Blíži sa vaše výročie svadby? Prekvapte polovičku originálnym nápadom!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Zvyknete si výročie sobáša s manželom pripomínať každý rok?

Na výroie sobáša by ste zabúdať rozhodne nemali.

Pri súčasnej rozvodovosti manželský zväzok už zďaleka nepredstavuje také významné puto medzi dvoma ľuďmi ako kedysi. Aj napriek tomu sa však ešte stále nájde dostatok párov, ktoré si spoločne prežité roky zvyknú pripomínať s láskou každých dvanásť mesiacov. Trafiť sa ale do vkusu partnera nebýva vždy jednoduché. Aký nápad by mohol váš vzťah ešte viac utužiť a ktorý by, naopak, mohol spôsobiť faux-pas?


Tradície siahajú do stredoveku

Či práve v stredoveku manželstvá patrili k najsilnejším zväzkom mužov a žien, je možné dnes posúdiť už len veľmi ťažko. Isté ale je, že vtedajší muži na svoje zákonné polovičky nezabúdali. Oslavovali sa síce len okrúhle výročia s 25-ťkou alebo 50-tkou spoločne strávených rokov, no samotná ceremónia bola o to honosnejšia. Dotyčná manželka totiž bola korunovaná strieborným alebo zlatým venčekom v závislosti od počtu rokov. V 30. rokoch minulého storočia si však oddané páry začali pripomínať aj prvé, desiate, dvadsiate a sedemdesiate výročie svadby. O dare pritom takisto rozhodovala spoločnosť – čím bola stabilita vzťahu výraznejšia, tým väčšia odmena na manželku čakala.


Mohlo by vás zaujímať: Nevera tri krát inak: Aj toto môže spraviť s vaším vzťahom


Ako je to dnes?

S vývojom spoločenských zvykov a tradícií si aj výročie sobáša u nás našlo svoje pevné miesto. Značná pozornosť sa mu venuje najmä v prvých 15 rokoch strávených v spoločnej domácnosti pod záštitou sobášneho listu. Pýtajú sa vás vaše ratolesti, čo by mali pri tejto príležitosti venovať svojim polovičkám? Odpoveď možno hľadať v pomenovaní každého výročia zvlášť. To sa totiž odvíja od materiálu, ktorý symbolizuje, ako vzťah nadobúda na trvácnosti a odolnosti:

1. výročie

Papierová

Originálnym darčekom je fotokniha top spoločných okamihov

2. výročie

Bavlnená

Preferuje sa kvalitné oblečenie z bavlny

3. výročie

Kožená

Kabelka, peňaženka, opasok, bunda... fantázii sa medze nekladú

4. výročie

Kvetinová alebo ovocná

Lepší je kvet v črepníku, o ktorý sa budete môcť starať spoločne

5. výročie

Drevená

Najrôznejšie bytové doplnky, kus nábytku či nová posteľ

6. výročie

Železná

Tu sa možno inšpirovať umeleckým kováčstvom

7. výročie

Vlnená

Hrejivá deka z ovčej vlny alebo teplé papučky

8. výročie

Bronzová

Zaujímavá bronzová spona či manžetové gombíky môžu byť to pravé

9. výročie

Medená

Romantický výlet do niektorého z banských miest - napríklad Banskej Štiavnice vás nesklame

10. výročie

Cínová

Čo tak umelecký riad na okrasu vašej kuchyne?

11. výročie

Oceľová

Pána poteší kvalitný oceľový nožík, dámu zase šperk

12. výročie

Hodvábna

Šatka, blúzka, kravata,...

13. výročie

Čipkovaná

Bielizeň

14. výročie

Slonovinová

Sloník pre šťastie spraví vždy veľkú radosť

15. výročie

Porcelánová

Napríklad 3D kryštál s vašou podobizňou vo vnútri


Mohlo by vás zaujímať: Manželská kríza po štyridsiatke: Zvládnite ju spolu s nami!


Výročie nemusí byť strohé

V našich končinách sme si zvykli strieborné a zlaté výročie uzavretia manželstva pripomenúť v kruhu najbližších pri spoločnom obede. Tradičným darom býva kytica a šperk, prípadne poukaz na oddych v kúpeľoch  či za hranicami pri mori. Viac ako rodinné posedenie je však aj v tomto prípade dôležitejšia oslava v súkromí. Nezáleží predsa na tom, ako dlho ste spolu, ale na tom, čo k sebe stále cítite. Nebojte sa preto ani pikantnejších nápadov:

striptíz – zažeňte nudu v spálni, kúpte si vzrušujúcu spodnú bielizeň a roztočte to pri zmyselnej hudbe

súkromný šéfkuchár – nič vašu polovičku nepoteší viac, ako keď ju zastúpite v kuchyni a uvaríte špeciálne pre ňu

spoločný adrenalín – ak duchom nestarnete, pouvažujte nad spoločným tandemovým skokom alebo sa spoločne vrhnite do hlbočiny zavesení na bunjee lane

erotická masáž – ak na tradičný wellness počas bežných dní jednoducho nemáte čas, doprajte si ho v súkromí. Základom je kvalitný, nie príliš aromatizovaný vonný olej a množstvo čajových sviečok horiacich pri pomalej hudbe.

dobrodružstvo v prírode – zvykne vaša manželka šomrať, že sa už opäť chystáte vypariť na ryby? Zoberte ju so sebou! Zbaľte ju spolu so stanom a kempingovými pomôckami a aspoň na jednu noc sa vráťte spolu do mladosti.


Mohlo by vás zaujímať: Päť výhod sexu po päťdesiatke: Užívate si ich aj vy?


Nájdite si čas...

Pred materiálnymi darčekmi uprednostnite hodiny strávené vo dvojici, pri ktorých vás nebude nikto a nič vyrušovať. Tým si totiž navzájom dáte najavo, že si prítomnosť jeden druhého stále veľmi vážite. Za menej vhodné dary sú považované tie, ktoré naštrbia sebavedomie – osobná váha, stepper či stacionárny bicykel. Akokoľvek po takýchto pomôckach vaša polovička túži, nedávajte jej nič, čo by naznačovalo, že by mala schudnúť. To isté platí o prípravkoch proti vypadávaniu vlasov či prístroji na posilnenie brušného svalstva.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Emma
 • Foto: sxc.hu

Diskusia (22)

 • Kristína 30.11.2017, 19:50

  Ja som sa naučila darčeky už kupovať len cez internet :) ešte také tie maličkosti kupujem v pepcu alebo kiku, ale fakt preferujem e-shopy. Poslednú dobu mám pocit, že sa len ľudia naháňajú, aby tie darčeky boli čo najdrahšie a čo najviac. Nejako unikla podstata Vianoc. Aj bráško sa mi bol už teraz pochváliť, že kúpil priateľke zásnubný prstienok od Rýdla. Keď mi povedal sumu, tvárila som sa cool, ale v mysli som si bila hlavu o stenu :D Ale ja som zasa človek, ktorý si radšej kúpi viac maličkostí za menej peňazí ;)

 • kukucka 22.10.2017, 22:53

  Aj ja chcem nieco také pekne. Napisem Jeziskovi.

 • soptik 19.10.2017, 21:56

  Na bridlica.sk kupujem darčeky pre známych. Vždy majú úspech.

 • jedovbabka 24.09.2017, 22:39

  Pravica, kupili to na tychto strankach www.bridlica.eu

 • pravica 24.09.2017, 22:19

  Jedovbabka a odkial je ta tacka, nieco, co vyzeralo ako z bridlice som videla v jednej restike a zkumala som na dalku co to je a teraz ked to citam ma napada, ze to mohlo byt ono.

 • jedovbabka 23.09.2017, 22:22

  My sme od deti dostali k 30rocnemu vyrociu skok padakom a taku velmi peknu bridlicovu tacku. Na skok sa velmi tesim, tak dufam, ze to vo zdravi prezijeme:-) Tacku pouzivame stale a vsetci nam ju chvalia.

 • mara 30.08.2017, 06:32

  Po 9 rokoch manželstva so svojím mužom s 3 deťmi začal môj manžel ísť von s ostatnými dámami a ukázal mi chladnú lásku, pri viacerých príležitostiach sa vyhrážal rozvedením, keď som sa ho chcel opýtať o jeho vzťahu s inými dámami, Bol som úplne zničený a zmätený, kým mi niekto starý priateľ povedal o láskach lekárov s názvom DR Goko, ktorí pomáhajú ľuďom s ich vzťahom a ich manželským problémom, zavádza ma tohto lekára, ktorý mi naozaj pomáha, keď som ho kontaktoval, dostal môjho manžela Späť za 48 hodín, tak sa začal ospravedlňovať, teraz prestáva ísť s dámami a on je so mnou pre dobro a skutočné. Obráťte sa na tohto milovaného lekára vo vzťahu k manželstvu a problémom a nájdite všetky druhy problémov, ktoré sa ťažko vyriešia a on im poskytne trvalé riešenie. Tu je jeho e-mailová adresa, (dr.gokosspiritualcaster@gmail.com ho môžete pridať do Whatsapp a Viber +2348056398964 Veľa šťastia pre vás

 • DarinaU 25.07.2017, 16:02

  My sme si na 10. výročie obnovili obrúčky. Manžel pracuje ako stavbár, takže sme museli :) Obnovili sme si aj manželský sľub a dali posvätiť nové obrúčky od Rýdla. Zakúpili sme si pre zmenu čisté žlté zlato :) zo starých obrúčiek mi dal manžel urobiť náušnice a retiazočku :)

 • erika 05.05.2017, 20:42

  Ahojte chcem sa podelit 25.5.2017 budem mat s manzelom 15.rokov vyrocie . Neviem ci nieco dostanem ale chcela by som aby sme prekonali vsetko zle a nech je to medzi nami lepsie.

 • Erika35 17.03.2017, 06:30

  Manžel stratil obrúčku a bolo mi trošku smutno, ale tak čo sa dá robiť... Jedného dňa sa však aj moja na deň stratila a to som myslela, že zošaliem, netušila som, aké prekvapenie ma čaká :) Na výročie prišiel manžel ukázal mi svoju obrúčku od Rýdla, ktorá bola takmer identická s jeho pôvodnou a vraj ak by som sa nehnevala, že do mojej dal prirobiť ešte 2 zrniečka briliantu. Bolo to zbytočné, tešila som sa však viac tomu, že mi povedal, že budú čo chvíľa obnovy manželských sľubov, že by sme mohli ísť a dať si ich ja znovu a on nanovo požehnať :)

1 2 3 >

Pridať komentár