Sú pre nás nízkotučné potraviny naozaj vhodné? Toto ste o nich možno nevedeli!

Mlieko

gettyimages

V takzvanej „light“ verzii dnes nájdeme veľa druhov potravín a nápojov. Na mnohých z nás pôsobí táto nálepka priam zázračne. Ako je to však naozaj?

Máme tendenciu myslieť si, že toto označenie prináleží zdravým potravinám, ktoré nám pomáhajú schudnúť. Avšak v skutočnosti by sme nemali light výrobky vynášať do nebies, rovnako, ako nemožno všetky zavrhnúť. Dôležité je čítať zloženie a poznať niekoľko dobrých tipov:

Skvelý marketingový ťah?

Pomenovanie light všade na svete predstavuje potraviny so zníženým obsahom kalórií. Slovenská legislatíva ho však nepozná. Na rozdiel od pojmov „nízkotučný“ a „nízkokalorický“ môžu výrobcovia za „light“ označiť prakticky akýkoľvek produkt. Pokojne môže mať viac kalórií než jeho klasický variant. Takéto značenie potom môže znamenať: menej tuku alebo menej cukru, no o koľko percent suroviny je vo výrobku menej, sa z názvu nedozvieme. Niekedy je zníženie veľké, inokedy len niekoľko percent.

Náš tip na zaujímavé podujatie: HEX 30 / KEĎ SME S VAMI TOUR 2019

Light neznamená vždy ľahší

1. Menej tuku: Mlieko a mliečne dezerty, jogurty, majonézy, dressingy, tuky a syry, to všetko už kúpime v light podobe. Tuková zložka je nositeľom chute v potravinách, preto po odstránení či znížení odchádza aj chuť. Následne je umelo nahradená prídavnými látkami s vysokou energetickou hodnotou, ktoré organizmu škodia. Škroby, stabilizátory, umelé sladidlá a zahusťovadlá – tieto látky sa bežne pridávajú kvôli získaniu potrebnej konzistencie a vylepšeniu chuti.

2. Menej cukru/žiadny cukor: V light verzii poznáme marmelády, kompóty, čokoládu, sušienky, žuvačky i nápoje. Cukor sa v nich nahrádza umelými sladidlami, pričom ich pravidelný príjem sa spája s mnohými zdravotnými ťažkosťami. Konzumácia potravín a nápojov sladených aspartamom (umelým sladidlom) aspoň raz denne sa spája s vyšším rizikom výskytu rakoviny a cukrovky. Problematický je aj glukózovo-fruktózový sirup, ktorý sa teší veľkej obľube. Nadmerný príjem fruktózy zvyšuje riziko rozvoja srdcovo-cievnych ochorení.

Pocit hladu býva bežný

Zvlášť odtučnené potraviny mávajú vysoký glykemický index (GI). Tuk sám osebe ho znižuje. Čím vyšší GI jedlo má, tým skôr pocítime hlad a siahneme po ďalšom jedle. Ak sa vám to stáva tiež, miesto light jogurtu si dajte radšej jablko či hrsť orechov. Obsahujú veľa vlákniny a majú nízky GI. Zákernosť „ľahkých“ potravín spočíva aj v tom, že sú považované za zdravé. Nesmieme však podľahnúť predstave, že pri light majonéze si môžeme namiesto jednej lyžice dopriať štyri. Vždy je potrebné zachovávať obvyklú dávku.

Mohlo by vás zaujať: Light potraviny v našich obchodoch: Naozaj vám pomôžu schudnúť?

Čím sa riadiť pri nákupe?

Rozhodne etiketou s nutričnými hodnotami. Vypovedá o tom, ktorá zložka je eliminovaná a čím je nahradená, a rovnako aj o ďalších prídavných látkach, napríklad „éčkach“. V žiadnom prípade neplatí, že potraviny označené ako light sú automaticky zdravé. Na obale nízkotučného výrobku sa často veľkým písmom uvádza, že má znížený obsah tuku, avšak kalorická hodnota býva ťažko čitateľná. Niekedy je prepočítaná na 1 porciu, čo môže na zákazníka pôsobiť zavádzajúco. Ani nápoj „bez kalórií“ nezaručuje, že prospieva nášmu zdraviu. Dobre sa pozrite na to, čím bol cukor nahradený.

Tuku sa netreba báť

Pre toho, kto chce chudnúť, nie je rozhodujúce, koľko percent energie ušetrí, ale ako vyzerá celý jeho jedálniček. Nebojte sa zaradiť do stravy aj potraviny s vyšším podielom tukov: plnotučné mlieko, tvaroh či smotanový jogurt. V našej strave majú nezastupiteľné miesto, dôležité je iba správne množstvo a zloženie. Dokážu spomaliť aj vstrebávanie sacharidov. Naopak, opatrne by sme mali zaobchádzať s potravinami bohatými na jednoduché cukry.

Kupujete potraviny so zníženým obsahom tuku? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Vlaďa, gettyimages
Odporúčame