Zabudnite na mrkvu: Tieto dve ovocia vašim očiam prospejú viac!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Doprajte svojim očiam tú správnu výživu

Ľudia v strednom a staršom veku majú zvýšený nábeh na očné choroby a problémy, ktoré môžu viesť dokonca až ku slepote. Americkí vedci ale priniesli skvelé správy. Ak budete jesť aspoň tri dávky ovocia denne, môžete sa týmto očným problémom do značnej miery vyhnúť!


Vedci z amerického Bostonu dospeli k pozoruhodnému záveru. Výsledky výskumu totiž jasne dokazujú, že minimálne tri dávky ovocia denne pomáhajú ľudí ochrániť pred očnou chorobou, zvanou makulopatia. Vyplýva to z výskumu, ktorý prebiehal úctyhodných 18 rokov na vzorke až 118.000 ľudí nad 50 rokov.

Čo je to makulopatia?

Jedná sa o vekom podmienené očné ochorenie, ktoré postihuje starších ľudí a jeho následky môžu skončiť až úplným oslepnutím. Lieky dokážu túto chorobu iba spomaliť, avšak nie ju úplne vyliečiť. Na ochranu očí však treba dbať už dávno pred starobou a venovať výžive očí zvýšenú pozornosť. Človeka pred touto chorobou chránia najmä vitamíny C a E, ako aj betakarotén a zinok.


Tiež by vás mohlo zaujať: Chcete si zachovať skvelú pamäť a ostrý zrak? Vieme, ako na to


Ovocie znižuje pravdepodobnosť choroby o 36 %

Na obrovskej vzorke osôb americkí vedci zistili, že pravdepodobnosť ochorenia na makulopatiu je u ľudí, ktorí jedia ovocie aspoň trikrát denne, až o 36% nižšia, ako u ľudí, ktorí jedli menej ovocia, alebo ho konzumovali len občas. Nezanedbávajte preto každodennú konzumáciu ovocia, nie len z tohto dôvodu.

Ochraňujú flavonoidy, vláknina, aj draslík

Pri pozorovaní stravovacích návykov bolo dokázané, že vysoká konzumácia ovocia má výborný vplyv na oči. Okrem toho prišli vedci aj na to, že červené a žlté druhy ovocia, ktoré obsahujú karotény, nemajú väčší vplyv na ochranu zraku, ako iné druhy ovocia. Preto sa domnievajú, že väčšiu rolu na ochrane zraku hrajú iné látky, ktoré sa tiež nachádzajú v ovocí, ako napríklad flavonoidy, vláknina, či draslík.

Chcete chrániť svoje oči?

Nielen ovocie, ale aj zelenina a živočíšne produkty dokážu pomôcť nášmu zraku. Ak chcete udržať svoje oči čo najdlhšie vo forme, skúste si do jedálnička pridať čo najviac z týchto potravín:

 • pomaranče
 • banány
 • marhule
 • špenát
 • kukuricu
 • vaječné žĺtka
 • mrkvu
 • zelené druhy zeleniny: kel, brokolica
 • rybací olej

Tiež by vás mohlo zaujať: Túžite po živote bez okuliarov? Pomôcť vám môže operácia laserom


Najlepšie sú pomaranče a banány

Podľa vedeckej štúdie, ktorou sa zaoberal tím amerických vedcov sa ako najlepšie v rámci ochrany zraku pred makulopatiou ukázali práve pomaranče a banány. Pomaranče obsahujú veľa vitamínu C, ktorého priaznivé účinky na zrak sú známe už dlhšie. Banány zas majú vysoký podiel vitamínu B, C a draslíku, ako aj vlákniny. Všetky tieto látky preukázateľne zlepšujú a chránia náš zrak.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (12)

 • elis 26.06.2016, 19:23

  vyskúšala som vitamíny ocutein a tie mojím očiam pomohli určite viac ako denodenná dávka ovocia a zeleniny, ktoré mám od malička

 • Lucka 18.11.2015, 18:21

  mojím očiam najviac prospieva očná jóga, posilňujúce kvapky a vitamíny ocutein, obsahujú viac vitamínov ako len tieto dve ovocia

 • Alenka 24.06.2015, 17:37

  ja užívam ocutein ginkgo a viem, že oči majú všetko čo potrebujú :)

 • vincent 17.06.2014, 17:05

  Vedci z Bostonu??? To uz kto tomu uveri??? Vam uz uplne odisiel aj mozog?? Cisty marketing!! Aj tato stranka plna dementnych reklam a blikajucej obrazovky!!!

 • sharky 03.07.2012, 13:22

  Viem len jedno, silné slnko a digitálny monitor robia svoje. Veľa pohybu na silnom slnku so zlými slnečnými okuliarmi je hotová katastrofa pre zrak. A pri práci s monitorom je nutné doplnkové svietenie, v žiadnom prípade práca v tmavej miestnosti a to isté platí pre TV. Zrak vtedy dostáva riadne zabrať. Potom tie dve ovocia majú zmysel :)

 • Juraj 13.06.2012, 11:25

  Goji je možné zakúpiť prostredníctvom www.gojiberries.sk

 • Vladimir 12.06.2012, 23:03

  Ak robite vela na pocitaci, odporucam hypromelozu na zvlhcenie oci. Prave suche oci su neraz povodcom tazkosti a ked zacnu uz cloveka svrbiet a scerevenaju, je neskoro. Odporucam preventivne kvapnut do oci dva tri krat za den najma pocas spominanej prace na pocitaci.

 • Bozenka 12.06.2012, 18:36

  Ja by som odporucila viac sexu ,mam s tym skusenosti a vyliecilo mi to zrak neverim uz ziadnemu chlapovi ,radsej si to urobim sama

 • Juraj 12.06.2012, 16:58

  Ja by som odporučil Kustovnicu čínsku (Goji), ľudovo nazývané aj vlčie oči. Z nutričného hľadiska sú Goji asi tým najhodnotnejším ovocím na planéte! Obsahujú 18 druhov aminokyselín, vrátane všetkých osem esenciálnych aminokyselín (napr. tryptofan či isoleucin), 21 stopových prvkov (napríklad zinok, železo, meď, vápnik, germánium, selén a fosfor), sú najbohatším zdrojom karoténoidov zo všetkých známych rastlín na Zemi (čo naznačuje už ich jasná červená farba). Čo se týka beta-karoténu, sú vydatnejšie než mrkva. Ďalej obsahujú vitamíny C, B1, B2, B6 a E. Nemožno nespomenúť protizápalový činiteľ betasisterol a unikátnu skupinu lycium polysacharidov, ktoré neutralizujú voľné radikály, čím spomaľujú proces starnutia; posilňujú imunitný systém a stimulujú mozog (hypofýzu) k vylučovaniu regeneratívneho rastového hormónu.

 • Pavel 12.06.2012, 11:04

  Výborná je očná gymnastika, napr. občasné gúľanie očami, pozeranie do krajných poloh - možností vytočení oka, menenie vzdialeností - napr. pozrieť sa uprene na dlaň a potom tiež uprene oknom von na nejaký cieľ

1 2 >

Pridať komentár