Čaj z medovky pre lepšiu náladu i pamäť: Vypestujte si ju na balkóne či v záhradke

Muž

thinkstockphotos.com

Medovka lekárska je trvácna bylinka, ktorej pestovanie je naozaj hračkou. Stačí ju raz zasadiť a o úrodu máte postarané bez väčšej námahy. Čerstvé lístky tejto rastlinky sa vám odvďačia liečivou silou, ktorá nájde uplatnenie pri bolestiach hlavy, podráždenosti, problémoch so spánkom, ale aj pri nachladnutí.

Lemonka, melisa, či včelanka

To všetko sú názvy, ktoré pomenovávajú jednu a tú istú rastlinu – Melissu officinalis, alebo medovku lekársku. Ide o bylinku, ktorá je veľmi nenáročná. Je to trvácna rastlina, ktorá má výraznú citrónovú vôňu, dorastá do výšky 30 – 90 cm, obľubuje pôdu bohatú na živiny a slnečné stanovisko, nakoľko je na slnko zvyknutá z jej domova. Pochádza totiž z oblasti Stredomoria.

Ľahko sa rozmnožuje

Pri sadení do črepníkov potrebuje na korienky aspoň 20 – 30 cm priestoru, zasaďte ju preto do väčšieho črepníka. Môžete ju zasiať zo semiačok priamo do pôdy, alebo zasadiť priesadu. Rozmnožiť si ju môžete jednoducho – delením trsov už 2–3 ročných rastlín a ich opätovným zasadením do vhodnej pôdy. Pokiaľ ju máte zasadenú v záhradke, na zimu ju prikryte čečinou.


Mohlo by vás zaujať: Koniec nervozite a depresiám: Tieto bylinky vám pomôžu možno viac ako lieky


Všestranné účinky

Medovka je bylinka, ktorá by nemala chýbať v žiadnej záhrade. Má totiž mnohoraké liečivé využitie:

  • pomáha liečiť opary
  • protivírusové a antibakteriálne účinky
  • vhodné je piť odvar z nej pri podráždenosti, nervovom napätí, či slabších depresiách a stavoch úzkosti, celkovo upokojuje nervovú sústavu
  • pomáha zaspať, čiže je vhodná pri nespavosti
  • vhodná na uvoľňovanie hlienu a pri prechladnutí
  • vhodná pri menštruačných bolestiach, klimakterických problémoch
  • potláča žalúdočnú neurózu, aj nevoľnosti v tehotenstve
  • zlepšuje pamäť, vhodná je pre sklerotikov, aj pri Alzheimerovej chorobe
  • priloženie listu z medovky pomáha pri uštipnutí hmyzom

Na likér, aj do šalátu

Medovka nielen lieči. Použiť sa dá aj v kuchyni, či už pri príprave likéru, drinku, alebo pri varení. Kam sa teda hodí? Medovka je vynikajúcim doplnkom šalátov, bylinkových omáčok, polievok, do dresingov ku šalátom, či grilovanému mäsu, ku rybám, hubovým jedlám, do zmesí čajov, rozličných limonád, či drinkov podobných mojitu. Okrem toho sa hodí aj ku hydine, do ryže a niektorí si ju dokonca nasekajú aj do bieleho jogurtu.


Mohlo by vás zaujať: Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Liečivá rastlina roka

Hoci medovka krásne kvitne, jej kvety sú len ozdobou. Liečivé sú len jej listy, ktoré treba zbierať čo najmladšie, ešte pred rozkvitnutím kvetov. Nie je jedno, kedy si medovku odtrhnete. Aby ste z jej liečivých účinkov vyťažili maximum a nepokazila sa vám, zo skúseností sa odporúča zberať ju za slnečného suchého a teplého počasia, pretože ak by ste ju zbierali počas chladu a vlhka, došlo by okamžite ku zapareniu a strate účinných látok, ako aj typickej nádhernej citrónovej vône. Ideálne je sušiť ju v mierne vetranom prostredí. Ak je dobrý rok, môžete ju zbierať aj dva, či trikrát. Odvar si pripravíte zaliatím jednej lyžičky vysušených lístkov – následne nechajte lúhovať asi 10 minút.


Máte v obľube čaj z medovky? Pestujete si túto liečivú bylinku sami doma? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame