Ochrana očí aj trendy doplnok: Ktoré slnečné okuliare sú naozaj kvalitné?

slnečné okuliare

sxc.hu

Slnečné okuliare predstavujú neodmysliteľnú súčasť našej výbavy na letnú sezónu. Chránia náš zrak pred škodlivými UV lúčmi a v celkovom stylingu plnia funkciu módneho doplnku. Nie všetko, čo sa nám páči, však v tomto smere naozaj spĺňa svoj účel. Zistite, čo by ste si pri kúpe slnečných okuliarov mali všímať a čoho sa vyvarovať. Okrem samotného dizajnu totiž treba prihliadať najmä na kvalitu materiálov, spracovania a farebného prevedenia. Na rôzne príležitosti predsa potrebujeme aj rôzne okuliare.

Nie je šošovka ako šošovka

Pri kúpe slnečných okuliarov by nás ako prvé malo zaujímať, do akej kategórie patria. Z hľadiska priepustnosti UV žiarenia totiž šošovky rozdeľujeme do piatich stupňov. Čím vyššia kategória je uvedená, tým menej svetla filtre prepúšťajú. V praxi to znamená, že aj samotné sklá sú tmavšie.

1. stupeň – prepúšťa 80-100% UV žiarenia, z čoho vyplýva, že sklám úplne chýba ochranná funkcia. Využitie nájdu najmä v interiéri ako imidžová záležitosť.

2. stupeň – prepúšťa  43-80% žiarenia, sklá sú vhodné na prechádzku do mesta, hlavne ak je vonku pod mrakom

3. stupeň – prepúšťa  13-43 % svetla, ide o najrozšírenejšiu kategóriu v našich klimatických podmienkach, hodí sa aj na letnú dovolenku

4. stupeň – prepúšťa 8-18% slnečných lúčov

5. stupeň – prepúšťa len 3-8% žiarenia. Spolu so štvrtým stupňom ochrany sú takéto okuliare vhodné na dlhodobé pobyty pri mori či v púšti, ako aj na horách a v iných extrémnych podmienkach. Naopak, nie sú vhodné na šoférovanie,


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na nástrahy horúčav: Úpal a prehriatie tela môžu ohroziť váš život!


Cenu odráža aj použitý materiál

Nie vždy sa závratná suma na cenovke slnečných okuliarov odvíja od módneho domu, pod značkou ktorého sa predávajú. Najlacnejším a najdostupnejším variantom je plast, ktorého výhoda spočíva najmä v ľahkosti. Niektoré šošovky sa však vyrábajú aj z polykarbonátu a z materiálu pod skratkou NXT. Tieto kúsky sa objavujú len zriedka v špecializovaných predajniach, pretože si za ne klient musí poriadne priplatiť. NXT vysoko ohybný, trvácny a pritom mäkký materiál vyznačujúci sa dobrými optickými vlastnosťami aj nepriestrelnosťou.

Farbu skiel nelaďte k oblečeniu

Aj keď súčasný trh ponúka najrôznejšie odtiene šošoviek, radšej zostaňte verní klasike. Absolútne nevhodné sú modré, ktoré rozširujú zrenicu. Vďaka tomu do oka vnikne viac žiarenia ako za normálnych okolností. Oranžové a ružové výstrelky zas majú tendenciu oko dráždiť a narobiť viac škody ako úžitku. Žlté sklá voľte len v šere, hmle alebo za veľmi zníženej viditeľnosti. Za volantom vám najlepšiu službu urobia hnedé sklá, ale nič nepokazíte ani sivými.


Mohlo by vás zaujímať: Zabudnite na mrkvu: Tieto dve ovocia vašim očiam prospejú viac!


Polarizácia

Polarizované šošovky redukujú tvrdý odraz svetla, rozjasňujú farby a celkovo zabezpečujú ostrejšie videnie. Oko nie je príliš napnuté, čím sa zvyšuje jeho ochrana. Tento typ okuliarov by vám nemal chýbať pri šoférovaní, ale ani na horách. Verte, že krásy si vo vysokohorských polohách vychutnáte viac než pri bežných okuliarov.

Aké kritériá by mali spĺňať správne slnečné okuliare?

Aby slnečné okuliare plnili svoju funkciu, treba za nimi vyraziť do optiky prípadne špecializovaných predajní. Vyhnite sa kúpe v rôznych pouličných stánkoch, ktoré lákajú predovšetkým nízkou cenou. V kvalitnom obchode nebude chýbať prístroj na meranie priepustnosti škodlivých slnečných lúčov. Okuliare s UV filtrom menším ako 400 si ani neskúšajte. Váš letný doplnok musí dobre sedieť na nose i na ušiach, no zároveň nikde netlačiť. Športovci by mali prihliadať aj na bočnice, ktoré odrážajú lúče zo šikmých uhlov.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame