Trápia vás časté závraty a nevoľnosť po jedle? Poznáme možnú príčinu!

Chlap

gettyimages

Po výdatnom obede nás niekedy prepadne únava a jediné, čo v tej chvíli potrebujeme, je krátke zdriemnutie. Čo však robiť v prípade, ak sa k tomu pridružia závraty, točenie hlavy a chvíľkový odpočinok je, viac-menej, nevyhnutný?

Nepríjemné pocity bezprostredne po jedle môžu súvisieť s viacerými zdravotnými ťažkosťami. Niektoré odstránite jednoduchými krokmi, ďalšie budú vyžadovať väčšie zmeny v životnom štýle a stravovaní, alebo konzultáciu s lekárom. Spoznajte, ako vaše telo funguje a čo sa za závratmi najčastejšie ukrýva.

Reaktívna hypoglykémia

Paradoxne môže potrápiť aj nediabetikov. Rôzne hypoglykemické stavy sa objavujú po nadmernom športovaní, úmyselnom vynechávaní jedál alebo po konzumácii sacharidových pokrmov s vysokým glykemickým indexom. Vtedy totiž dochádza k nadmernému vyplaveniu inzulínu, ktorý v krátkom čase naženie glukózu z krvi smerom k bunkám. Hladina cukru v tele v priebehu niekoľkých minút prudko poklesne a zostane nám nevoľno. Takáto hypoglykémia nesie označenie ako reaktívna. Prejavuje sa závratmi, potením, trasením, pocitmi úzkosti a zvýšenou ospalosťou.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Cigánski Diabli – turné s novým CD KONE

Ak lekár vylúči prediabetes (nábeh na cukrovku), viete týmto stavom predchádzať jednoduchou úpravou stravy:

  • Počas dňa jedzte častejšie a menšie porcie.
  • Vyhýbajte sa viachodinovému hladovaniu.
  • Zo stravy vylúčte nezdravé rafinované sacharidy (potraviny s obsahom bieleho cukru, bielej múky, polotovary, kupované sladené nápoje), ktoré spôsobujú prudké zvýšenie glukózy v krvi.
  • Váš jedálniček by mal byť bohatý na bielkoviny, strukoviny a potraviny s vyšším obsahom vlákniny.

Postprandiálna hypotenzia

Ďalšia príčina súvisí predovšetkým s kondíciou ciev. Postprandiálna hypotenzia (v preklade nízky tlak objavujúci sa po jedle) sa objavuje s pribúdajúcim vekom a súvisí najmä so stratou schopnosti organizmu rýchlo reagovať na zmeny krvného tlaku. Po výdatnom jedle sa krv presúva do žalúdka a tenkého čreva. Srdce začína biť rýchlejšie a cievy sa zužujú. Sú oslabené a zúžené, nedokážu dostatočne zásobovať mozog kyslíkom a objavujú sa poruchy videnia, závraty, mdloby aj bolesti na hrudníku.

Ako si pomôcť?

  • Polhodinu pred jedlom po dúškoch vypite pol litra vody. Zásobovanie žalúdka krvou nebude nárazové.
  • Jedzte pomaly, po menších porciách, viackrát za deň. Neprejedajte sa.
  • Ak sa už cítite zle, zostane sedieť alebo si ľahnite. Po postavení môže tlak poklesnúť ešte viac.

Mohlo by vás zaujať: Trápia vás bolesti hlavy? Skúste sa vyhnúť týmto potravinám

Citlivosť na niektoré potraviny

Ak sú nepríjemnosti pravidelné, príčinu treba hľadať v bodoch vyššie. Ak sa však vyskytujú len obvykle, to najlepšie, čo môžete urobiť, je odsledovať zloženie stravy. Veďte si denník o tom, čo ste zjedli, a možno už po týždni zistíte, že za vašimi problémami sa ukrýva citlivosť na niektorú potravinu. Najčastejšie sú spúšťačmi závratov kofeín, alkohol, mliečne výrobky, potraviny obsahujúce glutaman sodný a orechy. Po objavení vinníka urobte jeho radikálny škrt. Citlivosť na niektorú potravinu alebo jej zložku môže stáť aj za opakovanými migrénami a tráviacimi problémami.

Kedy navštíviť lekára?

Komplikácie objavujúce sa po jedle netreba podceňovať. Môžu totiž súvisieť s vážnejšími ochoreniami, v kritickom stave vás dokonca môžu ohroziť na živote. Napríklad Parkinsonova choroba na seba v prvých štádiách upozorňuje nevoľnosťou po jedle a po zmene polohy tela. Časté opakovanie závratov, zmätenosť, strata rovnováhy, poruchy vedomia a videnia zvyšujú riziko pádu a zranenia, ktoré môžu pre ľudí, najmä vo vyššom veku, znamenať trvalé následky a zhoršenie kvality života.

Z ktorých zo spomínaných diagnóz máte skúsenosti vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame