Čaj, voda alebo pivo? Zistite, aký je váš ideálny pitný režim!

Žena

sxc.hu

Dodržiavanie pitného režimu je počas leta ešte dôležitejšie ako kedykoľvek inokedy. Fakt, že hlavnú časť príjmu tekutín by mala tvoriť voda, vie takmer každý. Aké sú však ďalšie tekutiny, ktoré pomáhajú naše telo udržiavať v chode? Zistite, ktoré to sú a v akom množstve by ste ich mali prijímať.

Hneď na začiatku si treba pripomenúť, že tekutiny treba počas celého dňa dopĺňať priebežne (nie nárazovo veľké množstvo!), pričom dopoludnia by sa malo piť intenzívnejšie ako popoludní, či večer. Predíde sa tak zbytočnému zaťaženiu obličiek pred spánkom, a tým aj nočnému vstávaniu na toaletu. Organizmu prospeje pohár vlažnej vody ráno nalačno. Je vhodné vypiť aj pohár vody najmenej pol hodinu pred každým jedlom.

Voda je základ, káva aj pivo môže byť

  • Voda môže byť s mierou prestriedaná aj sladenými či kofeínovými nápojmi a čajmi. Konzumácia zeleného a čierneho čaju a kofeínových nápojov by však nemala presiahnuť 2 až 3 šálky denne, keďže sú najmä močopudné. Odporúča sa po vypití šálky kávy, vypiť aj pohár vody, aby sa nahradila jej strata.
  • Vhodným doplnkom sú aj rôzne ovocné šťavy, ktoré obsahujú aj antioxidanty, vitamíny a minerály, stolové a minerálne vody. Tie s vysokým obsahom je podľa zdravotného stavu vhodné striedať. Minerálna voda by však nemala prekročiť 30 – 50% z celkového denného príjmu tekutín.
  • Osviežiť sa možno aj pivom, ktorý dodá organizmu vitamín B. Mužovi by malo podľa svetových odporúčaní počas dňa stačiť za deň jedno veľké desaťstupňové pivo, žene štvrť litra.
  • Opatrný treba byť pri soft drinkoch. Sú vhodné len pre tých, ktorí netrpia cukrovkou, nadváhou, či obezitou a pre tých, ktorí pravidelne športujú, jedia zdravo a nemajú tendenciu priberať. Ani v takýchto prípadoch by však sladené nápoje nemali tvoriť významnú časť pitného režimu.

Mohlo by vás zaujať: Ľadové osvieženie iba pre vás: Tieto nápoje vám dodajú sily a zdvihnú náladu


Pomocníci pitného režimu

Pitný režim podporíte zvýšenou konzumáciou ovocia a zeleniny, bohatými na obsah vody. Dobrým pomocníkom na rýchlu hydratáciu organizmu je aj ryža (najmä naturálna), ktorá v  tele pomáha regulovať obsah vody, čistí tráviaci trakt a pomáha znižovať hladinu cholesterolu. Vhodné sú aj nízkotučné jogurty s vysokým obsahom vody a nízkou energetickou hodnotou.

Radšej horúci nápoj ako ľadový

Zvýšiť príjem tekutín treba určite počas horúcich letných dní, keď sa viac potíte, pri športovaní aj pri relaxovaní v saune,  pri fyzicky náročnej práci, alebo pri chorobe. Odporúča sa vodu piť po dúškoch v 10 – 15 minútových intervaloch. Vody sa treba hneď napiť aj pri prvých príznakoch bolesti hlavy alebo pri kŕčoch. Nezabúdajte však, že pocit smädu je už symptómom dehydratácie, ku ktorej by vôbec nemalo dôjsť. Majte pohár či fľašu vody neustále pri sebe. Konzumovaná tekutina by mala byť primeraná teplote tela a prostredia. Ľadová voda síce v lete osvieži, ale veľmi rýchlo sa v tom teple vyparí. Naopak, horúci nápoj sa v organizme udrží a hydratuje ho.

Problém s príjmom tekutín u seniorov

Ako sa náš organizmus snaží vysporiadať s úbytkom vody, tak naše mechanizmy a signály smädu sa stávajú vekom neúčinnejšie. Pociťovanie smädu klesá so stúpajúcim vekom a väčšina zabúda aj na pravidelné pitie. Výsledkom je stúpajúca dehydratácia u starších ľudí, a tým ohrozenie ich zdravia. Najmä počas horúcich letných mesiacov je množstvo obetí kolapsov z dehydratácie. Ak ste seniorom, obzvlášť dbajte na svoj pitný režim. Rodinní príslušníci by mali zvýšiť kontrolu nad dodržiavaním pitného režimu u svojich blízkych v pokročilom veku.


Mohlo by vás zaujať: Energetické drinky: Koniec únavy alebo vášho zdravia?


Nedajte na mýty!

MUDr. Peter Minárik v spojitosti s pitím vody upozorňuje, že nie všetky mýty o pití sú pravdivé:

,,Nikde som sa nedočítal, že počas jedenia nemožno piť vodu, lebo riedi žalúdočné šťavy – ak sa vám počas jedenia žiada piť, spokojne sa teda napite. Veď napríklad, paradajkový či uhorkový šalát obsahuje až 80 % vody, teda s jeho zjedením prijímame do tela aj tekutiny. Aký by bol teda rozdiel medzi šalátom, polievkou alebo vodou počas obeda alebo večere?

Ak veľa pijeme, veľa močíme a tým pádom namáhame obličky – opak je pravdou. Ak nepijeme dostatok vody, vtedy namáhame obličky. Počas 24 hodín zdravé obličky prefiltrujú približne 150 litrov krvi a vyprodukujú asi 1,5 litra moču.“


Koľko a čoho pijete vy? Môžete niečo odporučiť ďalším čitateľom? Napíšte svoj názor do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Viola
Odporúčame