Pravdivý príbeh: To je matka - jedno dieťa miluje, na druhé si ani nespomenie

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

So sestrou som vždy mala veľmi dobrý vzťah. Keď nám naši rodičia zanechali rodinný dom, rozhodli sme sa, že ho nebudeme predávať a deliť si peniaze. Pristavali sme ešte jedno poschodie, spravili samostatný vchod a dve rodiny sa mohli nasťahovať. Ja som ostala s manželom Adamom dolu, Majka s priateľom hore.


Takéto bývanie malo svoje výhody. Cez víkendy sme varili na striedačku, keď som zabudla kúpiť prášok na pranie, stačilo len zabehnúť zopár schodov nahor. Majka nám tiež pomáhala s naším prvým synom Tomáškom. Pomohlo jej to pripraviť sa, keď čakala svojho vlastného potomka.

Na prekvapenie nás všetkých, Majka čoskoro čakala dvojičky. Narodili sa jej dve dievčatá, Editka a Simonka. Neboli síce jednovaječné, každá však bola svojim spôsobom krásna. Edit bola celý jej otec. Husté ryšavé vlasy, pehy. Naopak Simča bola celá mama. Blondína s veľkými modrými očami. Na Maji bolo takmer od začiatku vidieť, že jej srdce patrí najmä nevinnej Simči. Snažila som sa ju ospravedlňovať, ale bolo to pre mňa nepochopiteľné. Nikdy som nemala pocit nerovnosti ani zo strany našich rodičov. S Majou nás mali rovnako radi. Samotná Maja však rozdiely medzi svojimi dcérami naozaj robila. Tento rozdiel sa prejavil najmä po odchode jej partnera. Ten sa venoval obom dievčatám narovnako. Keď sestru opustil, zdalo sa, že o Edit nikto nemá záujem.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pravdivý príbeh: Syna som chcela milovať, dnes ho však nenávidím


Keďže Maja nemala peňazí nazvyš, chceli sme jej trocha pomôcť tým, že sme jej dali oblečenie po Tomáškovi. Boli to síce samé modro, hnedo, zelené kúsky, pre deti však dobré. Aj tak zo všetkého do mesiaca vyrastú. Do tohto oblečenia však Maja navliekala len Edit. Simču sme v tom nikdy nevideli. Jej kupovala všetko ružové, fialové, s mašličkami, dievčenské. Zatiaľ čo Editka chodila ostrihaná na krátko, ako chlapec, Simonka mala vlasy dlhé. Jej mama ich zapletala do vrkočov, zdobila sponkami a čelenkami a rozplývala sa nad tým, aké je jej dievčatko krásne. Raz som sa jej na to priamo spýtala. Prečo sa snaží urobiť z Edity chlapca? ,,Ále, čo si. Editke veci po Tomášovi nevadia. Simona odmieta v tom vyjsť na ulicu, do škôlky by som ju nedostala.” Podobná odpoveď bola aj na otázku, ktorá sa týkala vlasov. “Skús rozčesať to jej husté nepoddajné ryšavé hniezdo. Nemožné. Určite je pre Editu lepšie, keď to má takto. A Simona má vlasy rovné, lesklé. Bola by škoda jej ich strihať.”

Veľmi som tomu neverila a snažila som sa Edit venovať pozornosť popri vlastných deťoch aspoň ja. Lásku a záujem matky však nie je jednoduché nahradiť. Problémy prišli na základnej škole. Zas bola Simonka tá, ktorá chodila na tanečnú, na klavír. Editka podľa svojej matky „na nič nemala talent“ a tak sa radšej po škole zavrela v izbe a čítala si. Mala však veľkú túžbu, aby si ju jej mama všímala takisto, ako jej sestru. Podarilo sa jej to - začala kradnúť svojím spolužiakom pomôcky a hračky. Prevalilo sa to, keď k nim prišla na návštevu ich  kamarátka. Za televízorom si všimla presne takú barbinu, aká sa stratila ich spolužiačke Nine. Maja sa išla prepadnúť od hanby pod zem, keď išla do školy vrátiť pobraté veci. Neviem, čo sa muselo odohrávať v tom malom detskom mozgu, prečo to spravila. Na jej mamu to však nemalo očakávaný efekt, presne naopak. Len sa jej potvrdilo, že sa oplatí investovať oveľa viac času aj energie do Simony. Z nej raz niečo bude, ako zvykla opakovať. To, že z Edit nebude nikdy nič nahlas hovoriť nemusela, všetkým bolo jasné, že si to myslí.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pravdivý príbeh: Som zúfalá, dcéra si našla partnera vo väzení!


V tom duchu sa odohrával aj výber strednej školy. Pre Edit obchodné učilište s maturitou, pre Simču gymnázium. Kombinácia nového prostredia a ľudí v Editinom okolí však spravila divy. Začala sa viac zaujímať o dievčenské veci a o módu. Nechala si narásť vlasy. Krásne, husté, ryšavé kučery. Pomaly, ale isto sa menila na mladú dámu. Kamaráti ju dokonca nahovorili, nech sa prihlási na ich školskú súťaž krásy. Pamätám si, ako u nás sedela a pyšne ukazovala diplom. Za druhé miesto. V tej dobe väčšinu času trávila u nás na prízemí. To mne sa zdôverovala so svojimi starosťami, tajomstvami, plánmi, nie vlastnej mame. Stali sa z nás kamarátky. Bolo mi ľúto, že Maja sa o ňu nezaujíma a o to viac som sa jej tento nedostatok snažila vynahradiť ja. Edit sa mi priznala, že po maturite sa chystá odísť do Anglicka.

Maja neprotestovala, ani ju to veľmi nezaujímalo. Najmä keď jej povedala, že peniaze na cestu a začiatok jej požičiame my s Adamom a ona si nemusí robiť starosti. Aspoň sa mohla naplno venovať plánovaniu čo najlepšej budúcnosti pre Simonu. Vybrala, že po maturite pôjde študovať právo. Simča sa tam dostala až na druhý krát a ani sa jej na tej škole nepáčilo. Skúšky robila len tak tak. Jej mama však nechcela ani počuť, že sa na právo vykašle. Veľakrát sme so ženou počuli, ako sa doma hádajú. Simča dokonca chcela odísť za Edit do Anglicka. “To nech ťa ani nenapadne, počuješ. Nepiplala som sa s tebou toľké roky, aby si potom drhla niekde riad po papalášoch.” To, že Edita už dávno riad neumývala, ale stala sa z nej asistentka manažéra reštauračnej časti hotela, vlastne ani nevedela alebo nechcela vedieť. Edit sa aj tak ozývala hlavne mne a Adamovi. A Maja ani nejavila extra záujem o to, čo jej dcéra v cudzine robí. Stačilo, že jej raz do mesiaca poslala šek na pár eur na prilepšenie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pravdivý príbeh: Dcéru som pustila za hranice, vrátila sa tehotná!


O rok dievčatá oslávia tridsiatku. Simona stále býva s mamou, právnička z nej ešte nie je. V štvrtom ročníku si musela dať pauzu a začať odznova. Chýbalo jej veľa skúšok. Edit sa chystá tento rok na Slovensko. Našla si v Londýne priateľa a plánujú svadbu. V telefóne mi medzi rečou povedala, že by svoju mamu najradšej na svadbu ani nepozvala. Je mi to ľúto, ale ani sa jej na druhej strane nečudujem. Všetko, čo dosiahla, si zaslúžila svojím odhodlaním a pevnou vôľou. Na matku sa, žiaľ, spoľahnúť nikdy nemohla.


Máte zaujímavý príbeh, o ktorý by ste sa chceli podeliť s čitateľmi aj vy? Pošlite ho na plnielanu@plnielanu.sk a do predmetu uvedte "Pravdivý príbeh". Možno si ho už čoskoro prečítate v našom magazíne!

Zdielať na Facebooku

Diskusia (10)

 • Tomas 20.11.2014, 16:19

  Tak článok pise zena a zrazu sa tam objavi veta ,,Velakrat sme so zenou poculi, ako sa hadaju" ??? WTF??

 • eva 04.02.2013, 21:06

  su take matky a vedia sa dobre pretvarovat, su to hyeny, nie matky a je ich vviac nez dost

 • Anna Dudová 19.05.2012, 09:46

  Tu býva jedna žena , ktorú nazvať matkou je uážkou pre ostatné matky. Prvé dieťa mala za slobodna a to vychovávali jej rodičia. Potom sa vydala a mala syna a dcéru a svojho manžela psychicky utýrala na smrť. Zomrel a znovu sa vydala a ten ďaľší dobrák dal svoje priezvisko jej trom deťom. Narodila sa im dcéra. Keď toto spoločné dieťa malo asi 5 rokov zobrala tú najstaršiu dcéru od svojich rodičov a tá sa starala o to aby bolo upratané a tiež o to najmladšie. Všetko bolo len pre tú najmladšiu a tá to ako malé dieťa vedela dobre využiť. U nej sa perfektne prejavili gény po matke. Táto akože "matka" zase psychicky týra manžela a tie prvé tri deti len využíva. Skrátka keď ju neobdarúvajú tak ich totálne ignoruje a hneď ako im má z niečim pomôcť tak ich vyhodí z bytu, doslova na ulicu. Jej vlastný manžel jej inak nepovie len Čarodejnica a mám z neho dojem, že sa jej bojí. Bola som svedkom ešte keď deti boli malé, že sa mu vyhrážala, že keď bude chcieť tak ho vyhodí z bytu. Je to veľmi zlá žena. Tie tri deti vyhodila z bytu a jej slová sú: nech sa každý postará o seba, jej tiež nikto nepomohol. Ale opak je pravdou. Mala normálnu rodinu a práve , že jej rodičia až veľmi pomáhali toto z nej vychovali. Obidvaja sú už po smrti ešte že to nevidia čo za Hrúzu splodili. najviac mi je ľúto tých troch detí . Tie najviac pocítili tú jej zlobu. Najmladšia je na jej obraz. Ale tak ako moja mamina hovorila, že takéto odstrkované deti vedia byť vďačnejšie ako tie ktorým dávate všetko. život je nevyspytateľný ale já si myslím , že určite sa jej to vráti. Vždy sa človeku vráti to čo dáva ľuďom okolo seba.

 • carmen 18.05.2012, 20:56

  Každá matka,ktorá zasahuje, alebo uprednostňuje jedno dieťa pred druhým, by sa mala dať liečiť, alebo sa poradiť so psychiatrom, aby jednému dieťaťu nezničila život...lebo lamentovať skazeným životom svojho jedného dieťaťa bude neskoro...ovplyvní to jeho život, aj každý vzťah...

 • peťa 18.05.2012, 15:12

  Hm...to poznám.Moja mama vždy tiež vidí len môjho brata,ktorého rozmaznáva a on ju furt obskakuje, pretože vie že sa mu to oplatí.On dostane všetko a ja len to najnutnejšie.Ja mám totiž radšej ocka a ona ho nenávidí...asi si to domyslieť dokáže každý.

 • loren 17.05.2012, 20:14

  poznam taku matku, ktora sa jedneho dietata vzdala a druhe tak rozmaznava, ze on nijaku inu zenu neuznava, len svoju matku... je to hrozne, ved ked tu matka nebude, dieta bude odkazane na seba, aj ked je dospele, moze skoncit ako bezdomovec, alebo sa najst na psychiatrii, lebo pomaly, ale iste k tomu speje...ziadnu chybu si neprizna,lebo jeho rodina je najlepsia na svete...skoda dietata, len keby sa jeho matka spamatala pokial nie je neskoro...

 • miša 17.05.2012, 17:34

  to je krute...ale ta co odisla a dosiahla vsetko to co dosiahla ma moj obdiv ..ech sa jej dari a nech uakze svojej mame ze urobila chybu ...

 • Miriam 17.05.2012, 17:14

  Aj ja túto situáciu dôverne poznám, pre moju mamu som už dávno luft, má len svojho synáčika, ktorý ju zaujíma

 • Pastelka 17.05.2012, 11:47

  Dôverne poznám ten pocit.... spravila to aj moja mama....

 • Ján 17.05.2012, 08:31

  Malá sa podobala na otca, otec ich opustil, matka na ňu preniesla svoj hnev. To je jasné ako facka... Škoda len, že následky schytal zas ten najnevinnejší. To je život...

1

Pridať komentár