Prežívate na toalete hotové peklo? Zbavte sa zápchy rýchlo a účinne!

záchod

sxc.hu

Predstavuje pre vás vyprázdňovanie desivú nočnú moru? Ak bolesti, nepravidelnosť a prílišná tuhosť stolice sprevádzajú aj váš záchodový rituál, je najvyšší čas na zmenu. Zápcha totiž nie je len problémom diskomfortu. Časom sa môže preklenúť do závažnejších ochorení spojených s krvácaním, kŕčmi či dokonca rakovinou. Zistite, ako týmto stavom účinne predchádzať a čo použiť v rámci prvej pomoci.

Ako často by sme mali mať stolicu?

Vyprázdňovanie čriev je vysoko individuálnou záležitosťou a závisí od mnohých faktorov – pohlavia, množstva prijatej stravy, rýchlosti metabolizmu či stavby tela. Šablóna, do ktorej by sme sa mali zmestiť, je preto naozaj široká. Frekvencia zdravého vyprázdňovania sa pohybuje v rozmedzí tri razy denne až trikrát týždenne. Ak je to častejšie ako 3 krát za deň, možno hovoriť o hnačke, v prípade zriedkavejšieho vyprázdňovania ako 3 krát do týždňa, hovoríme o zápche. Pri správnom trávení by stolica mala byť konzistentná v tvare banánu. Možno vás to prekvapí, no za normálnych okolností by ani nemala zapáchať.

Patríte do rizikovej skupiny?

Hoci v minulosti ťažkosti s trávením prichádzali s vekom, dnes ide skôr o záležitosť životného štýlu. Zápcha, ktorú odborne nazývame obstipácia, trápi v prevažnej väčšine ženyľudí so sedavým zamestnaním. Náchylní sú však aj tí, ktorí majú desiatky kíl navyše a príliš nešportujú. Ďalším významným rizikovým faktorom je totiž obezita a nedostatok pohybu. Z toho dôvodu zápcha zvyčajne trápi ležiacich pacientov. Kameňom úrazu je tiež strava bohatá na sacharidy a živočíšne tuky.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás boľavé kĺby? Vyskúšajte osvedčené recepty z prírodnej lekárne!


Čomu sa treba vyhýbať?

Aby sa pre vás čas strávený na toalete nestal hotovým utrpením, nikdy sa nesnažte stolicu nasilu vytlačiť von. Mohli by ste si totiž privodiť hemoroidy či dokonca trhliny v oblasti konečníka. Pomôcť môže mierny predklon a podloženie nôh – napríklad nízkym stolčekom alebo prevráteným vedrom. Snažte sa neodkladať vyprázdňovanie až na okamih, kedy ucítite nutkanie na stolicu. Nestrávené zvyšky jedla totiž za ten čas hustnú a stolica je následne príliš tuhá.

Prvá pomoc

Ak vás obstipácia prepadáva len námatkovo, najrýchlejšiu úľavu dosiahnete prostredníctvom laxatív šetrných k tráviacemu traktu priamo z lekárne. Zvyčajne sa užívajú večer pred spaním, pričom k vyprázdneniu by malo dôjsť už nasledujúce ráno. O dávkach sa však poraďte s lekárom alebo lekárnikom a neužívajte ich príliš často. Mohli by ste si totiž vytvoriť závislosť a v budúcnosti by ste sa bez použitia preháňadiel už ani nevyprázdnili.


Mohlo by vás zaujať: Zápal močového ústrojenstva: Čo ho spôsobuje a ako si s ním poradiť?


Zázraky z prírodnej lekárne

  • ľanové semená – za veľmi účinné sa považujú už celé generácie. Dajte si dve lyžice nalačno a dve lyžice na večeru buď samostatne alebo zmiešané s jogurtom. Úľava by sa mala dostaviť do dvoch dní.
  • slivky – blahodarné na tráviaci systém v akejkoľvek podobe. Vyskúšajte počas sezóny čerstvé, inokedy sušené či ako džús alebo kompót.
  • listy senny – veľmi silné preháňadlo na prírodnej báze. Nápoj nepripravujte varením ani zaparením, len lúhovaním pri izbovej teplote. S dávkami to však rozhodne nepreháňajte a buďte opatrní, aby ste si nevytvorili návyk. Keďže súčasne dochádza k zvýšenému prekrveniu panvy, tehotné mamičky sa tejto kúre musia vyhýbať.
  • vláknina – nielen vo forme obilnín a celozrnných výrobkov, ale tiež ako ovocie a zelenina. Nahraďte na istý čas niektoré porcie mäsa vlákninou a dostaví sa zlepšenie. Množstvo vlákniny však nezvyšujte nárazovo, nakoľko by ste si spôsobili plynatosť. Pokúste sa jej prijať aspoň 25g denne.
  • dostatok tekutín – pitný režim je dôležitý nielen z hľadiska hydratácie organizmu, ale tiež pri formovaní stolice. Tá je vďaka dostatočnému množstvu vody mäkšia.

Mohlo by vás zaujať: Rakovina prostaty: Včasné odhalenie príznakov vám môže zachrániť život!


Pri chronickej zápche to chce zásadnú zmenu

Trápi vás obstipácia takmer permanentne? V tom prípade by ste sa mali zamyslieť nad svojím životným štýlom a zaviesť prísnejší režim. Na začiatok sa snažte vyhýbať potravinám, ktoré sa na vzniku zápchy priamo podieľajú tým, že zadržiavajú stolicu: banány, kakao, čokoláda, cukor, ryža, pizza, biele pečivo či čierny čaj. Kľúčovú úlohu však zohráva tiež pohyb. Doprajte si 4-5krát do týždňa aspoň pol hodinku nejakej športovej aktivity a vyprázdňovanie sa zaručene upraví.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame