Aj vďaka vínu môžete byť zdravší: Červené však radšej vymeňte za biele

Víno

gettyimages

Hovorí sa, že penicilín lieči a víno robí ľudí šťastnými. Jediný pohár dokáže spláchnuť tisícky chmúr. S náladou je to teda jasné, ale ako je to so zdravím?

Piť, či nepiť? Táto otázka trápi nejedného milovníka hroznového moku. Na jednej strane nás strašia informácie o škodlivosti alkoholu, na strane druhej nás zvádza omamná vôňa a chuť nápoja bohov. Mnohí konzumenti sú preto neistí a zmätení. Je pohárik vína denne naozaj „na zdravie“, alebo sme vďaka nemu o krok bližšie k vážnym ochoreniam? Pravdu nájdeme vo víne.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Richard Müller a hostia – Šansóny a iné piesne

Jedni tak, druhí onak

Názory odborníkov sa, samozrejme, aj v tejto problematike líšia. Medzi kritikov patrí aj známy výživový poradca Igor Bukovský, ktorý požívaniu alkoholu pripisuje riziko vzniku viacerých ochorení. Už tu prichádza prvý konflikt názorov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by ženy nemali vypiť viac ako 120 ml a muži viac než 200 ml vína denne. Teda určité množstvo je tolerované. Bukovský však zdôrazňuje, že absolútne všetky možné pozitívne účinky takéhoto množstva vína poskytne aj ovocie, zelenina, orechy, obilniny či sója.

Na víno naopak nedá dopustiť napríklad profesor Milan Šamánek, legenda česko-slovenskej kardiológie. Zaujímavosťou je, že sám kedysi tvrdenia o tom, že alkohol znižuje v malých dávkach riziko infarktu a ischemickej choroby srdca až o 60 % spochybňoval. Považoval to za komerčný ťah, ktorého cieľom bolo zvýšiť predaj vína. O opaku ho presvedčila hlavne skutočnosť, že v krajinách s tradíciou pitia vína majú nižšiu úmrtnosť na srdcovo-cievne choroby.

Železničiarsky výskum

Doktor Šamánek na túto tému napísal aj niekoľko kníh, a dokonca robil aj vlastné výskumy. Skúmal dve skupiny železničiarov, kde jedna nepila vôbec a druhá musela piť každý deň štyri decilitre bieleho vína. Štúdia trvala len mesiac a Šamánek vôbec neočakával, že by v tak krátkom čase mohla niečo odhaliť. Ukázalo sa však, že v skupine, ktorá požívala alkohol, sa zvyšoval HDL cholesterol, ktorý je pre cievy priaznivý. Naopak, mierne im klesol zlý LDL cholesterol. Hladina fibrinogénu, nebezpečného pre kardiovaskulárne príhody, sa tiež znížila. Oproti abstinujúcej skupine sa znížil aj index vývoja aterosklerózy.

Mohlo by vás zaujať: Víno ako liečivý elixír: Ako vám môže prospieť a koľko ho piť?

Radšej biele

Ak sa rozhodnete víno užívať v rozumnej miere, otázkou zostáva, či biele alebo červené. Vedci sa totiž dohadujú aj o tom, ktoré z nich je zdravšie. Dlhú dobu sa tvrdilo, že červené je prospešnejšie, a to vďaka reservatrolu, ktorý podporuje funkciu mozgových enzýmov zodpovedných za regeneráciu nervovej sústavy. Profesor Šamánek so spolupracovníkmi však spochybnil túto teóriu, prezentovanú najmä Francúzmi. Spomínaný výskum so železničiarmi a pitím bieleho vína o rok neskôr zopakoval, nahradil ho však červeným.

Ukázalo sa, že k žiadnemu rozdielu medzi tými, ktorí ho pili, a tými, ktorí abstinovali, neprišlo. Z hľadiska prevencie kardiovaskulárnych chorôb sa červené víno ukázalo ako neúčinné. Šamánkove zistenia potvrdil aj dosiaľ najväčší svetový výskum, v rámci ktorého vedci 12 rokov sledovali 38 077 mužov pracujúcich v zdravotníctve. Jednoznačne potvrdili priaznivý vplyv pitia malého množstva alkoholu na riziká vzniku srdcového infarktu.

  • Zistilo sa, že výskyt infarktu začal klesať, len čo frekvencia pitia stúpla z abstinencie na 3-4 dni v týždni.
  • Pri zvýšení počtu dní na 5 až 7 pokleslo riziko o štatisticky významných 40 %.
  • Konzumovaná dávka sa pohybovala v priemere od 1 do 5 dl alkoholu denne.
  • U bieleho vína klesalo riziko o 20 %, pri užívaní približne 1 dl, a až o približne 40 %, pri konzumácii 1,5 dl a viac denne.
  • U červeného vína bol však pokles rizika srdcového infarktu štatisticky nevýznamný.

Ak ste práve teraz dostali chuť na pohárik bieleho, nech vám padne na úžitok. A ak ste si urobili chuť na červené, výsledkami výskumov sa netrápte. Podstatné je piť s mierou a vzhľadom na svoj zdravotný stav, a radovať sa z toho, že nám táto poézia vo fľaši bola dopriata.

Máte radi víno? Ako často a v akých množstvách si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame