Kúpacia sezóna sa blíži: Ako sa chrániť pred gynekologickými zápalmi?

bikiny

sxc.hu

Leto, slnečné počasie a príjemné hrejivé teploty sa neodmysliteľne spájajú s leňošením pri vode. Nielen tu však na ženy číhajú nebezpečné mikroorganizmy, ktoré môžu byť pôvodcami nepríjemných zápalov intímnych partií. Aby sa podobná situácia nestala práve vám, myslite na prevenciu čím skôr. Poradíme vám, ako sa zápalom vyhýbať a čo robiť v prípade, že „tam dole“ predsa len ochoriete.

Problémy sú naozaj časté

O tom, že gynekologickým zápalom treba venovať patričnú pozornosť, svedčí nelichotivá štatistika. Kvôli týmto problémom ženy vyhľadávajú svojho gynekológa ako na bežiacom páse – zápaly pohlavného ústrojenstva ako dôvod návštevy jednoznačne kraľujú. K lekárovi nás vyženú nepríjemné pocity ako svrbenie, pálenie, rezanie pri močení, podráždená sliznica, či bolesti v okolí podbruška. Nezriedka sa však vyskytuje aj nepríjemný zápach (ako po rybacine) či hrudky pripomínajúce tvaroh. Varovným signálom však môže byť aj bolesť pri pohlavnom styku. Vtedy ste s najväčšou pravdepodobnosťou infekciu preniesli aj na partnera. Uňho sa príznaky objaviť môžu, ale nemusia.


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa na exotickú dovolenku? Zistite, aké očkovanie potrebujete!


Čo zápaly vyvoláva?

Za normálnych okolností sliznicu pošvy chráni vrstva laktobacilov, ktoré udržujú jej kyslé pH. Kŕčok maternice pokrýva hlien, vajíčkovody zas riasinkový epitel. V okamihu narušenia niektorého z týchto ochranných povlakov vzniká zápal, ktorý sa môže šíriť oboma smermi – vzostupne aj zostupne. Náchylnosť ku gynekologickým zápalom je však vysoko individuálnou záležitosťou každej ženy. Do rizikovej skupiny patria diabetičky, alergičky, dámy s oslabenou imunitou a tie, ktoré o intímnu hygienu príliš nedbajú alebo to s ňou, naopak, preháňajú. Značný vplyv na vnútorné prostredie má tiež užívanie antibiotík a kortikoidov dlhodobého charakteru.


Mohlo by vás zaujímať: Pripravte pokožku na leto už dnes: S týmito trikmi sa vyhnete jej spáleniu!


Ako sa im vyhýbať počas letného kúpania?

Či už si slnečné lúče vychutnávate na kúpaliskách, na jazere alebo pri mori, vzniku gynekologických zápalov môžete predchádzať dodržaním jednoduchých pravidiel:

  • pred vstupom do bazénu aj po jeho opustení sa osprchujte
  • nebuďte v mokrých plavkách dlhšie ako je nevyhnutné
  • po návrate z kúpaliska použite gél na intímnu hygienu a urobte si dezinfekčný výplach rodidiel
  • v prvý deň menštruácie sa kontaktu s vodou vyhýbajte
  • ak plávaniu počas menštruácie neodoláte, ihneď po opustení bazéna si vymeňte tampón

Mohlo by vás zaujímať: Horúca téma očkovania: Účinná prevencia alebo hazard so zdravím?


Čo robiť v prípade zápalu?

Ak sa u vás prejavujú niektoré z vyššie uvedených príznakov, pre istotu navštívte odbornú ambulanciu. Počas zdravotných ťažkostí sa verejným kúpaliskám, kúpeľovým a wellness zariadeniam radšej vyhýbajte. Takisto obmedzte používanie parfumovaných pomôcok – toaletného papiera a vložiek, mydiel, gélov, pien do kúpeľa. Zo spodnej bielizne uprednostnite tú bavlnenú pohodlného strihu a obtiahnuté oblečenie (najmä príliš tesné džínsy) ani nevyťahujte zo skrine. Keďže na vznik zápalov má vplyv aj metabolizmus cukrov, sladkosti dočasne v jedálnom lístku obmedzte. Ak nemáte možnosť navštíviť svojho lekára, v lekárni si môžete zakúpiť niekoľko prípravkov na vyriešenie tohto problému. Ide buď o jednorázovú tabletku, ktorú prehltnete, alebo o vaginálne tablety, ktoré treba zavádzať po pošvy niekoľko dní. V prípade opakujúcich sa problémov by ste však jednoznačne mali vyhľadať odbornú pomoc. Ako prevencia sú vhodné tak probiotiká ako aj doplnky výživy zamerané na zlepšenie imunity organizmu.

Potrápili už niekedy takéto problémy aj vás? Ako rýchlo sa vám ich podarilo vyriešiť? Napíšte do našej diskusie nižšie!

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame