Obdobie štipancov je tu: Poraďte si s nimi rýchlo a účinne!

včela

sxc.hu

Pobyt na čerstvom vzduchu nám najmä v letnej sezóne zvykne znepríjemňovať dobiedzavý hmyz. Okrídlenú háveď takmer automaticky odháňame rukou, neraz však práve takouto reakciou včelu či sršňa vyprovokujeme. Uštipnutie je síce bolestivé, no za normálnych okolností sa podráždená pokožka zakrátko upokojí. Horšie sú na tom alergici, pre ktorých je každé bodnutie životu nebezpečné. Viete, ako sa poštípaniu vyvarovať a ako prípadnú ranku ošetriť?

Hlavne pozor na žihadlo

Aj keď už samotný zásah žihadlom je nepríjemný, nesprávnou manipuláciou pri jeho vyberaní môžeme situáciu ešte zhoršiť. Nepodliehajte preto panike a pokúste sa najskôr zistiť, aký hmyz na vás vlastne zaútočil:

včela – jej bodnutie zabolí a zvyčajne aj zaštípe. Miesto vpichu zvykne začervenať a pomerne rýchlo opuchnúť. Ak vám v koži ostane po nej žihadlo, môžete si byť istí, že už nikomu neublíži – včela bez žihadla zakrátko uhynie. Včelie žihadlo má tvar ostnatej harpúny, preto ho treba vyťahovať páčením, nie úchopom. Použite na to pinzetu, ihlu alebo akýkoľvek predmet s ostrou hranou (výnimočne aj necht). Postupujte opatrne tak, aby ste nezatlačili na jedový vačok. V tom prípade by ste si totiž zvyšok jedu vpravili priamo do vlastného tela.

osa – uštipnutie je bolestivejšie a opuch trvácnejší ako u včely. Osa má navyše telo uspôsobené tak, že tým istým žihadlom môže pichnúť aj niekoľkokrát. V žiadnom prípade sa preto po nej nezaháňajte.

sršeň – patrí takisto k agresívnejším blanokrídlovcom podobne ako osa. Tiež môže bodnúť viackrát, pre dospelého človeka však nie je nebezpečný. Alergia na jeho jed totiž patrí k tým vzácnejším. Bolesť je však intenzívnejšia a opuchnutie väčšie ako u osy.

čmeliak – jeho bodnutie je veľmi zriedkavé, pretože je to mierumilovný tvor, ktorý na človeka neútočí. Jeho hlasné bzučanie nás však dokáže vystrašiť. Miesto vpichu opuchne len mierne, no značne svrbí. Dávajte preto pozor, aby ste si ho nerozškrabali.


Mohlo by vás zaujať: Pozor na nástrahy horúčav: Úpal a prehriatie tela môžu ohroziť váš život!


Ako miesto vpichu ošetriť?

Po vytiahnutí žihadla vzniknutú ranku umyte mydlovou vodou a vydezinfikujte lekárskym alkoholom alebo Septonexom. Ak je prítomný väčší opuch, miesto môžete potrieť octanovou masťou, ovinúť kompresným obväzom a priložiť ľadový obklad. Mimoriadne nebezpečné je bodnutie do okolia ústnej dutiny a dýchacích ciest (pery, jazyk, krk). V tom prípade si ľad vložte do úst, cmúľajte a čím skôr pre istotu vyhľadajte lekársku pomoc.

Z prírodnej lekárne

Ak ste v prírode či na chalupe, môžu sa vám zísť aj osvedčené recepty starých materí. Po uštipnutí včelou na ranu po odstránení žihadla čím skôr priložte rozkrojenú čerstvú cibuľu. Na zmiernenie svrbenia po uštipnutí čmeliakom zaberá citrón. Na bodnutie ale môžete tiež použiť list skorocelu, nechtík lekársky či echinaceu.

Alergici, buďte pripravení

V prípade, že ste na bodnutie hmyzom precitlivení, majte v prírode so sebou vždy základnú výbavu – antihistaminiká, kortikosteroidy, Epipenove pero s adrenalínom a Ventolín sprej na rozšírenie dýchacích ciest. To všetko vám totiž v rozhodujúcej chvíli môže zachrániť život. Nezriedka sa stáva, že alergická reakcia prejde do anafylaktického šoku. V takom prípade okamžite užite spomínané lieky alebo tie, ktoré vám predpísal váš ošetrujúci lekár a privolajte si záchrannú zdravotnú službu.


Mohlo by vás zaujať: Pripravte pokožku na leto už dnes: S týmito trikmi sa vyhnete jej spáleniu!


Ako sa vyhnúť bodnutiu?

Aby ste sa z prírody nevrátili predčasne a nemilo prekvapení, stačí dodržiavať zopár jednoduchých zásad:

  • nikdy nechoďte naboso
  • kvety pred ovoňaním skontrolujte, aby ste nevdýchli hmyz
  • nenoste čierne ani pestrofarebné oblečenie, aby si vás hmyz nemýlil s lúkou
  • pred vychádzkou do prírody nepoužívajte parfumy, voňavky, ani príliš aromatizované telové mlieka
  • pokiaľ možno neotvárajte sladkosti ani dózy s nakrájaným čerstvým ovocím
  • vyhýbajte sa mávaniu rukami a zaháňaniu sa – ak zostanete pokojní, hmyz odletí
  • dbajte na zvýšenú opatrnosť pri kontajneroch, odpadkových košoch aj kvetinových záhonoch
Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame