SOS pre spálenú pokožku: Pomôžu dary chladničky, obklady aj bylinky!

Spálená koža

Flickr/Kelly Sue DeConnick

Pozabudli ste sa na slnku bez dostatočnej ochrany pred škodlivým UV žiarením? Hoci slnečné lúče dokážu pobyt na horách či na pláži naozaj spríjemniť, prehnané slnenie sa nevypláca. So spálenou pokožkou vás neraz čakajú bezsenné noci a nepríjemné pocity. Ak ste sa aj vy pri chytaní bronzu „pripiekli“ načerveno, vaša cesta by mala smerovať najskôr do chladničky. Práve tam totiž nájdete potraviny, ktoré vám uľavia od bolesti. Ktoré ďalšie recepty napomôžu pri regenerácii slnkom spálenej pokožky?

Balzamom je chlad

Ak máte pocit, že vaša pokožka doslova horí, je to preto, že koža spálená od slnka je zapálená. Príznačné je miernejšie či výraznejšie začervenanie, v horších prípadoch sa objavia až pľuzgiere. Najideálnejším riešením je preto pokožku upokojiť chladivými obkladmi. Do igelitového vrecka, uteráka, plátennej vreckovky alebo utierky zabaľte zopár kociek ľadu a priložte na postihnuté miesto (nikdy nie samotný ľad priamo na kožu). Ak v mraziaku ľad práve nemáte, použiť môžete čokoľvek zamrznuté – mäso alebo mrazenú zeleninu. Nepríjemné pálenie stiahne mliečna bielkovina, preto odborníci odporúčajú takzvaný mliečny obklad. Mlieko zrieďte s vodou v pomere 1:4, primiešajte kocky ľadu a namočenú látku prikladajte aspoň na štvrť hodiny.

Čo chladnička dá

Tradičným receptom na spálenú kožu je nielen v našich končinách smotana. Tento trik poznali už naše staré mamy, ktoré ňou natierali každé spálené miesto po robote na poli. Rovnaký účinok má aj smotanový či biely jogurt. Lokálne možno použiť tiež nakrájanú čerstvú zeleninu vytiahnutú práve z chladničky – plátky šalátovej uhorky, zemiakov, či dokonca jabĺk. Pripomína vaša tvár čili papričku? Na zmiernenie opuchu vyskúšajte spomínanú uhorku alebo vylúhované čajové vrecúška s harmančekom.


Mohlo by vás zaujímať: Pripravte pokožku na leto už dnes: S týmito trikmi sa vyhnete jej spáleniu!


Blahodarné bylinky

Hitom číslo jeden je hamamel virgínsky, ktorý pokožku nielen tonizuje a upokojuje, no navyše pôsobí protizápalovo a príjemne vonia. Kožu omývajte s odvarom ktorý si pripravíte tak, že na 1 lyžicu hamamelu použijete 1 šálku vody.

Spochybňovať netreba tiež priaznivý účinok aloe vera. Pred prípravkami z výťažkov uprednostnite kvapky z čerstvých listov. Pozor však na prípadnú alergiu – aloe najskôr odskúšajte na zdravej pokožke na inom mieste tela.

Hydratácia zvonku aj zvnútra

Pri spálenej pokožke nezabudnite na dostatočný prísun tekutín kvôli číhajúcej dehydratácii organizmu. Koži zvonka pomáha vlažná sprcha, prípadne kúpeľ s prímesou sódy bikarbóny. Vyhnite sa však používaniu aromatizovaných mydiel, ktoré majú tendenciu pokožku vysúšať.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na nástrahy horúčav: Úpal a prehriatie tela môžu ohroziť váš život!


Kozmetické zázraky

Ak vaša pokožka nie je príliš citlivá na dotyk, použite krémy či mlieka po opaľovaní. V zložení by nemal chýbať D-panthenol. Ten totiž hydratuje, chladí, zmierňuje svrbenie a urýchľuje hojenie pokožky. Za zmienku stojí tiež levanduľový olej, s vôňou ktorého sa vám bude aspoň o niečo príjemnejšie zaspávať.

Dôležité rady na záver

So spálenou pokožkou sa za žiadnych okolností nevystavujte ďalšiemu pôsobeniu slnečného žiarenia. V prípade, že máte zvýšenú teplotu, užite liek na báze kyseliny acetylsalicylovej (napríklad aspirín). Ak sa pridajú aj ďalšie ťažkosti ako bolesti hlavy, závraty či nevoľnosť, bezodkladne vyhľadajte lekársku pomoc.

Máte nejaký tip na spálenú pokožku aj vy? Pomôžte ostatným čitateľom a napíšte ho do diskusie!

Zdroj: Flickr/Kelly Sue DeConnick, Flickr/Kelly Sue DeConnick, Emma
Odporúčame