Orechy pomôžu pri chudnutí aj zápaloch: Koľko ich zjesť a ako ich skladovať?

Orechy

gettyimages

Patria medzi obľúbenú pochúťku vari všetkých vekových skupín. Sú zdravou alternatívou večerného maškrtenia, takže po nich môžete siahnuť pri každej diéte.

Zároveň obsahujú množstvo živín, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Nech už preferujete akýkoľvek životný štýl, doprajte si každodennú dávku orechov. Koľko ich teda zjesť a akým druhom povedať áno?

Z každého rožku trošku

Rozličné druhy orechov majú rôznu výživovú hodnotu. Ak by ste však siahli po nesolenej zmesi zistili by ste, že v nej nájdete mnoho vitamínov prospešných pre naše zdravie. Medzi ne určite patrí vitamín E, horčík, fosfor, meď, mangán či selén. Okrem toho orechy obsahujú vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín a sú taktiež bohaté na antioxidanty a vlákninu. O výhodách ich konzumácie vedeli už naše staré mamy. Na stole im nesmeli chýbať najmä v zimnom období. Práve vďaka ním si zabezpečili dostatočný prísun rôznych živín. Približná denná odporúčaná dávka orechov je v rozmedzí od 30 do 50 gramov.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Hudba v kruhu: Marc Ribot (USA)

Pomáhajú pri chudnutí a znižujú cholesterol

Napriek tomu, že majú vysoký obsah tukov, sú skvelými pomocníkmi pri boji s nadbytočnými kilami. Potvrdzuje to aj štúdia so skutočne pozitívnymi výsledkami: Ženy, ktoré pravidelne konzumovali orechy (denná dávka približne 50 gramov) a taktiež znížili kalorický príjem, výrazne schudli najmä v oblasti pásu. Takže aj keď máte nadváhu, rozhodne sa im nemusíte vyhýbať. A to nie je všetko. Pomáhajú aj pri znižovaní cholesterolu, krvného tlaku, či pri liečbe zápalových ochorení. Taktiež znižujú riziko vzniku infarktu, mozgovej mŕtvice či rakoviny hrubého čreva.

Zlepšujú psychické zdravie

Ich konzumácia priaznivo vplýva nielen na naše fyzické, ale aj mentálne zdravie. Vedci z Národného inštitútu starnutia (National Institute on Aging) zistili nasledovné: Orechy predstavujú účinný prostriedok pri liečbe duševných porúch, Alzheimerovej choroby, schizofrénie či depresie. A to najmä kvôli obsahu omega-3 mastných kyselín. To je ďalší, nemenej významný dôvod, prečo sa vám ich oplatí zaradiť do svojho jedálnička.

Mohlo by vás zaujať: Orechy pre dlhší život aj proti depresiám: Ktoré druhy sú pre vás najlepšie?

Je z čoho vyberať

V našich končinách sú asi najdostupnejšie vlašské orechy, ktoré môžeme nájsť najmä vo vinohradníckych regiónoch. V studenších oblastiach sa im až tak dobre nedarí, pretože k svojmu rastu potrebujú predovšetkým teplo. Obľúbenými sú aj mandle či lieskové orechy. Exotickejšie druhy, ako napríklad pistácie, píniové oriešky, kešu, pekanové orechy a ďalšie, sú síce drahšie, no rovnako bohaté na prospešné živiny. Ich chuť oceníte napríklad ráno, s jogurtom a ovocím.

Správne skladovanie je základ

Nazbierali ste si veľa orechov a chcete si ich odložiť na zimu? Na výber máte viacero možností.

  • Vylúskané vlašské orechy môžete v mrazničke skladovať až 12 mesiacov, v chladničke vám vydržia približne 3 až 4 mesiace.
  • Stačí, ak ich vložíte do mikroténového vrecúška alebo do plastovej dózy.
  • Taktiež môžete vyskúšať zaváranie nasucho, pri ktorom orechy vložíte do umytých a vysušených zaváraninových pohárov.
  • Naplnené ich vložte do rúry nastavenej na teplotu 70 °C a nechajte ich v nej približne 15 minút, následne ich poriadne uzavrite.
  • Niektoré gazdinky pridávajú k orechom aj bobkový list, ktoré odpudzujú potravinové mole.
  • Pri skladovaní si dajte pozor na vlhkosť, ktorá vytvára vhodné prostredie na množenie rôznych parazitov.

Ktoré druhy orechov si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela, gettyimages
Odporúčame