Horúca téma očkovania: Účinná prevencia alebo hazard so zdravím?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Nechávate sa aj vy dobrovoľne a pravidelne očkovať?

Názory na očkovanie sa aj u nás stále rôznia.

Očkovanie sa kvôli ochrane zdravia s nami vlečie už takpovediac od kolísky. Väčšina z nás sa totiž s povinnou vakcináciou stretla ešte v plienkach a následne v detskom veku podľa očkovacieho kalendára. Svoj imunitný systém však prostredníctvom očkovacích látok môžeme naštartovať aj v dospelosti. Bohužiaľ (alebo našťastie?), v médiách občas zarezonujú odstrašujúce prípady nežiaducich účinkov. Podľa čoho sa teda rozhodnúť?


Riziká podceňovať netreba

Do skupín, ktoré sú náchylnejšie podľahnúť číhajúcim infekciám, jednoznačne patria deti a seniori. No zatiaľ čo o imunitu našich ratolestí sa starajú pediatri, očkovanie v dospelom veku je dobrovoľné. Do kolónky povinnej vakcinácie totiž patrí len kombinovaná látka proti tetanu a záškrtu, ktorú si musíme nechať pichnúť každých 15 rokov. V ovzduší a v prostredí okolo nás však na nás číhajú najrôznejšie pnemokokové infekcie, chrípka, tuberkulóza, hepatitída, či infekcie prenášané živočíchmi (kliešte). Niektoré sa vyskytujú častejšie, iné zriedkavejšie. Pravdou ale je, že každé jedno ochorenie ohrozuje naše zdravie a dokáže v organizme narobiť poriadnu šarapatu.


Mohlo by vás zaujímať: Udržte si zuby v ďasnách čo najdlhšie: Bojujte proti paradentóze, kým je čas!


Každá minca má dve strany

Vakcinácia je vlastne istá forma antigénov, ktoré zdravotnícky personál umelo zavádza do organizmu, aby si imunitný systém vytvoril voči nim obranné látky. Jej história pochádza až z 11. storočia, kedy čínske deti inhalovali prach z chrást ľudí nakazených variolou (pravými kiahňami). Od tohto obdobia metódy očkovania prešli obrovským vývojom, vďaka čomu zaručene ušetrili nemálo ľudských životov. Vakcinácia si však našla aj rozrastajúcu sa skupinku odporcov, ktorí bijú na poplach na základe zdokumentovaných prípadov silných nežiaducich účinkov alebo neúčinnosti samotnej látky. Proti povinnému očkovaniu sa tiež dvíha vlna odporu pre hrubý zásah do osobnej a náboženskej slobody.

Aké sú najčastejšie nežiaduce účinky?

U väčšiny očkovacích látok medzi nežiaducimi účinkami dominuje Guillain-Barrého syndróm, čo je autoimunitné ochorenie postihujúce periférnu nervovú sústavu. Jeho výsledkom je postupujúca paralýza nielen končatín, ale aj tváre, ktorá môže zanechať trvalé poškodenie. V prípade očkovania pre dospelých sa medzi časté vedľajšie efekty radí tiež vznik cukrovky či epilepsie. Ide nepochybne o závažné komplikácie, ktoré neradno prehliadať. Oficiálne štúdie síce tvrdia, že ich riziko je v porovnaní s možnými infekciami výrazne nižšie, prihliadať však treba aj na tvrdý lobbing farmaceutických spoločností.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás boľavé kĺby? Vyskúšajte osvedčené recepty z prírodnej lekárne!


„Obyčajná“ chrípka

Jednou z najdiskutovanejších vakcinácií každoročne patrí očkovanie proti chrípke. Jej vírus totiž mutuje závratným tempom, kvôli čomu sa zakaždým vyvíja nový typ očkovacej látky. Keďže však mravčia práca v laboratóriu začína už v januári, vedci musia takpovediac uhádnuť, aký kmeň chrípky bude cirkulovať v nadchádzajúcej sezóne (september – október). Ak by ich odhad aj bol úplne správny, očkovanie nás pred chrípkou po celý rok neochráni, pretože hladina protilátok kolíše. V prípade, že sa odborníkom nepodarí namiešať ten správny „kokteil“, vakcína je úplne bezcenná. Napriek tomu však mnohí ľudia v stredných rokoch s ňou majú pozitívne skúsenosti. „Je sa proti chrípke nechávam očkovať už celé roky. Mám pocit, že mi to pomáha a bývam oveľa menej chorý ako moja manželka, ktorá sa nedáva očkovať,“ tvrdí náš čitateľ Pavol (52). Jednoznačná odpoveď na očkovanie preto neexistuje, veď v názoroch sa rozchádzajú aj samotní odborníci. Ten odvážnejší z nich, bývalý farmaceut John Virapen, otvorene hovorí, že vakcinácia je jeden obrovský podvod. Vo viacerých prednáškach uviedol, že aj vírus prasacej chrípky bol umelo vysadený v Mexiku s cieľom zinkasovať čo najviac peňazí za vakcíny.

Aký je váš názor na túto kontroverznú tému? Ste za očkovania alebo proti nim? Napíšte ostatným čitateľom svoj názor v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (18)

 • miro 15.08.2013, 23:38

  pre JA....CHOJ SA ZAOCKOVAT !!!!! :D

 • Alena 10.04.2013, 09:30

  Moje dieťa malo závažné problémy po 2 povinných očkovaniach, raz sme skončili v nemocnici. Nahlásenie akýchkoľvek nežiaducich účinkoch po očkovaní nebolo možné. Naša lekárka a celý personál v nemocnici odmietali akýkoľvek súvis s očkovaním, nič samozrejme nezaznamenali do zdravotnej dokumentácie. Pred pár mesiacmi môj syn prekonal záchvat s tonickými kŕčmi (podozrenie na epilepsiu) a bez ohľadu na jeho zdravotný stav nás naháňujú do ďalšieho preočkovania. Pritom kŕče, či epilepsia sú kontraindikáciami. Samozrejme, že ďalšie očkovanie jednoznačne odmietame. Biznis s očkovaním zničil zdravie môjmu synovi. Žiadne z mojich detí už nikdy zaočkovať nedám.

 • Rasto 26.05.2012, 01:05

  ProOckovaci odbornici maju chabe argumenty http://ockovanie.org/reakcia-na-rozhovor-bakos.html

 • Peter 24.05.2012, 19:48

  Úmrtnosť na choroby vymizla desaťročia PRED zavedením očkovania. Keď nájdete štatistiky za dostatočne dlhé obdobie, tak výsledok je jasný a neoddiskutovateľný. Sme kŕmení rozprávkami na ktorých niekto dobre zarába.

 • jmail 23.05.2012, 20:59

  Som jednoznačne proti očkovaniu. Mám s ním veľmi zlú skúsenosť. V minulosti som sa dal zaočkovať proti chrípke. Výsledok bol taký, že som skoro umrel. Takú silnú chrípku s vysokou teplotou som nemal nikdy ani dovtedy ani odvtedy. Vakcíny sú humus. Je to len dobrý kšeft pre farmaceutické firmy, ktoré podplácajú všetko a každého (však majú z čoho). Serióznej informácie sa teda nedočkáme, lebo ju poskytujú podplatení ľudia. Namiesto vakcín sa treba zdravo stravovať a imunitu podporovať prirodzeným spôsobom. Konečne by si mal niekto zodpovedný všimnúť, koľko rakoviny sa objavuje u detí. To vôbec nie je náhoda, ja ju dávam do súvislosti práve s tým vakcínovým svinstvom. Farmaceutické hyeny nepozerajú na zdravie človeka, ide im čisto o biznis za každú cenu. Kdesi som čítal, že medzi vakcíny sú schválne zamiešané aj také, ktoré majú za cieľ vyvolať vážne choroby, lebo vážna choroba je pre nich ten najlepší biznis. Keby som mal teraz dieťa, tak ho v žiadnom prípade nedám zaočkovať!!!

 • nechcem očkovanie 23.05.2012, 18:35

  Neočkovať, čo nie je povinné... myslím tým chrípku a podobne.. Určite tie základné očkovania sú na niečo dobré, aj keď nie som ich zástancom, ale keďže kedysi boli rozšírené choroby, proti ktorým sa teraz očkuje, ktoré teraz skôr vymizli, aj keď určite tu je isté riziko, že aj napriek očkovaniu môže zaočkovaný chorobu dostať... Ale nie je to tak masovo, ako to bolo kedysi. No zaočkovať sa proti chrípke, absolútne... Tu ide len o to, ako vytĺcť z ľudí čo najviac peňazí. Takisto prasacia chrípka.... neverím, že to nebolo vypustené zámerne... prečo? Pretože ľudia sa začnú báť, farmaceutiká sa skutočne dobre nabalia a dokonca ani nevieme, čo všetko je v tých očkovacích látkach... Čo ak sa chceli zbaviť určitého počtu obyvateľov tejto Zeme?! Pretože to je teraz problém... je nás veľa... skúste si nájsť o tom niečo na nete... Ale našťastie ľudia mali rozum a očkovať sa nedali... Alebo očkovanie proti kiahňam (neviem či to je už aj v SR), ale podľa mňa je to absolútna hlúposť. Každý si tým raz prejde a je pokoj na celý život, pritom nič hrozné. Radšej takto ako pchať do seba chémiu...

 • notjustadaydreamer 23.05.2012, 17:52

  S manželkou sme sa na temu očkovanie zhodli.nikdy.stalo sa však ked som to podal ďalej,niektorý sa pousmialy a poklopkali na čelo.teraz maju ich deti nulovu imunitu a o ďalších veciach radšej pomlčím.Sú to ľudia z rôznych vrstiev a po rokoch som si uvedomil že proti sú najviac tí čo v živote čosi zažily,dokázali a maju prirodzený intelekt spojený so životnými skúsenosˇami.Pretože tento biznis je do oka bijúci podvod ,kto nevidí súvislosti a nechce to priznať,je prave na neho našitý,ľutujem tie deti.Je to obludny,kolosalny podvod nehľadiaci na nič.je to na dlhu temu,mimochodom:Najpoužívanejšia detská vakcína Infanrix Hexa, ktorá kombinuje 6 rôznych vakcín v jednej, má deklarovaný obsah hliníka až 820μg . Podáva sa súbežne s vakcínou Prevenar 13, ktorá pridáva ďalších 125μg, alebo Synflorix, ktorá ho obsahuje až 500μg, takže celkovo dostane dojča do svalu najmenej 945-1320 μg hliníka v jeden deň. Hranica otravy hliníkom je pre 5 kg vážiace bábätko na úrovni 35 až 50 μg hliníka v krvi (celkovo). V prípade, že by sa všetok hliník z očkovacej látky v jednom časovom okamihu ocitol v krvi, bolo by to 19-27x viac než je hmlisto stanovená hranica otravy (100 μg/l krvi). Aj keď sa nedostane všetok hliník z očkovacích látok ihneď do krvi, krátko (desiatky minút) po očkovaní sa v krvi ocitne podstatná časť z neho.

 • Ľuboš 23.05.2012, 13:57

  Spätne som zistil, že ja aj dve staršie deti sme mali dlhotrvajúce problémy s obštrukčnými bronchitídami po DTP vakcíne (záškrt, tetanus, čierny kašeľ - dnes sú súčasťou hexavakcíny). Problémy štartovali do 1 mesiaca po podaní, pričom u oboch detí boli spojené aj s nutnosťou hospitalizácie a napojenia na kyslík. Nasledovala niekoľkoročná a nie lacná inhalačná liečba. U najmladšieho dieťaťa sme už vakcináciu odmietli. Som veľmi rád, že sa k nám dostali informácie o rizikách očkovania. Chlapec teraz má 1,5 roku a kvalita jeho života je neporovnateľná. Keď si pomyslím, čo by nás čakalo keby sme ho nechali očkovať, je mi z toho zle. Na imunoalergii na Kramároch samozrejme tvrdia, že to nemá žiadny súvis...

 • ja 23.05.2012, 11:47

  A este boli by ste prekvapeni ze proti ockovaniu kricia hlavne ti ktori sa venuju homeopatii liecitelstvu a samani.nehovorim ze to nema mozne vedlajsie ucinky ale odsudit to uplne je totalna hlupost.potom to dieta rovno zavrite do izby a nepuste ho nikde von lebo choroby ako napriklad tetanus a kopa dalsich sa nachadzaju vsade okolo.Inak nepracujem vo farmabiznise ak by sa do mna obul nejaky chytrak.

 • ja 23.05.2012, 11:41

  Prestante obvinovat lekarov ze vas nahovorili na ockovanie lebo ak by vam ho neodporucili potom ak by vase dieta ochorelo zalovali by ste ako tupci lekara ze vas neodporucil na ockovanie.Tak zmyslaju ti chytri z vas.Ak nechcete dat dieta ockovat tak nedajte ale ste plne pravne zodpovedny za jeho ohrozenie aj za ohrozenie deti ktore prichadzaju s vasim do kontaktu.ak by moje dieta aj ked je ockovane ochorelo nahodou kvoli neockovanemu tak by som jeho rodicom spravil peklo zo zivota.

1 2 >

Pridať komentár