Túžite po pokojnom oddychu v prírode? Poďte na ryby!

Rybár

SITA

Rybolov je pokojným športom poskytujúcim potešenie z lovu aj z pobytu v prírode. Nie náhodou sa mnoho ľudí, ktorí si vyskúšali rybárčenie, stalo vášnivými milovníkmi tejto činnosti. Naša krajina navyše ponúka naozaj veľké množstvo možností pre rybárov, a tak vám nestojí takmer nič v ceste, aby ste sa aj vy stali jedným z nich.

V prvom rade je dôležité rešpektovať rybársky zákon, ktorý platí na území Slovenska. Ak sa vyberieme chytať ryby do zahraničia, aj tam sa musíme riadiť príslušnými zákonmi danej krajiny. Zákon určuje nie len to, čo všetko nesmie vo vašej rybárskej výbave chýbať, ale aj obdobia, kedy a aké druhy rýb sa môžu loviť.

Druhy rybolovu

Môžete sa venovať rekreačnému alebo športovému rybárstvu. Oba druhy predstavujú lov rýb na udicu s nástrahou. Rozdiel medzi nimi je jasný už z názvu, rovnako ako to, že v druhom prípade je teda lovenie rýb doslova športom. Pri oboch typoch rybárčenia sa ryby chytajú na háčik ukrytý v nástrahe. Rozlišuje sa aj niekoľko techník rybolovu, napríklad muškárenie alebo feeder.


Mohlo by vás zaujať: Hobby pre mužov, ženy aj deti: Chytanie rýb môže byť skvelým relaxom


Ako začať?

Aby ste sa mohli vybrať na ryby, najskôr si musíte vybaviť rybársky lístok a rybárske povolenie. Je vhodné sa tiež zapísať do rybárskeho krúžku niekde v okolí vášho bydliska.

  • Rybársky lístok vám vydajú na mestskom alebo obecnom úrade na počkanie. Môžete si vybrať medzi týždenným, mesačným, ročným a trojročným, pričom ich cena sa pohybuje od približne 1,50 eur za týždenný do 16,50 eur za trojročný.
  • Povolenie na rybolov vydávajú v rámci Slovenskej Republiky Základné organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (ZO SRZ) podľa príslušnosti jednotlivých rybárskych revírov. Preto musíte dopredu vedieť, kde by ste sa chceli na lov rýb vybrať, a pred samotným rybolovom požiadať o vydanie povolenia.
  • Povinná výbava rybára musí obsahovať pean, ktorý uľahčuje odstránenie háčika z úst ryby, podberák a meter. Ďalej si musíte, samozrejme, zaobstarať rybársky prút – udicu. Existuje niekoľko druhov udíc a vybrať si musíte podľa toho ako alebo čo by ste chceli loviť.

Slovenské vody

Na území Slovenska sa nachádza skoro tisíc rybárskych revírov. Ryby sa môžu loviť počas celého roku, niektoré celoročne, iné iba v určitých presne vymedzených obdobiach. Našou najväčšou lososovitou rybou je hlavátka veľká podunajská. Pre rybárov sú ďalej veľmi zaujímavými rybami kapry, sumce, šťuky, zubáče, liene alebo úhory, a v chladnejších bystrinách v horách žijú napríklad pstruhy (dúhový a potočný) či lipne.


Mohlo by vás zaujať: Život na dôchodku vám akosi nesedí? Takto si ho môžete naozaj vychutnať!


Kedy sa vybrať na ryby?

Keďže u nás je lov niektorých rýb sezónne obmedzený, je potrebné si vašu rybačku vopred naplánovať. V týchto obdobiach môžete ísť chytať naše najlepšie ryby:

  • Pstruhové vody:  od 16.apríla do 1.septembra
  • Kaprové vody (toky): celoročne
  • Kaprové vody (vodné nádrže, štrkoviská): od 1.júna
  • Lipňové vody: od 1.júna
  • Lov hlavátky: od 1.novembra do 31.decembera (potrebné zvláštne povolenie)
Zdroj: SITA, SITA, Andrea
Odporúčame