Milujete bicyklovanie? Takto vášmu telu prospeje a takto uškodí

Cyklistka

photl.com

Cyklistika a cykloturistika patria k športom, ktoré nielen Česi, ale aj Slováci vykonávajú najčastejšie. Príchod jarného počasia láka k vychádzkam po prírodných zaujímavostiach cyklistov všetkých vekových kategórií. Podľa lekárov je jazda na bicykli ľudskému zdraviu prospešná, dôležité však je jej prevádzkovanie vhodne prispôsobiť zdravotnému stavu každého cyklistu a dodržiavať bezpečnostné zásady.

„Výhoda cyklistiky je jednoznačne v tom, že šetrí nosné kĺby. Človek, ktorý má napríklad nadváhu, si na bicykli nepreťažuje bedrá, pretože si môže sadnúť. Cyklistika je tiež dobrou alternatívou pre ľudí, ktorí napríklad nemôžu behať,“ povedal ČTK Pavel Suchánek z Fóra zdravej výživy.

Podľa Suchánka by si mali záujemcovia o tento šport vopred rozmyslieť, či budú jazdiť po ceste alebo v teréne a zohľadniť aj svoju kondíciu a vek. Dôležité je tiež nechať si pri nákupe nastaviť bicykel odborníkom tak, aby nedošlo k preťažovaniu kolien a ramien.


Mohlo by vás zaujať: Zvládnite návrat do sedla v pohode: Dajte svoj bicykel do formy!


S tým súhlasí aj športový lekár Miroslav Havrda. „Nesprávnym posedom na bicykli môže dôjsť k poškodzovaniu chrupavky kolenných kĺbov. Je tiež dôležité, aby ľudia, ktorí jazdia na bicykli častejšie, správne uvoľňovali a preťahovali Achillove šľachy. Môže bolieť aj chrbát, hlavne krčná časť,“ povedal Havrda. Dodal, že pri jazde na bicykli sa najviac namáhajú lýtkové a stehenné svaly. Niektorí ľudia majú napríklad ľahko asymetrické dolné končatiny, a na bicykli sa potom krútia alebo sa nakláňajú na jednu stranu.

Odborníci sa zhodujú aj v tom, že používanie cyklistických prilieb je v súčasnej dobe nutnosťou. „Ľudia kladú dôraz na svoju pasívnu a aktívnu bezpečnosť. Deväťdesiat percent ľudí si u nás ku bicyklu kúpi prilbu, potom blatníky a svetlá,“ povedal Jiří Feistner z predajne Cykloservis SooF. „Keď si k nám niekto príde vybrať bicykel, opýtame sa ho najskôr, či športuje. Potom nás zaujíma, aká je jeho predstava o bicykli,“ dodal Feistner s tým, že najpredávanejšie sú v jeho predajni bicykle v cenovej relácii od 15 do 20.000 korún.

„Nastavenie a upravenie bicykla na výšku cyklistov je samozrejmosťou. Zákazníkov sa najprv pýtam, ako často budú bicykel používať a v akom teréne,“ uviedol Karel Požiar z Cyklo Chodov.

Dôležitou otázkou pri jazde na bicykli je aj dostatočná hydratácia organizmu. „Ak záťaž trvá dlhšie ako hodinu, mal by cyklista vypiť každých pätnásť minút aspoň dva deci tekutín. Samozrejme záleží tiež aj na intenzite výkonu a teplote prostredia,“ uviedol Suchánek s tým, že tekutiny fungujú ako chladič, aby sa organizmus neprehrial.


Mohlo by vás zaujať: Zázračný elektrický bicykel: Bude šlapať za vás!


Ako doplnok stravy by mal mať cyklista so sebou müsli tyčinku, čokoládu alebo banán. „Nebránil by som sa ani sladkým nápojom, napríklad coca-cola. Na jedenie je lepšie niečo ľahšieho, cestoviny alebo napríklad zeleninové rizoto,“ dodal Suchánek.

Predaj bicyklov v roku 2011 v Česku po predchádzajúcom výraznom poklese vzrástol a vrátil sa späť na obvyklú úroveň z predošlých rokov. Kým v roku 2010 sa predaj bicyklov na tuzemskom trhu medziročne znížil o 50.000 na 330.000, vlani bolo predaných približne 370.000 až 390.000 bicyklov. Najpredávanejším typom sú pritom krosové bicykle, ktoré tvoria asi 50 až 60 percent predaných bicyklov. Krosové bicykle sú pomerne univerzálne a je možné s nimi jazdiť po ceste aj v ľahšom teréne. Druhou najobľúbenejšou kategóriou sú so zhruba tretinovým podielom horské bicykle.

Zdroj: photl.com, photl.com, ČTK
Odporúčame