Doprajte si paradajku každý deň: Skvele chutí a pôsobí aj proti rakovine

Paradajky

Paradajky sú mimoriadne prospešné pre naše zdravie (Zdroj: sxc.hu)

Obsahujú veľké množstvo látky zvanej lykopén, ktorý má výrazné protirakovinové účinky. V súčasnosti poznáme viac ako 4000 rôznych odrôd paradajok. Keby ich Taliani neobjavili a nezačali používať, ešte stále by sme ich možno pokladali len za jed, ktorým v nedozretom stave skutočne sú.

Paradajkami proti rakovine

Pomocou paradajok môžeme účinne bojovať proti rakovine maternice, pankreasu, prsníka, pľúc, prostaty, aj tráviaceho traktu. Obsahuje látku, zvanú lykopén, ktorý je dokázateľne účinný pri zabraňovaní rastu rakovinových buniek. Tak paradajky pomáhajú v boji s touto zákernou chorobou a riziko vzniku nádoru dokážu znížiť až o 73 %. Táto látka sa však lepšie uvoľňuje a jej množstvo paradoxne rastie po tepelnej úprave. Najlepšie je, ak sú paradajky pripravené v kombinácii s olivovým olejom, ktorý zlepšuje celkové vstrebávanie tejto látky do tela.


Mohlo by vás zaujať: Medicína menom brokolica: Proti rakovine, vysokému tlaku aj cholesterolu!


Červený zázrak z našich záhrad

Pestovanie paradajok je pomerne nenáročné. Je možné ich vypestovať aj v chladnejších oblastiach Slovenska, kde sa im dobre darí najmä v skleníkoch. „Bývam na severe Slovenska a každoročne pestujem v skleníku paradajky. Celé leto paradajky nekupujeme, jeme len tie naše. Poviem vám, chuť domácej paradajky a paradajky kúpenej v supermarkete sa nedá porovnať. Robím to pre zdravie mojich detí a celej rodiny. Ich pestovanie nie je náročné, kupujem už hotové priesady, ktoré len  zasadím do skleníka, pohnojím a polievam,“ hovorí pán Jozef z Čadce. Paradajky v supermaketoch, najmä v zimnom období sú plné umelých chemických látok, ktoré sa zdržiavajú najmä v šupke. Preto by sa takéto paradajky mali konzumovať radšej bez nej.

Pozor – nedozreté plody sú jedovaté

Paradajky sú vitamínovou bombou. V nedozretom, zelenom stave sú však pre naše telo naopak toxické. V tejto fáze rastu obsahujú látky alkaloidy, ktoré sú vo väčšom množstve doslova smrteľne jedovaté. Preto si dávajte pozor na to, aby ste jedli len skutočne zrelé plody. Nebezpečné môže byť už skonzumovanie jediného kusu. Jedy sa dokonca nezničia ani varením, preto nezrelé paradajky nepoužívajte v nijakom prípade. Koniec koncov, nezrelé paradajky nepotešia ani vaše chuťové bunky.


Mohlo by vás zaujať: Pomocníčka uhorka: Pre radosť na tanieri a jemnú pleť bez vrások


Proti rakovine bojujú celým svojim zložením

Patria medzi najzdravšie druhy zeleniny vo všeobecnosti. Neobsahujú nijaký tuk, málo soli a cukru, ale zato množstvo antioxidantov a vitamínov. Obsahujú kyselinu kávovú a ferulovú, ktoré bojujú s rakovinou. Majú veľké množstvo vitamínu C, ktorý chráni pred rakovinou kože, obsahujú aj vitamín E, zinok, betakarotén a draslík. Tiež množstvo stopových prvkov a vlákniny.

Paradajky pomáhajú pri:

  • Posilnení imunity
  • Znižujú riziko rakoviny
  • Prevencia pred kožnými chorobami
  • Upchatých cievach, trombóze
  • Pri akné
  • Znižujú riziko srdcovo-cievnych chorôb
  • Bojujú s nadváhou
  • Zlepšujú zrak, vlasy a nechty
  • Ateroskleróze, cukrovke
  • Spomaľujú starnutie
Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame