Burčiak pre zdravé srdce aj pokožku: Sezóna je práve teraz, ako spoznať kvalitný?

Mušt

gettyimages

Jesenné jarmoky sú v plnom prúde a s nimi je tu aj čas burčiaku. Alebo „burčáku“? Nech už tomuto nápoju hovoríte akokoľvek, vedzte, že je výnimočný a nechať si ujsť jeho sezónu by bola veľká škoda.

Hovorí sa, že ho buď milujete alebo neznášate. Asi ste to netušili, ale podľa zákona o vinohradníctve a vinárstve je možné tento nápoj zákazníkom ponúkať len v obmedzený čas – a to od 15. augusta do 31. decembra kalendárneho roka zberu hrozna, z ktorého je vyrobený. Najčastejšie sa s burčiakom na rôznych akciách stretneme počas septembra a októbra, kým ho vystrieda mladé víno. Viete, čím je omamný sladký mok výnimočný?

Výroba pod lupou

Hoci je burčiak obľúbený, ten, ktorý sa predáva u nás, musí byť vyrobený z hrozna dopestovaného a spracovaného výlučne na našom území. Čiastočne ide vlastne o prekvasený hroznový mušt, ktorý vzniká pri výrobe vína. Po vylisovaní hrozna získame sladkú tekutinu bez alkoholu, ktorá po pár dňoch začne kvasiť. Pomocou kvasiniek pretvára cukor na alkohol a oxid uhličitý, preto jemne bublinkuje. Ďalším štádiom po burčiaku je rampáš, z ktorého po odkalení vznikne mladé víno. Burčiak obsahuje približne 5-6 % alkoholu a väčšinou sa vyrába z odrôd Irsai Oliver, z Muškátu moravského a z Veltlínskeho červeného.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Richard Müller a hostia – Šansóny a iné piesne

Nielen chutný, ale aj zdravý

Hoci obsahuje cukor, čo vás pri chudnutí veľmi nepoteší, no okrem toho je v ňom aj veľa prospešných látok. Hlavne vitamíny (prevažne skupiny B), minerály a stopové prvky. Vďaka tomu má priaznivé účinky na nervovú sústavu, činnosť srdca, trávenie, zažívacie ústrojenstvo, sliznicu aj pokožku. Červený burčiak navyše obsahuje antioxidant reservatrol, ktorý priaznivo vplýva na srdcovo-cievny systém, pôsobí preventívne proti civilizačných ochoreniam a na bunkovej úrovni bráni starnutiu.

Pozor na množstvo

Ak si myslíte, že čím viac nápoja vypijete, tým zdravší budete, nie je to celkom tak. Väčšie množstvo burčiaku môže totiž vďaka obsahu kvasiniek veľmi ľahko spôsobiť búrku v našich črevách. Hovorí sa, že človek ho má za sezónu vypiť toľko, koľko krvi má v tele, čo predstavuje cca 5-7 litrov. Verte však, že ani desať litrov burčiaku vám krv nevymení, a striedmosť je teda aj tu namieste. Ak vám ide skutočne o zdravie, denná dávka by nemala byť vyššia ako 2 decilitre.

Mohlo by vás zaujať: Skvelé víno, chutné jedlo a dobrá nálada: Na ktoré vinobranie sa vyberiete vy?

Ako spoznať kvalitu?

Pri kúpe burčiaku platí viac než kdekoľvek inde, že treba dbať na kvalitu. Základným pravidlom je: Kupovať len od overených predajcov.

  • Predtým, než nakúpite, by ste si ho mali najskôr obzrieť, ovoňať a ochutnať.
  • Kvalitný burčiak má byť bledý ako svetlá káva, prípadne žltkastý.
  • Mal by mať vyváženú chuť, teda nemala by v ňom byť veľmi cítiť kyselina ani cukor.
  • Dôležitá je príjemná ovocná vôňa a nie príliš hustá konzistencia bez sedimentu.
  • Ak by ste si kúpili burčiak sfarbený do hneda, išlo by zrejme o starý nápoj, alebo ovocnú šťavu, vyrobenú napríklad z jabĺk.
  • Nápoj, po ktorom zostáva na dne fľaše sediment, prezrádza neodkalený burčiak, ktorý obsahuje zvyšky rôznych nečistôt. Veľmi svetlý burčiak zasa znamená, že bol zrejme riedený vodou.

Do sucha a chladu

Kvasený mušt nie je určený na skladovanie, mali by sme ho vypiť okamžite. Ak si ho ale chcete vychutnať v pohodlí domova, môžete si ho odniesť vo fľaši a nastojato uskladniť na tmavom a chladnom mieste, najlepšie v chladničke. Nižšia teplota spomalí proces kvasenia a predĺži životnosť, s konzumáciou by ste však nemali otáľať dlhšie ako jeden až dva dni. Pri skladovaní by uzáver fľaše mal byť povolený. Burčiak totiž potrebuje dýchať a jeho výbuch je určite to posledné, čo by sme si mohli želať.

Máte radi burčiak? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame