A je po holej hlave: Vedci zistili, čo spôsobuje vypadávanie vlasov

Plešina

sxc.hu

Padanie vlasov je vďaka vedcom z pensylvánskej univerzity na pokraji svojho vyhynutia. Pomaly ale isto sa naň našiel liek, takže zbohom plešatá hlava!

Dosť bolo kraľovania pravidla, že padajúce vlasy zastaví len podlaha. Niekoľkoročný výskum pomohol odhaliť, čo má vlastne stratu vlasov na svedomí. A síce nedostatok proteínu prostaglandínu D2. Práve tento proteín totiž chýbal v tkanivách plešatých ľudí a práve naopak sa vo veľkých množstvách vyskytoval u ľudí s bohatou hrivou.

Myši s ľudskými vlasmi

Základom výskumu boli myši, rozdelené do dvoch skupín. Jedna mala dokonca transplantované ľudské vlasy. Druhej sa spomínaný proteín implantoval na zastavenie vypadávania ich vlastného myšieho kožuchu. Výskum dosiahol pozitívne výsledky v oboch prípadoch. U myší s ľudskými vlasmi dokonca prostaglandín zastavil vypadávanie vlasov ešte intenzívnejšie.

Cesta k cieľu sa skracuje

„Sme naozaj radi, že sa nám podarilo zistiť, čo padanie vlasov zastavuje. Ďalšie naše kroky teraz smerujeme k odhaleniu toho, aby sme našli liek na to, ako vlasy opäť obnoviť. To síce môže ešte nejaký čas trvať, ale napriek tomu sme radi, že sme sa dostali bližšie k cieľu,“ tešil sa vedúci štúdie profesor George Cotsarealis. Objav by mohol pomôcť nielen mužom v strednom veku, ale aj ženám. Tie za posledných pár rokov podľa prieskumov tiež našli pomerne početné zastúpenie v štatistikách o vypadávaní, rednutí, či strate vlasov.


Mohlo by vás zaujať: Zázračný liek na vypadávanie vlasov…existuje?


Boj s pomocou prírody

Na vypadávajúce vlasy sa pokúšali nájsť liek už aj naše staré mamy. Zameriavali sa najmä na účinok byliniek. Oslabené vlasy vzpruží napríklad žihľavová tinktúra. Dodnes si ju pochvaľujú niektorí kaderníci. Dostať ju v drogérii alebo si ju možno pripraviť aj doma. Ide o veľmi silný žihľavový odvar. Blahodarný účinok na vlasy majú aj pivové prelevy. Pivo za týmto účelom však treba liať na vlasy a nie do hrdla. Pokiaľ ide o výživu, odborníci  odporúčajú posilniť dávky B vitamínov, zinku a éčka. Dôležitá je aj prevencia a medzi ňu patrí aj nosenie čiapky. Korienky vlasov totiž veľmi zle znášajú zimu a preto je lepšie ich pred ňou ochrániť. Naopak sa netreba báť česania. Názor, že častým česaním vlasy zoslabnú a potom vypadávajú sa dodnes nepodarilo potvrdiť. Čo však korienky môže oslabiť, je časté umývanie vlasov bez následnej starostlivosti – teda fénovania (samozrejme z patričnej vzdialenosti). Mokré vlasy sú ťažšie, čo korienky namáha viac ako nánosy mastnoty a špiny, ktoré musia niesť až kým ich nezmyjeme. Na lepšie vyživenie korienkov je vhodné si pravidelne do vlasovej pokožky vtierať a vmasírovať pantenol z ampuliek. Samozrejme, že nemožno očakávať zlepšenie už po pár razoch. Všetky spomínané rady treba dodržiavať dlhodobo. Veď aj vypadávanie vlasov je dlhší proces, preto aj ich obnova má právo dať si načas.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Pippa
Odporúčame