Neustále chudnete a priberáte? Dostaňte pod kontrolu jeden hormón a máte vyhraté

Pás

gettyimages

Ak pravidelne bojujete s kilami a neviete odolať opakovaným nájazdom do kuchyne, nastal čas zoznámiť sa s leptínom. Hormónom, ktorý reguluje pocit nasýtenia a je jednou z príčin, prečo drastické diéty končia jojo efektom.

Ľudia, ktorí trpia nadváhou, podliehajú vplyvu rozbúrených hormónov. Ich regulácia a optimálne hladiny sú narušené a signály, ktoré mozog spracováva, sa stanú nejasnými. Jedli ste pred hodinou a zase ste hladní? Dokážete zjesť na posedenie dve porcie a stále máte chuť na dezert? Váš mozog pravdepodobne nedokáže registrovať stav sýtosti. robiť, ak chcete boj nad večným hladom vyhrať?

Kde vzniká a čo ovplyvňuje?

Hormón leptín je produkovaný predovšetkým tukovými bunkami. Vysiela signály k mozgu o tom, že sme nasýtení. Aj z tohto dôvodu sa mu hovorí hormón sýtosti. Jeho hlavná úloha je kontrola energetického príjmu a výdaju a s tým spojené udržanie stabilnej a zdravej hmotnosti pre bežné fungovanie. Koniec koncov, jeho názov je odvodený z gréckeho slova leptos – chudý. Čím viac tuku naše telo má, tým vyššia je hladina leptínu. Ako je potom možné, že aj napriek tomu majú obézni ľudia problémy s pocitom nasýtenia a zjedia viac, ako ich telo potrebuje?

Náš tip na zaujímavé podujatie: Adam Ďurica a hostia – akustické koncerty

Leptínová rezistencia

Odpoveďou na predchádzajúcu otázku je leptínová rezistencia. Vzhľadom k množstvu tuku u obéznych ľudí by malo byť samozrejmosťou, že im vysoká dávka hormónu pomáha obmedziť nadmerný príjem stravy. Opak je však pravdou. Ich mozog stráca citlivosť na leptín, neregistrujú nasýtenie a zjedia podstatne viac, ako potrebujú. Táto rezistencia predstavuje jednu z hlavných biologických príčin obezity. Ak hlava neprijíma informácie, mylne sa domnieva, že hladujeme. Dostať sa z toho začarovaného kruhu je náročné. Ako sa leptínová rezistencia prejavuje?

  • nadváha až obezita s častým pocitom hladu (potreba jesť každé 2 hodiny)
  • dýchavičnosť a rastúci krvný tlak
  • prítomnosť tmavších škvŕn na koži
  • chronická únava
  • u žien gynelokogické problémy (polycystické vaječníky)

Bezpečné chudnutie

Veľkým rizikom sú zle nastavené diétne režimy. Napríklad Mária má 20 kíl nadváhu, chce schudnúť a cítiť sa lepšie. Rozhodne sa pre diétu, ktorá radikálne okreše jej denný energetický príjem. Leptínová rezistencia je však jedným z dôvodov, prečo veľa diét skončí jojo efektom. Každým kilogramom strateného tuku sa znižuje aj množstvo leptínu.

Čím menej leptínu Mária má, tým viac je zase hladná, strácate chuť na cvičenie a znižuje sa aj jej energetický výdaj v pokoji. Telo sa urputne bráni hladovaniu a jej mozog začne inicializovať signály na opätovné doplnenie strateného tuku. To, čo potrebuje, je postupné znižovanie denného príjmu, aby sa organizmus dokázal adaptovať na zmeny – na nižšiu hladinu leptínu a dokázal hospodáriť s energetickými zásobami tak, aby telo získavalo správne signály o hlade a sýtosti.

Mohlo by vás zaujímať: Úspešné chudnutie: Ako skrotiť hormóny, ktoré vás ženú k chladničke?

Spánok ako riešenie

Vedci z Univerzity v Chicagu majú jasno: Pre vyváženie hladiny leptínu potrebujeme dostatočný spánok, ideálne 7-8 hodín. Hladina hormónu najviac stúpa počas spánku – organizmus chce, aby sme odpočívali a neprejedali sa, preto vysiela signály o nasýtení. Krátky alebo prerušovaný spánok jeho hladinu naopak znižuje a už rovno po zobudení pociťujeme hlad, dokonca priamo túžbu po maškrtách a kalorických jedlách.

Hormonálne riadenie chuti do jedla je závislé od našich každodenných zvykov. Telo potrebuje predovšetkým režim. Zdravé a výživné jedlo, dostatočný spánok a vyváženie oddychu primeraným pohybom je kľúčom k energetickej rovnováhe a správnej funkčnosti leptínu.

Aké máte skúsenosti s jojo efektom vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame