Čaká vás svadba či pohreb? Zistite, ktorá kravata a uzol sú pre vás najlepšie!

Kravaty

sxc.hu

Bez ohľadu na to či ich milujete, alebo neznášate, kravatám sa nevyhnete. Nielen firemné stretnutia, ale aj svadby, plesy či iné spoločenské udalosti, si vyžadujú tento kúsok oblečenia. Nemusíte v nej vidieť len nutné zlo. Naučte sa kravatou vyjadriť vašu osobnosť a zistite, ktorá sa vám hodí najviac.

Stará dáma – kravata

Kam až siaha história kravaty? Roku 1635 do Francúzska prišli chorvátske vojská s úlohou podporiť francúzskeho kráľa. Na krkoch mali šatky, ktoré im pred odchodom doma uväzovali ich ženy. Aj keď táto šatka mala ešte ďaleko od modernej kravaty, možno ju považovať za jej najstaršiu predchodkyňu. O veľký rozmach kravát sa postaral kráľ Ľudovít XIV., ktorý dokonca poveril jedného zo sluhov viazaním jeho kravát. Tie boli spočiatku také vysoké, že takmer nedovoľovali mužovi hýbať hlavou. Postupne sa stali jednoduchšími a dostupnými pre mužov všetkých spoločenských vrstiev.

Úzku či širokú?

V posledných rokoch nastáva trend nosenia úzkych kravát. No aj tradične široké majú v mužskom šatníku stále svoje miesto. Akú si vybrať? Do značnej miery to ovplyvňuje práve vaša postava. Ak ste skôr zavalitejší typ, príliš hrubá kravata by vás ešte viac rozširovala. V tomto majú výhodu vyšší muži, tí môžu siahnuť po akejkoľvek šírke. Samozrejme je potrebné prihliadať aj na aktuálne módne trendy. Štandardná dĺžka kravát je od 132 do 142 centimetrov, ktorá vyhovuje väčšine postáv. Ak vám predsa len užšia časť spod kravaty vytŕča, vyčnievajúci koniec zasuňte za pútko na kravate a schovajte ho medzi spodné gombíky na košeli. V žiadnom prípade tento koniec nezasúvajte do nohavíc, alebo za opasok. Veľmi dôležitá je taktiež dĺžka kravaty po zaviazaní. Najideálnejšie je, ak vám kravata počas stoja jemne prekrýva pracku na opasku. Dlhšia vám bude prekážať a kratšia môže pôsobiť nevkusne.


Mohlo by vás zaujať: Chystáte sa na večierok? Celebrity vám poradia, čo na seba!


Na farbe záleží

Výber farby kravaty je mnohými podceňovaný, no aj tu platia niektoré zásady. V zásade platí, že k jednoduchej, napríklad bielej košeli, môžeme siahnuť po rôznych vzorovaných kravatách. Naopak, pri vzorovanej, alebo farebne agresívnejšej košeli volíme jednoduchšie farby. Samozrejmosťou je zladenie s oblekom. Fantázii sa ale medze nekladú.

Významnú rolu zohráva aj udalosť, na ktorú kravatu potrebujete. Máte pred sebou dôležité obchodné jednanie? Vhodné je zvoliť osvedčenú klasiku. Ku bielej košeli sa v tomto prípade hodí decentná, napríklad modrá či vínovočervená kravata. Čo sa týka pohrebu, stávkou na istotu je klasická čierna kravata. Voliť však môžete aj odtiene šedej, tiež nič nepokazíte. Ak chodíte v obleku do práce a nečaká vás nijaké dôležité stretnutie, máte voľnejšiu ruku. Vek v tomto prípade nezohráva až takú úlohu. Muž v kvalitnom obleku, ktorý je navyše dobre zladený je pre ženy príťažlivý bez ohľadu na jeho vek. Nemusíte sa však báť ani experimentov. Ak ide o menej formálnu udalosť a máte povesť zabávača, pokojne siahnite po extravagantnejšom kúsku.

Vzor na vzor

Opatrný treba byť aj pri kombinovaní vzorov. Najjednoduchšie je, keď ani oblek ani košeľa nemajú vzory, vtedy si môžete dovoliť na kravate nielen vzorky, ale aj prúžky. Ak máte na sebe dva vzory, napríklad prúžky, mali by mať rôznu veľkosť. Odvážnejší môžu kombinovať až 3 vzory. V prípade prúžkov by mala mať najužšie košeľa, potom sako a najširšie kravata. Treba tu byť ale opatrný a riadiť sa heslom, že menej je niekedy viac.

Zlaďte sa s partnerkou

Pri niektorých udalostiach musíte ladiť nielen sám so sebou, ale aj s partnerkou. Takým príkladom môže byť svadba. Najjednoduchšie je prispôsobiť farbu košele a kravaty partnerkiným šatám. Nemusíte sa pritom obávať aj odvážnejšej farebnej kombinácie (jemne žltá, oranžová, zelená) – pokiaľ bude ladiť so šatami partnerky, nemusíte si vôbec pripadať nepatrične.

Košeľa by mala byť v svetlejších odtieňoch a kravata sýtejšej farby. Tá môže byť vzorovaná, alebo lesklá. Častou chybou je voľba príliš tmavej košele. Tie sa nosia na svadbách konaných výhradne po 18. hodine. Vo väčšine prípadov je teda vhodné zvoliť svetlejšiu košeľu. Ak má partnerka viacfarebné šaty, svoju kravatu voľte v prevládajúcom odtieni. K dokonalosti treba doladiť aj šperky, vaše strieborné hodinky s manželkinými zlatými náušnicami nemusia pôsobiť ideálne.


Mohlo by vás zaujať: Blíži sa vaše výročie svadby? Prekvapte polovičku originálnym nápadom!


Uzly, uzly a ešte raz uzly

„Dobre uviazaná kravata je prvou vážnou vecou v živote.“

                                                                                                    Oscar Wilde

Mnohí z vás poznajú nasledujúcu situáciu. Máte na sebe rozopnutú košeľu, chaoticky pobiehate po byte a hľadáte kohosi, kto je schopný uviazať vám uzol na kravate. Manželka má dosť starostí s maľovaním a vy zúfalo čarujete s kúskom látky okolo krku pred zrkadlom. Škoda len, že výsledok sa podobá vašim prvým zaviazaným šnúrkam na topánkach v škôlke. Teraz nastal čas na zmenu. Urobte si pár minút a skúste si to sami podľa jedného z videí, ktoré nájdete v článku. Uvádzame len tie najpoužívanejšie, ak sa vám viazanie kravát zapáči vedzte, že existuje takmer 200 rôznych druhov uzlov.

Aký uzol zvoliť?

Na prvý pohľad banalita, no mnohými mužmi prehliadaná. Nie ku každému golieru na vašej košeli sa totiž hodia všetky druhy uzlov. Ako to s goliermi vlastne je?

Najpoužívanejší tvar goliera je kent. S najväčšou pravdepodobnosťou ho má aj vaša košeľa. Má dlhšie špičky, ktoré sú pomerne blízko od seba. Najobľúbenejší je kvôli svojej univerzálnosti. Dobre s ním vyzerá každý uzol. Najvhodnejšie sú však tie užšie. Príkladom je Four in Hand, jeden z najpopulárnejších a tých jednoduchších.

Uzol Four in Hand (opakujte zrkadlovo)

Druhým je takzvaný žraločí golier. Jeho špičky sú doširoka otvorené a vytvárajú dostatočný priestor pre širšie uzly, napríklad windsorský uzol.

Windsorský uzol

Ak je váš golier pripnutý ku košeli gombíkmi, ide o typ button-down a vyberajte si k nemu užšie uzly. Takýto golier ale vyzerá dobre aj pri ležérnejšom štýle bez kravaty. K ostatným ozdobným golierom sú úzke uzly taktiež vhodnejšie.

Polovičný windsorský uzol

Na záver jedna rada, aby ste sa v spoločnosti vyhli faux pas. Nikdy si kravatu nepovoľujte a nerozopínajte vrchný gombík. Pri významných spoločenských akciách je to nevhodné.


Mohlo by vás zaujať: Profil na Facebooku je viac ako zábavka pre tínedžerov: Máte ho tiež?


Kravata, vaše druhé ja

Kvalitná kravata veľa napovedá o vašej osobnosti, preto sa držte niekoľkých zásad:

  • Kupujte si kvalitné kravaty, tie lacné z trhu vám veľa nevydržia, preto sa oplatí investovať viac. Ťažšie kravaty taktiež lepšie držia tvar uzla. Základom je vedieť si zaviazať uzol sám.
  • Je vhodné kravatu po zavesení na vešiak rozviazať. Ak ju budete mať dlhé mesiace, či dokonca roky predviazanú, rozhodne jej to neprospeje. Začne sa vytáčať do strany a už nebude mať pôvodný tvar.
  • Či je vaša kravata zrelá na odpis zistíte vďaka jednoduchému testu. Rozviazaná musí smerovať kolmo na zem, špička nemá byť vyhnutá nijakým smerom ani samotná kravata sa nemá nijako krútiť.

Tento doplnok oblečenia je neodmysliteľnou súčasťou každého muža, dodáva sebavedomie, dôstojnosť a mnohým jej nosenie spôsobuje radosť. Nielen vám, ale napríklad aj partnerke. Naučte sa ju teda brať ako vašu kamarátku, ako niečo, čo ešte viac dokáže zvýrazniť vaše črty. Kravata totiž robí z muža pravého gentlemana.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, youtube.com, David
Odporúčame