Naučte sa variť pre dvoch – úsporne a pestro!

jedlo

photoxpress.com

Kto je zvyknutý variť pre celú hordu hladných krkov, môže mať po náhlom znížení počtu „stravníkov“ trochu problém prispôsobiť svoj štýl varenia. Stačí však poznať pár trikov a vareniu v malých množstvách prídete na chuť aj vy.

Väčšina receptov v kuchárskych knihách je dimenzovaná na 4-6 porcií, vy však chcete navariť len pre dvoch. Čo s tým?  Vydeliť množstvo surovín? Nie vždy je to také ľahké. Navariť plné množstvo a jesť rovnaké jedlo celý týždeň? To tiež nie je práve šťastná voľba. Najlepšie je naučiť sa variť v malom – rýchlo, efektívne, šetrne a kreatívne.

Plánujte

Varenie by malo začať plánovaním. Ak budete mať cez týždeň voľné večery, môžete si každý deň uvariť niečo iné. Ak budete naopak, v časovom strese, zrejme bude výhodnejšie navariť väčšie množstvo jedla, ktoré počas týždňa už iba rýchlo prihrejete. S dobrým plánom ušetríte nielen čas, ale aj peniaze – od neho sa totiž odvíja  ďalší krok, nákup na celý týždeň.

Nakupujte pre dvoch

Pri nakupovaní sa držte plánu a nedajte sa zlákať výhodnými cenami veľkých balení jedla. V prepočte síce vychádzajú cenovo výhodnejšie, ale ak ich napokon aj tak nepoužijete, vyhadzujete oveľa viac peňazí, ako keby ste kúpili menšie množstvo. Pri varení pre dvoch sa skôr oplatí nakupovať rôznorodé suroviny, ktoré následne budete môcť skombinovať do viacerých jedál.  Takže čo ušetríte na kvantite, môžete pridať na pestrosti. 

Zmrazujte

Aj keď sa snažíte nakupovať „v malom“, niektoré suroviny jednoducho pri varení pre dvoch nespotrebujete celé. Zvyšok nevyhadzujte, ale zmrazte. Potraviny zmrazujte ešte v surovom stave, prípadne už nakorenené, zamiesené v ceste, či inak „predpripravené“.  Je to lepšie ako zmrazovať hotové jedlá, suroviny totiž každou tepelnou úpravou zbytočne strácajú živiny, farbu a chuť. 

Pripravte si viac jedál naraz

Ak sa vám zdá, že aj pri varení menšieho množstva jedla máte na záver kopu práce s riadom, míňate veľa energie alebo že vám ostáva príliš veľa zvyškov, naučte sa namiesto jedného chodu pripravovať viacero jedál naraz –  trebárs i z rovnakých surovín. Kuracie prsia  môžete v jeden večer pripraviť na 2-3 rôzne spôsoby a čo nezjete hneď, máte na ďalšie dni. Zakaždým to však bude iné jedlo! Energiu môžete ušetriť, keď budete zároveň pripravovať hlavné jedlo a prílohu – v trúbe alebo v parnom hrnci to pri menšom množstve jedla nie je žiaden problém.

Neohrievajte

Navarili ste menej a predsa vám niečo ostalo na ďalší deň? Zaujímavejšie ako jedlo iba ohriať, je použiť zvyšky na niečo iné. Zvýšila vám brokolica na pare? Pridajte ju do omelety. Nedojedli ste dusené kurča? Opražte kúsky na panvici a skombinujte ich so šalátom, či arabským chlebom. Ostali vám zemiaky? Orestujte zeleninu, doplňte slaninkou  a syrom a všetko spolu zapečte na panvici alebo v trúbe.  Na internete nájdete množstvo tipov, ako zužitkovať zvyšky z jedál tak, aby ste si na nich pochutili aj druhý, či tretí deň.

Učte sa a skúšajte

Keď varíte len pre dvoch, máte možnosť skúšať aj jedlá, na ktoré by ste si inak netrúfli – možno pre vyššiu cenu surovín, pre ich náročnosť alebo jednoducho preto, že by nemuseli všetkým chutiť…a čo potom s toľkým jedlom? Pri varení menšieho množstva môžete byť oveľa kreatívnejší a skúšať aj nové recepty a chute. Ak si neveríte, skúste navštíviť jednorazový kurz alebo  školu varenia  – dnes sa už dá vybrať z rôznych zameraní kurzov, vrátane cudzokrajných kuchýň, pečenia i varenia pre dvoch! Ceny sa pohybujú od 20-200 Eur za kurz, no je to investícia, ktorá sa vám určite vráti. Minimálne v podobe chutnejšieho a zdravšieho jedla z vašej vlastnej kuchyne. 

Zdroj: photoxpress.com, photoxpress.com, Viktória
Odporúčame