Pozor na nástrahy horúčav: Úpal a prehriatie tela môžu ohroziť váš život!

opaľovanie

sxc.hu

Slnečné lúče sa zvyčajne spájajú s opaľovaním a lákavou predstavou oddychu pri vode. Hoci vďaka nim zvyčajne načerpáme pozitívnu energiu a dostatočnú zásobu vitamínu D, môžu vplyvom na náš organizmus narobiť aj poriadnu šarapatu. Ak to s pobytom na priamom slnku preženieme, čakajú nás bezsenné noci s nepríjemnými príznakmi. Zistite, čo robiť v prípade úpalu a ako sa ho pre istotu vyvarovať.

Nie je úpal ako úpal

Ak nás v lete po celom dni na kúpalisku či pri mori pobolieva hlava a máme zvýšenú teplotu, automaticky si povieme, že ide o úpal. Túto situáciu zvyčajne riešime aspirínom a vyhýbaním sa slnku v nasledujúcich dňoch. Aj keď na prvý pohľad ide o banalitu, v skutočnosti sa naše telo vyrovnáva so sériou záťažových procesov. V tom, aký typ úpalu nás trápi, je totiž istý rozdiel. Pravdou zostáva, že zvyčajne kráčajú ruka v ruke, rozhodne však nie je na zahodenie jednotlivé zdravotné ťažkosti rozlišovať.

Úpal znamená prehriatie

Pod pojmom úpal rozumieme narušenú termoregulačnú schopnosť organizmu, kedy naše telo už nedokáže odvádzať prebytočné teplo. Za normálnych okolností sa telo ochladzuje potením. V prípade pôsobenia extrémne vysokých teplôt (nad 35°C) však k odparovaniu tekutín nedochádza, čím sa vnútorné prostredie dostáva do krízového režimu. Úpal si pritom nemusíme privodiť len dlhým pobytom na priamom slnku. Často za ním stojí práve zotrvávanie v horúcom, zle odvetranom prostredí s vysokou vlhkosťou vzduchu. Úpal si tak v pravom zmysle slova môžeme privodiť aj v saune, pri práci v skleníku, pri dlhej ceste autom bez klimatizácie, či dokonca ak počas horúceho slnečného dňa zaspíme v uzavretom stane.


Mohlo by vás zaujímať: Pripravte pokožku na leto už dnes: S týmito trikmi sa vyhnete jej spáleniu!


Symptómy úpalu

Priebeh úpalu môže byť pozvoľný, ale aj veľmi dramatický (v závislosti od dĺžky vystavenia teplu a kondície tela). Zvyčajne sa dostavia silné bolesti hlavy, vysoká horúčka (až okolo 41°C), závraty, nevoľnosť až zvracanie, rýchle s plytké dýchanie, zvýšená srdcová frekvencia, pocit sucha v ústach, smäd, červeň v tvári. V najhoršom prípade môže úpal vyústiť až do šokového stavu, kedy je potrebné okamžite privolať záchrannú zdravotnú službu.

Slnečný úpal dráždi mozog

Za termínom slnečný úpal sa skrýva priame slnečné žiarenie na nechránené časti hlavy a zátylku. Tým dochádza k podráždeniu mozgu a jeho obalov, od čoho sa odrážajú aj príznaky. Sú podobné ako v prípade prehriatia organizmu, pridáva sa však ďalší neurologický symptóm typický pre zápal mozgových blán – opozícia (tuhnutie) šije.


Mohlo by vás zaujímať: Kúpacia sezóna sa blíži: Ako sa chrániť pred gynekologickými zápalmi?


Patríte do rizikovej skupiny?

Na zdravotné komplikácie súvisiace s teplom a pôsobením slnečných lúčov sú náchylnejšie deti a starší ľudia. „Počas letných horúčav mávame v dennej službe aj šesť výjazdov k seniorom z dôvodu náhlej dehydratácie a vyčerpania z tepla. Starší ľudia zvyčajne odmietajú pred cestou do mesta či na nákupy piť dostatok tekutín, aby sa vyhli nutkaniu na močenie,“ vysvetľuje skúsená záchranárka zo žilinského regiónu. Na pozore by sa mali mať takisto tí, ktorí trpia poruchami funkcie štítnej žľazy (nadmerná tvorba tepla) a ľudia s príliš riedkymi vlasmi. Na prevenciu v dňoch s tropickými teplotami by však mal myslieť každý z nás. Stačí dodržiavať zopár jednoduchých pravidiel:

  • vyhýbajte sa priamemu slnku, najmä v poludňajších hodinách
  • za každých okolností noste pokrývku hlavy – šiltovku, klobúk, šatku,…
  • majte pri sebe vždy dostatok vody
  • denne vypite 2-3 litre tekutín, aj keď nepociťujete smäd
  • vetrajte, používajte ventilátor alebo vejár
  • noste pohodlné oblečenie z ľahkých tkanín

Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa na exotickú dovolenku? Zistite, aké očkovanie potrebujete!


Prvá pomoc

Ak sa vám predsa len stane, že si nedopatrením niekto vo vašom okolí privodí úpal, okamžite začnite s jeho ochladzovaním:

  • uložte ho do polosedu a uvoľnite mu odev
  • vhodné sú zábaly z mokrých uterákov
  • na slabiny a pod pazuchy môžete priložiť vrecká s ľadom, pozor však na príliš prudký pokles teploty
  • teplotu merajte minimálne každých 10 minút
  • v malých dávkach podávajte slanú vodu (na 1 liter vody lyžičku soli)
  • studené obklady prikladajte aj na čelo a tvár
Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame