Množstvo antioxidantov a vitamínu C: To všetko nájdete v ríbezliach

Červené ríbezle

sxc.hu

S ríbezľami sa stretnete takmer v každej záhradke. Sú na pestovanie nenáročné, za malú opateru sa odvďačia bohatou úrodou a obsahom vitamínu C, ktorým môžu smelo konkurovať citrónom.

Rastú skoro všade

Podľa farby sú známe ríbezle červené, čierne, biele i ružové. Ich pestovanie je jednoduché a rodia veľa, takže si ich obľúbia aj menej skúsení záhradkári. Znášajú aj čiastočne zatienené stanovištia. Samozrejme potrebujú dostatok vlahy. Ríbezle je najvhodnejšie pestovať ako ker. V tomto tvare dlhšie vydržia na stanovišti. Ríbezle pestované v tvare stromčeka rýchlejšie starnú, ale potrebujú menej priestoru. Pod nimi zostane miesto na kvety, niektoré druhy zeleniny, prípadne jahody. Nezabúdajte na zmladzovanie. Slabo rodiace konáre odstraňujte raz za 3 – 4 roky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Záhradkárčenie dnešných dní: Ide o radosť, nie o peniaze


Čierne ríbezle sú najzdravšie

Čierne ríbezle sa odlišujú od svojich menovkýň najmä chuťou a vôňou. Významné sú však ich liečivé vlastnosti. Pôsobia močopudne a posilňujú žalúdok. Obsah vitamínu C v tomto ovocí niekoľkokrát prevyšuje jeho obsah v iných druhoch ríbezlí a ďaleko prevyšuje odporúčanú dennú dávku pre človeka. Vďaka obsiahnutým antioxidantom je prevenciou voči demencii a starnutiu buniek. Komplex flavonoidov  blahodarne pôsobí na cievy. Obsiahnuté pektíny sú pomocou pri boji s rakovinou. Sušené plody a listy sú pre príjemnú arómu cennou súčasťou liečivých bylinných čajových zmesí. List sa napríklad pridáva do čajov na liečbu močových ciest. Čo sa týka kalorickej hodnoty, ríbezle majú približne 56 – 63 kcal na 100 gramov.

Cassis

Je likér z čiernych ríbezlí, ktorý si poľahky vyrobíte aj doma. Pre svojou originálnu chuť sa používa v miešaných nápojoch.

Na liter likéru potrebujeme ¼ litra čiernych ríbezlí, rovnaké množstvo cukru a najlepšie jemnú vodku. Do sklenej nádoby dáme ríbezle zmiešané s cukrom a dolejeme do objemu 1 liter liehovinou. V chlade necháme 6-8 týždňov, scedíme a môžeme zliať do fľaše.

Obdobný likér je možné vyrobiť i z bielych ríbezlí, no jeho chuť i vôňa budú iné. Pomer základných surovín je rovnaký, ale pridáme vanilkový lusk, kúsok škoricovej kôry, 2-3 klinčeky, trocha zázvoru a obmenou môže byť biely rum.


Tiež by vás mohlo zaujať: Milujete egreše? Tak im spravte miesto vo svojej záhradke!


Koláč s ríbezľovým snehom

Suroviny na menší plech:

3 vajcia, 15 g práškového cukru, 1 lyžica vanilkového cukru, 250 g polohrubej múky, 2 lyžičky prášku do pečiva, 50 g masla, 5 lyžíc mlieka, štipka soli, 1 kg ríbezlí, 200 g práškového cukru.

Postup:

Vajíčka rozdelíme na žĺtky a bielky. Žĺtky vymiešame do penista s tromi lyžicami horúcej vody a postupne prisýpame cukor. Mäkké maslo s vlažným mliekom pomaly pridáme do žĺtkovej hmoty. Nakoniec prisypeme múku s práškom do pečiva. Cesto uložíme na vymastený plech a vložíme do vopred vyhriatej rúry na 200 stupňov. Pečieme 15 minút. Medzitým umyjeme a odstopkujeme ríbezle. Z bielkov a štipky soli vymiešame tuhý sneh, do ktorého postupne pridávame cukor. Do snehu opatrne vmiešame ríbezle. Rúru prepneme na 150 stupňov a snehovo-ríbezľovú masu nanesieme na predpečené cesto. Dopekáme ďalších 15 – 20 minút. Podávame vychladené.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Janka
Odporúčame