Máte v záhrade krtka? Tu je pár tipov, ako sa ho účinne zbaviť!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
krt

Objavil sa vám v záhrade krtko a vaše krásne hriadky s vychádzajúcou zeleninou, či pestovaný trávnik sú samý kopček? Aj taký malý tvor ako krtko dokáže narobiť poriadnu neplechu. Vychádzajúca zelenina po prerytí častokrát uhynie a krtko nám tak zničí očakávanú úrodu. Hrbolce v trávniku tiež nevyzerajú veľmi vkusne. Ako sa ho teda nadobro zbaviť? Zozbierali sme pre vás deväť najúčinnejších tipov, ktoré na krtka určite zaberú.


1. Sieťka

Treba však na ňu myslieť už pri zakladaní trávnika, alebo zeleninovej záhradky. Je potrebné ju uložiť pod zem tak, aby v prípade hriadok, mali rastlinky dostatok priestoru na rast. Tento spôsob je však jednoznačne najúčinnejší a zabráni krtkovi prehrabať sa na povrch. Váš trávnik a záhradka tak budú v bezpečí.

2. Zvukové odpudzovače

Krtkovia  sú citliví na hluk. Skúste ich preto vyplašiť napríklad pravidelným kosením trávy kosačkou, použitím petárd, ktoré hodíte do čerstvej diery a rýchlo ju zakopete, alebo aspoň malých veterných vrtuliek, ktoré sa krútia vo vetre a zvukové vibrácie vysielajú do zeme. Možno to naruší pohodlie krtkovej rodiny a presťahuje sa k susedom. Existujú aj elektronické a solárne odpudzovače, ktoré sú však dosť drahé a vraj až tak nepomáhajú.

3. Chemické prípravky

Krtkovia majú okrem sluchu aj veľmi citlivý čuch. Niekedy preto postačí, keď do krtkovej chodbičky nalejete smradľavú tekutinu, ktorú si môžete v obchode kúpiť ako špeciálne určenú na tento účel. Vyrábajú sa bez toho, aby obsahovali chemikálie a poškodili vašu zeleninu, alebo trávnik.


Mohlo by vás zaujímať: Na dokonalý trávnik treba poriadnu kosačku: Vyberte si tú správnu!


4. Krtkovia neznášajú zápach

Alternatívnou možnosťou, ako sa pomocou zápachu rozlúčiť raz a navždy s krtincami je naliať do nich napríklad citrónovú šťavu, ocot, alebo odvar z cibule. Aj tieto tekutiny sú pre krtka dostatočne zapáchajúce na to, aby pred nimi ušiel.

5. Korenie alebo pomarančová kôra

Ďalšou možnosťou je nasypať do diery čierne korenie, alebo postrúhanú pomarančovú kôru, ktoré krtkom taktiež veľmi zapáchajú. Posypať nimi môžete všetky chodbičky a krtince, ktoré na záhrade nájdete, aby ste si boli istí, že krtko ich zápach zacíti a na vašom území rezignuje.

6. Vytopenie vodou

Jedným z možných spôsobov je aj vytopenie krtka vodou. Je to celkom jednoduché. Stačí vopchať do chodbičky hadicu s tečúcou vodou a čakať, kým krtko vylezie. Potom ho môžete rýchlo chytiť a skúsiť ho odniesť preč.

7. Mechanické pasce, alebo ručný odchyt

Pri troche trpezlivosti si na krtka môžete aj počkať. Stačí ak vystriehnete intervaly jeho vychádzania na svetlo s rýľom v ruke a keď uvidíte vytvárajúci sa kopček, môžete ho podryť a vykopať zo zeme.


Mohlo by vás zaujímať: Záhradkárčenie dnešných dní: Ide o radosť, nie o peniaze


8. Domáce zvieratko to spraví za vás

Nie každý má v dnešnej dobe čas striehnuť na krtka. Ak máte mačku alebo psa a patrí medzi tie aktívnejšie jedince, možno vám s krtkom pomôže práve ono a vy sa už nebudete musieť nijako namáhať.

9. Tabletky do WC

Podľa niektorých jeden z najúčinnejších spôsobov ako sa krtka zbaviť. Ich zápach je totiž dostatočne silný na to, aby ho krtko zacítil. Otázkou však zostáva, či nám chemické zloženie tabletky do wc nemôže poškodiť zeleninové plody rastúce pod zemou.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (19)

 • Lenka 12.06.2019, 20:01

  Naša Zem je tu pre všetkých aj pre mačky a krtkov.To len človek svojim arogantný postojom, zničí všetko čo sa dá. Krtko sa živí hmyzom, je užitočný.!!!!

 • fero 03.06.2019, 10:32

  Na webe ,,Dokonalý trávnik" som sa dočítal, že je známych asi 8 000 receptov na krtka ,,nicméně žádný z nich není na 100% účinný". Po dlhoročnom experimentovaní používam posledných 5 rokov ,,mydélko" čo sa dáva do pisoárov a mám pokoj. Keď sa objaví krtinec otvorím dieru vhodím kúsok ,,mydélka" a niekedy to vydrží aj celé leto

 • LUBICA 02.06.2019, 21:20

  Na krtka nám pomáhajú s prepáčním psie hovná. Treba nájsť dieru a dať tam tie psie hovná a potom zakryť hlinou a hotovo. Máme to vyskúšané.

 • adamko 02.06.2019, 16:47

  Máte v záhrade krtka, čo furt tr tká?

 • pavol 02.06.2019, 14:30

  Doporučujem plašič CVRČEK, na baterky, ktoré vydržia cca rok. Mám tento plašič 2roky a odvtedy mám pokoj. Je som kúpil na www. oslavan.sk

 • tono 27.02.2019, 08:13

  kupil som solarny plašič krtkov a okolo plašiča krtkovia robily kopčeky tak som bol vratit plašič do zahradkarstva a predavačka ani nepipla a vratila mi peniaze okolo 30 ečiek

 • Juraj Kovalicek 20.12.2018, 12:21

  nam pomohol solarny odpudzovac krtkov do zeme, taka tyc co sa len zapichne a do troch dni vam krtko odmigruje ku susedom - zdravynakup.sk/hobby-a-zahrada-c417/odpudzovac-krtkov-do-zeme-solarny-tyc-profi-p23022

 • Jan 20.05.2018, 21:47

  5 kg danubitu by malo stacit.

 • palito 11.03.2015, 18:35

  Mino 11 - ak ťa môžem poprosiť podeľ sa s tvojím vylepšeným nápadom proti krtkom ďakujem

 • strelec 15.02.2015, 18:31

  Zabudol som ešte dodať,že to máte úplne zadarmo,bez zbytočných výdajov a je to naviac neškodný spôsob pre životné prostredie a vašu záhradu! Majte sa pekne.

1 2 >

Pridať komentár