Vy už o chvíľu pocítite prílev novej energie. Vďaka tomu bude váš mozog čulejší a ostražitejší.

5. Zvyšuje psychickú odolnosť

Príde vhod aj po náročnom a stresujúcom dni. Vyplavujú sa pri nej totiž hormóny, ktoré odbúravajú napätie a pozdvihnú náladu. Potvrdzujú to výsledky štúdie publikované v magazíne Medical Hypotheses v roku 2008. Studená voda stimuluje receptory chladu v pokožke, čo vedie k zvýšeniu hladiny noradrenalínu. Nedostatok tohto hormónu je spájaný s depresiou. Krátka studená sprcha tak môže zmierniť príznaky depresie a prispieť k lepšiemu spánku.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Tomáš Klus 2019 – Klusymfonie

6. Urýchľuje svalovú regeneráciu

Doprajte si ju po tréningu. Tým, že zlepšuje krvný obeh, pomáha z tela odstraňovať odpadové látky, ktoré vznikajú pri cvičení. Zmierňuje fyzickú únavu, bolesť svalov i zápal, čím sa telo môže rýchlejšie zotaviť.

Ako začať?

  • Najlepšie už teraz v lete. Sprchujte sa vo vlažnej vode, aby si telo ľahšie zvyklo. Každý deň opatrne znižujte teplotu.
  • Nikdy nechoďte do sprchy rozhorúčení!
  • Ovlažujte sa postupne: Začínajte od ľavej nohy cez pravú a postupujte vyššie, potom od ľavej ruky cez pravú až po hruď. Hlavu odporúčame vynechať.
  • Snažte sa dýchať pomaly a zhlboka. Dych nezadržiavajte.
  • Zo začiatku stačí denne 10 sekúnd studenej vody na konci sprchovania. Telo si časom zvykne a sprcha sa stane príjemnou.

Otužovanie v sprche nie je vhodné pre ťažko chorých či hospitalizovaných pacientom, a to najmä kvôli možným dýchacím problémom. Osoby trpiace srdcovo-cievnym alebo neurologickým ochorením. Ani pre tých, ktorí majú oslabený imunitný systém, pri prvých príznakoch prechladnutia alebo hneď po liečbe antibiotikami. Za každých okolností odporúčame poradiť sa s vašim lekárom.

Ako často si doprajete studenú sprchu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Vlaďa , gettyimages
Odporúčame