Chlieb z obchodu je dnes iný ako kedysi: Upečte si ho sami a vydrží vám dlhšie

Chlieb

gettyimages

Domáce pečenie chleba bolo kedysi úplne prirodzené. Staré mamy ho ešte čerstvý zabalili do ľanovej utierky a celý týždeň z neho ukrajovali. Dnes je všetko inak.

Bežnou realitou v obchodoch sú gumové rožky a drobivý či nedopečený chlieb, ktorý už na druhý deň splesnivie. Aj vo väčšine pekární už dostať iné pečivo, než na aké sme boli zvyknutí. Prezradíme vám, prečo je to tak a poradíme, ako si voňavý bochník upečiete doma.

Tradičné remeslo sa vytráca

Pekárne sa snažia výrobu čo najviac zlacniť. Ich ceny tlačia dolu najmä obchodné reťazce. Veľkovýroba je zautomatizovaná, čo je zdanlivo obrovská výhoda. Môže ihneď reagovať na nárazový dopyt, má nižšie nároky na čas a kvalifikovaný personál. Pekárske zručnosti sú obmedzené na schopnosť odmerať dávku vody, spojiť ju s modernou pečivovou zmesou a spracovať cesto. Aby bol výrobok rýchlo hotový, namiesto klasického 18 hodín vyrábaného kvasu sa používa droždie alebo „koncentrovaný kvas“.

Doplácame na hojnosť

Daň za urýchlenie celého procesu a preskočenie fázy dlhšie trvajúceho kvasenia je však vysoká. To, čo sa uberie chlebu na potrebnom čase, sa musí umelo nahradzovať. Postarajú sa o to emulgátory, fosfáty, modifikované škroby, aromatické a ďalšie pridané látky. Takéto pečivo má potom výrazne horšiu stráviteľnosť a využiteľnosť živín obsiahnutých v obilnom zrne. Podobne to je aj s rožkami. Ich hmotnosť sa znížila z pôvodných 50 g na 40 g a obsah tuku, ktorý im dodáva chrumkavosť, klesol na polovicu, z 8 na 4 percentá.

Supermarkety chcú mať čerstvé pečivo v regáloch od rána do večera, preto sú pekárne nútené upiecť viac kusov, než sa predá. Bežnou praxou veľkých pekární je, že sa starý nespotrebovaný chlieb pridáva do toho nového. Bochníky sa rozmočia, rozomelú a zamiešajú do nového cesta. Je to síce povolené, no len v malom množstve a iba ak ide o pečivo, čo im zostane a neopustí prevádzku.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Adam Ďurica a hostia – akustické koncerty

Základom je kvalita

Ak chcete potraviny užitočné pre zdravie, máte dve možnosti: Môžete ich kúpiť v menšom obchode a dbať na to, aby išlo o výrobky z pekárne, ktorá vyrába pečivo z celozrnnej múky za pomoci prirodzeného kysnutia. No pozor – chlieb vyrobený z kvásku a „chlieb s kváskom“ nie je to isté. Chlieb z kvásku je vyrobený kvasením. Do toho druhého je len pridaný, teda okrem neho obsahuje aj droždie.

Alebo si poctivé pečivo môžete upiecť doma. Dôležité sú kvalitné suroviny. Pri použití zdravšej múky máte na výber z celého radu:

  • pšeničná či špaldová celozrnná, ražná celozrnná
  • pohánková
  • kukuričná
  • amarantová a iné

Niektoré druhy kúpite v bežných obchodoch a supermarketoch, iné len v predajniach zdravej výživy. Ponuka je široká, tak môžete experimentovať.

Dá sa to aj doma

Pri pečení chleba s použitím vlastnoručne zavedeného tradičného kvásku, nebude jeho obsahom nič iné než celozrnná múka, voda, soľ a prípadne rasca. Žiadne chemické prísady a ďalšie prídavné látky. Takéto pečivo je zdravé, chutné a navyše vydrží dlhšie čerstvé. Chlieb uchovávajte na suchom mieste v papierových vreckách alebo zabalený do čistej utierky. Pri výrobe vám môžu poslúžiť obľúbené domáce pekárne. Odmenou budú voňavé, chrumkavé, vnútri vláčne a vždy chutné produkty bez zbytočných prísad. Strávený čas a správne suroviny zacítite už po prvom ochutnaní.

Tip: Ak si na výrobu kvásku netrúfate, dostať ho v bio obchodoch v sušenej forme. Skúste sa popýtať aj vo svojom okolí. Možno niektorí z vašich známych kváskujú a surovinu vám ochotne darujú.

Aký chlebík si doma pečiete vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy a recepty do diskusie pod článkom.

Zdroj: Vlaďa, gettyimages
Odporúčame