Nie je ryža ako ryža: Ktorá je pre vaše zdravie tá najlepšia?

Ryža

photl.com

„Zase ryža?“ pýta sa Japonec v známom vtipe. Áno, veď je zdravá! Tak prečo si ju nezaradiť do jedálnička častejšie? Viete, že vďaka nej možno naštartovať metabolizmus, či posilniť imunitu? Stačí len vedieť ako ju správne pripraviť.

Ryža je jednou z najstarších obilnín na svete. Naši predkovia sa kedysi živili výlučne ňou a napriek tomu prežili. Obsahuje totiž množstvo vlákniny, vitamíny skupiny B, E vitamín, draslík, sodík, kremík, zinok, selén, fosfor, horčík a vápnik. Okrem toho má aj bielkoviny, sacharidy a malé množstvo tuku. Jednoducho všetko, čo človek potrebuje na chod organizmu.

Je vynikajúcim zdrojom betaglukánu,  ktorý priaznivo vplýva na posilnenie imunity. Má dostatočný podiel kyseliny glukurónovej, ktorá sa v tele za pomoci enzýmov viaže s ťažko odbúrateľnými jedovatými látkami, ktoré naše telo potom ľahšie vylúči a tak sa ich zbaví. Kedysi bola schéma správnej výživy trošku iná. Hlavný podiel v nej mali sacharidy a vláknina. Až neskôr sa na vrchol obrátenej pyramídy dostalo mäso. Po rokoch sa však prišlo na to, že naši prastarí rodičia nejedli mäso každý deň nie preto, že by si to nemohli dovoliť, ale preto, že to nie je až také zdravé. A tak po generácii so zvýšeným cholesterolom sa odborníci na zdravú výživu opäť vracajú k niekdajšiemu vzorcu.

1000 podôb

Za tie stáročia vniklo veľa druhov ryže, ktoré sa delia podľa rôznych kritérií. Napríklad na základe farby v nelúpanom stave existuje hnedá, červená, fialová až čierna. Podľa miesta, kde sa pestuje môže byť vodná z nížin, čo má dlhšie zrná a suchá z hôr, ktorá je viac guľatá. Najčastejšie však ryžu rozlišujeme na základe jej úpravy. Podľa tej sa delí na nelúpanú, prírodnú a leštenú.


Mohlo by vás tiež zaujať: Milujete sushi? Takto si ho pripravíte doma – a ešte aj ušetríte!


Čím menej zásahov, tým je zdravšia

V prípade ryže naozaj platí, že príroda nám ju ponúka dokonalú a my ju následnou úpravou len ochudobňujeme o jej živiny. Nelúpanú ryžu totiž stačí iba vymlátiť. Žiadne odstraňovanie šupky nie je potrebné. So šupkou sa totiž odstráni aj veľké množstvo vlákniny a minerálnych látok. Takáto ryža však chutí úplne inak, ako sme na ňu zvyknutí. Hoci sa varí minimálne 50 minút, napriek tomu je tvrdá a jej žutie dá naozaj zabrať. Aj preto ju na trhu zohnať len cez úzko špecializované obchody so zdravou výživou. Moderná doba je viac naklonená mäkkej bielej ryži, ktorá sa rýchlo a ľahko zje.

Kompromis je naozaj prijateľné riešenie

V tomto prípade mám na mysli prírodnú tzv. hnedú ryžu natural. V obchode ju nájdeme aj pod názvom nelúpaná alebo pololúpaná. Oproti naozaj nelúpanej ryži má čiastočne obrúsenú šupku, vďaka čomu sa pri jej úprave neporuší klíček. Takže v nej tiež zostáva veľa živín, hoci o niečo menej vlákniny oproti mlátenej ryži. Spomínaná úprava skracuje aj potrebnú dobu varenia na 30 minút. Ryža však v porovnaní s bielou lúpanou zostáva ťažšie žuvateľná, no vyváži to jej oriešková chuť. To ju dostalo dokonca medzi suroviny na zdravé celozrnné maškrty.

Pohodlná a pekná

Tak by sme mohli nazvať lúpanú a brúsenú bielu ryžu, ktorú vídame na tanieri asi najčastejšie. Jej výroba ju zbaví šupky, klíčka ale žiaľ aj vlákniny a časti živín. To však neznamená, že by bola v našom jedálničku bezcennou. Len môže u niektorých vyvolať presne opačný účinok. Zatiaľ čo nelúpaná ryža má vďaka vláknine schopnosť naše črevá čistiť, naopak biela ryža môže mať antilaxatívne účinky. Aj preto je známym receptom proti hnačke ryžový odvar.

Vo vrecku či sypaná?

To závisí aj od toho, ako sa ju chystáme podávať. Ryža vo vreckách sa varí kratšie. Je predvarená pôsobením teploty bez pridania vody. Preto ju viete mať hotovú už o 10 minút. Navyše drží lepšie spolu, takže je vhodná na ryžový nákyp alebo keď sa chcete predviesť peknou prílohou k mäsu vo forme tvarovaných kopčekov. Naopak sypaná ryža je suchšia a ak ju chcete spájať je lepšie pomôcť jej olivovým olejom, aby držala ako treba.


Mohlo by vás tiež zaujať: Tajomstvo slovíčka makrobiotika: Lepšou stravou k zdravšiemu telu


Viete ryžu správne variť?

Len málokto vie, že ryžu treba pred varením niekoľko ráz prepláchnuť a na 10-12 hodín namočiť a až potom v tejto vode variť. Pričom veľmi dôležité je aj množstvo vody. Ryža sa varí vo vode v pomere 1:1, maximálne v dvojnásobku vody. Najprv ju privedieme do varu, čím na povrchu vznikne pena, ktorú treba odstrániť lyžicou. V nej sa z ryže odplavia toxíny a plesne.  Potom ryžu varíme na miernom ohni, prikrytú až kým nedosiahne nami požadovanú mäkkosť. Takto pripravená ryža nepotrebuje ani soľ ani iné dochucovanie bylinkami. Dokonca ju možno podávať ako samostatné jedlo s čerstvou zeleninou.

Očistná kúra aj diéta

Ak sa necítite vo svojej koži a chcete si reštartovať trávenie, vyskúšajte niekoľkodňovú ryžovú kúru. Pripravte si hnedú ryžu podľa nášho návodu a jedzte iba ju. K tomu zaraďte len vodu alebo čaj. Okrem toho, že sa prečistíte, zbavíte sa aj nejakého toho kila navyše. Majte na pamäti, že naši praprapredkovia jedli iba ryžu a napriek tomu sa dožívali vyššieho veku a netrápilo ich toľko zdravotných ťažkostí. Prečo to aspoň dva razy za rok nevydržať? Určite vám to neuškodí…

Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame