Zdravá a chutná voda z vodovodu: Viete, ako sa k nej dopracovať?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Zvyknete si doma filtrovať vodu?

Aj voda z vodovodu môže chutiť skvelo.

Bez vody naša existencia nie je možná. Táto životodarná tekutina sa totiž nevyhnutne podieľa na takmer všetkých metabolických procesoch v tele, čím zabezpečuje jeho vnútornú rovnováhu. Keďže denne by sme mali vypiť 1,5 – 3 litre tekutín, výber a zloženie vody podceňovať neradno. Dostupná je skoro v každej domácnosti jednoduchým otočením kohútika. Viete ale, ako si ju upraviť tak, aby vám naozaj chutila a bola prospešná pre vaše zdravie?


Aby sa voda z vodárenských spoločností mohla dostať až za dvere našich príbytkov, putuje spleťou potrubí a rúrok, ktoré sú náchylné na množenie baktérií. Pre zamedzenie opätovného znečistenia sa preto do vody pridáva predovšetkým chlór. Jeho množstvo síce nikdy neprekračuje povolené normy, výrazne však dokáže ovplyvniť kvalitu samotnej tekutiny. Pitná voda z kohútika by mala byť priezračná, bez chuťových prímesí a bez akéhokoľvek zápachu. Priznajme si, že tieto kritériá spĺňa len v máloktorých lokalitách Slovenska.

Riešení je niekoľko

Chcete si každý deň dopriať zdravú vodu lahodnej chuti? Pri nulovej investícii môžete vodu z vodovodu nechať jednoducho odstáť. Táto možnosť je však už na prvý pohľad veľmi nepraktická – zvlášť, ak by ste takýto typ vody chceli používať aj na varenie. Ďalším variantom je balená voda, ktorú dostanete bežne v obchodoch. Stolová, pramenitá, minerálna – všetky v primeranom množstve s priaznivými účinkami. Daň za ich používanie je však značne vysoká. Z dlhodobého hľadiska ide totiž o vysoké finančné náklady. Ich používaním sa navyše hromadí odpad v podobe prázdnych umelohmotných obalov. Ekologickejším riešením pri jednorazovej vstupnej investícii môže byť filtrovanie vody. Nejde síce o najlacnejšiu záležitosť, vyhnete sa však vláčeniu ťažkých fliaš a ich následnému triedeniu.


Mohlo by vás zaujímať: Minerálka pre zdravie: Ktorá je pre vaše telo najlepšia?


Filtračné systémy na domáce použitie

1. Reverzno-osmotické – podpultové systémy s hyperfiltráciou na báze veľmi hustej membrány. Tá je tak málo priepustná, že pod tlakom cez ňu prejdú len molekuly vody. Z hľadiska čistoty vody ide teda o najdokonalejší systém. Odborníci ho však na časté používanie príliš neodporúčajú. Spolu s nečistotami totiž membrána zachytí aj minerály a dôležité stopové prvky.

2. Filtračné kanvice – prefiltrovanú vodu získate takmer okamžite. Vodu jednoducho nalejete do zásobníka a tá cez filter pretečie do hlavnej nádoby. Najlacnejšie sa pohybujú v cenových reláciách už okolo 14 eur. Jeden filtračný patron vydrží pri bežnom používaní mesiac a stojí menej než 5 eur (v závislosti od počtu kusov v balení).

3. Filtre do batérie v kuchyni – sú umiestnené buď na kuchynskej linke alebo pod ňou. Režim filtrácie môžete vypnúť, ak, napríklad, umývate riad. Vstupné náklady sú však vyššie – vašu peňaženku odľahčia aj o 200 eur. Výmena filtra (po roku až dvoch) vás vyjde na 20 eur a viac.

4. UV lampy – ide o prírodné čistenie a filtráciu vody bez použitia chemikálií. Túto technologickú vychytávku vám inštalatér namontuje priamo k hlavnému prívodu vody. Potrebujete k nej však aj mechanický filter s jemnou vložkou. S rastúcim prietokom rastie aj cena. Na set so žiarivkou si pripravte minimálne 500 eur.

5. Dezinfekčné prášky – sú vhodné skôr na turistiku alebo pokiaľ sa chystáte na expedíciu do krajiny so zníženým hygienickým štandardom. Obsahuje totiž chlór, preto sú v domácnosti prakticky nevyužiteľné.


Mohlo by vás zaujímať: Šetrenie vodou v číslach: Experti radia, ako sa sprchovať aj ako splachovať!


Keď milujete bublinky

Pokiaľ si balenú vodu kupujete len kvôli nasýteniu CO2, pouvažujte nad domácim výrobníkom sódy. Jeho zmyslom je opäť zníženie množstva odpadu v podobe plastových fliaš. Dostupné sú tiež sirupy s rôznymi príchuťami, za pomoci ktorých si rovno pripravíte domácu limonádu. Sódobary sa pohybujú od 50 eur nahor, sirup na cca 12 litrov nápoja vás vyjde okolo 5 eur.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (10)

 • Jaro Kokeš 10.08.2017, 15:06

  ja rozhodne odporucam nespekulovat a zavolat si www.krtkovanie-instalateri.sk/kontakt a mate po problemoch s hocicim, ja by som to neriskuval

 • Karolina7 29.12.2015, 11:39

  To ze voda chuti normalne neznamena ze je uplne nezavadna... do vody sa castokrat v procese ako putuje vodovodnym potrubim dostavaju rozlicne latky- kontaminuje sa. napr dusicnany z poli, ktore boli priemyselne hnojene..plus stare potrubia s hrdzou a trhlinami robia tiez svoje. aj ja som z Bratislavy a vodu dobru NEMAME. robili sme rozbor a boli vysoke hladiny dusicnanov, takze odvtey vodu radsej kupujeme. filtrom neverim.

 • Milan 05.03.2014, 10:39

  My sme si rovnako dávali robiť rozbor studničnej vody v Mikrolabe a výsledok nevyšiel dobre. Potom nám poradili čo robiť a ako sa starať o studňu a ďalší odber už bol OK. teraz si raz za rok nechám vyšetriť vodu a som spokojný že pijem čistú vodu.

 • jadek 23.07.2012, 18:41

  Že nie je potrebný filter na vodovodný kohútik v Bratislave? Kvalitný filter mi za obdobie 1 roka "nazbieral" vyše 22 dkg rôznych látok, ktoré v pitnej vode nemajú čo robiť a čistučký (t.j. bielučký) filter sa počas roka zafarbil na "krásnu" tehlovo-hnedú farbu!!! Je na rozhodnutí každého každého z nás, či si prefiltruje vodu pred použitím kvalitným zariadením na úpravu vody, alebo mu ju prefiltrujú jeho obličky...

 • Robinson 15.07.2012, 02:17

  Tak som sa zasa dobre pobavil. Základom každého správneho rozhodnutia je predsa dostatok relevantných informácií a potom zdravý rozum. Po zistení, že "zdravá" voda z vodovodu,( toľko odporúčaná v BA) obsahuje okolo 300 mg rozpustných látok na liter, som si nechal namontovať reverzno-osmotický filter. Zredukoval ich obsah na cca 15-20 mg/l, tak mám istotu, že voda z "vodovodu" je čistá na každodenné pitie, spolu s obrovskou úľavou od neustáleho zásobovania sa vodou v PET fľašiach. (Bežne odoporúčaná dávka rozpustných látok vo vode na každodenné pitie je cca 50 - 100 mg/l). Tzv. odborníci, ktorí takúto vodu neodporúčajú, doslova ignorujú fakt, že zdravo stravujúci sa človek nepotrebuje permanatné zasoľovanie, mineralizovanie organizmu obsiahnuté vo vode, ktoré prevádzkuje v rôznych koncentráciách väčšina obyvateľstva. Voda predovšetkým prečisťuje organizmus, odvádza toxíny a dostatok minerálov prichádza predovšetkým z vyváženej stravy. Aj tak nemôžme byť stále napojený na tú "svoju" filtrovanú vodu, takže nejakej tej minerálke sa aj tak v bežnom živote nevyhneme. Kto neverí, nech si nadalej vláči bohviečím plnenú a nevhodne skladovanú "vodu" zo supermarketov a je obeťou svojho vlastného rozhodnutia. Prajem vám správnu voľbu na základe správnych informácií, lebo inak sme stále manipulovaní rôznymi JPP a mediálnymi polopravdami... Moje ročné náklady na RO filter sú minimálne ale to si treba zistiť podľa dodávateľa, lebo nie som dealer... :-) Voda = život.

 • Veja 13.06.2012, 23:13

  Noo, ja neviem, ale teda u nas tecie voda, ktora veru za vela nestoji. Po napusteni je uplne "biela" (alebo ako to mam nazvat) a ani chutovo nic extra. S vodou u mojich rodicov sa to neda porovnat. Presne preto nad nejakym filtrom premyslame. Alebo myslite, ze moze byt chba v nasom potrubi?

 • bibi 13.06.2012, 11:05

  Slovensko je ked to mam tak nazvat diamant v oblasti pitnej vody,a uplne suhlasim s nazormi predo mnou,ja pijem tiez vyhradne len vodu z vodovodu je kvalitna a kontrolovana

 • jopo 13.06.2012, 08:08

  Tak to je článok hodný topiek - pár faktov bez rozumného vysvetlenia. Kupovaná stolová voda je to isté čo dostanete z vodovodu (v lepšom prípade), navyše obohatená biologickými nečistotami (dlho stojí, častokrát na slnku) a chemický bordel z plastu fliaš. Odborníci reverzno-osmotické nielenže neodporúčajú, ale pred nimi aj varujú. Vyteká z nich prakticky destilovaná voda, ktorá je pre organizmus škodlivá. UV filtre sa zasa používajú na likvidáciu biologických nečistôt - to však vďaka dostatku chlóru obvykle nie je potrebné. Chemické zložky týmto filtrom neodstránite. Ja počas celého svojho života pijem neupravovanú vodu z vodovodu a nemám žiadne problémy. Z toho čo kupujeme v hypermarketoch je 1000x viac bordelu s ktorým sa musí maše telo vysporiadať, ako sa nachádza vo vode

 • cobra 13.06.2012, 08:04

  Pokial nedopadnete ako moj kamos co dal miesto zo studne na rozbor vodu z kohutika a klasickeho vodovodu,a dostal rozbor ze voda nevyhovuje. Nasledne o mesiac ked precistil studnu a dal na rozbor mal vysledky tip top. Co na to povedat,aj nam viacej chuti voda zo studne ako z vodovodu,aj ked ju mame tvrdu. Vodu z vodovodu citit po cisteni a ako keby po chlorovani.

 • Maja 13.06.2012, 07:53

  Ja pijem iba vodu z vodovodu, pretoze je lacna a dobra. Neviem, ako inde na Slovensku, ja byvam v Bratislave, ale nemyslim, ze by som nejaky filter potrebovala, zda sa mi, ze chuti presne tak, ako by mala:-)

1

Pridať komentár